06:50
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Hlavní hrdinkou tohoto příběhu je šestnáctiletá Johana, která zažívá trable kvůli špatnému rodinnému zázemí. Vlastní rozvedený otec se ji pod vlivem alkoholu dokonce pokusí znásilnit. Jak se správně zachovat a jaké jsou následky takového činu?
„All you need is love" aneb je jedno, zda jsou rodiče hetero-, nebo homosexuální, biologičtí, nebo pěstouni. Alespoň na tom se shodla moderátorka pořadu Protivný sprostý matky (2021) s hosty, dvěma otci, kteří mají v pěstounské péči tři děti. Jak probíhala jednání s úřady, než jim byly děti svěřeny?
Televizní vysílání za socialismu pomáhalo divákovi „správně pochopit“ různé skutečnosti, například roli ženy v zaměstnání i společnosti. Jaká by žena 70. a 80. let měla být? Jak by měla vypadat a jakou profesi zastávat? A co taková správná sekretářka? I tomu se věnuje dokumentární seriál TeleRevize.
Pro českou společnost je typické, že velké množství pohřbů probíhá bez obřadu. Máme v tom bohužel takřka světový unikát. Důvody k rozhodnutí, proč se s blízkým po jeho smrti obřadně nerozloučit, mohou být různé a některé mohou znít i srozumitelně. Přesto zůstává otázka, proč v jiných zemích se svými zesnulými zacházejí důstojněji, ačkoli zmíněné důvody jistě existují i tam.
Muslimská svatba je náboženský rituál, ale svatební zvyky se liší podle oblastí. Svatba je zpravidla předem domluvena rodiči a její součástí je svatební smlouva. Přestože je polygamie v mnoha oblastech zakázána, podle Koránu je pro muže možné mít až 4 manželky, zvládne-li se o všechny stejnou měrou postarat. V manželství má pak dominantní roli muž, žena je mu zcela podřízena. Na rodinu kromě něj dohlíží také jeho otec. Rozvody se finančně nevyplácí a ženy o nich obvykle vůbec nerozhodují. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Sexuální deviant na sídlišti obtěžuje a následně i znásilňuje mladá děvčata. Příběh je inspirován skutečnou událostí a poskytuje návod, jak se před podobným nebezpečným chováním bránit.
Popis podmínek při nákupu zboží přes internet. Nakupující má možnost do 14 dnů odstoupit od smlouvy bez udání důvodu. Zboží ale nesmí být poškozené. Upozornění na to, že před samotnou koupí je užitečné si pročíst portály s hodnocením a ověřit si obchodní podmínky.
Odbornice a odborník ve videu z dokumentu Mohla tomu zabránit? (2025) komentují změny, která má přinést nový zákon o domácím násilí (účinný od 1. 7. 2025). Na jeho přípravě se pracovalo téměř tři roky ve spolupráci s nevládními organizacemi. Klíčovými novinkami jsou jednotná definice domácího násilí, povinnost policie okamžitě chránit oběť (např. zabavením zbraně útočníkovi) a závazek soudů přihlížet k těmto okolnostem při rozhodování o péči o děti. Odborníci zároveň upozorňují na přetrvávající slabiny systému, policie často neví, zda jde o trestný čin, a mnoho případů se ani nedostane k soudu. Statistiky ukazují, že problém je velmi rozšířený: 22 % Čechů a Češek se stalo obětí domácího násilí, zažila ho každá třetí žena a každý čtrnáctý muž. Oznámen je přitom jen zlomek případů.
Kontrolování tištěného obsahu ať už knih nebo periodik patří neodmyslitelně k dějinám lidstva. V dobách rakouské monarchie se cenzurovalo na základě soudního rozhodnutí a teprve po vydání knihy. Rozhodnutí o zákazech byla navíc zveřejňována a čtenář i díky bílým místům v tisku snadno poznal, že něco chybí. To je významný rozdíl v porovnání s cenzurou v dobách socialismu, kdy se režim veškeré zásahy snažil utajit. Jak vypadal boj nakladatele s cenzurou, si můžeme ukázat na příkladu novináře Františka Šimáčka, který vystupoval také pod pseudonymem Vojtěch Bělák.
14 113
861
4 795
1 148
148
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.