09:31
Digitální kompetence
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Třináctiletý Ondra musí vyřešit zavirovaný počítač i telefon své tety. Podaří se mu to? Zároveň vysvětlí, jak se viry dostávají do našich zařízení a jak se jim můžeme bránit.
Toto je skutečný příběh. Mladý podnikatel byl okraden o desítky tisíc korun kvůli podvodnému e-mailu a podvržené webové stránce. Phishing je nebezpečná technika internetových podvodníků, kteří se snaží z obětí vylákat hesla, údaje o platebních kartách nebo čísla osobních účtů a následně je zneužít pro vlastní obohacení. I když se nám to může zdát neuvěřitelné, stále fungují. Jak to probíhá v praxi? Podívejte se.
S jakými formami šikany se dnes děti setkávají nejčastěji? Je šikana na internetu na vzestupu? V čem je šikana v kyberprostoru horší než klasická šikana? Týká se sexting pouze dívek? Jaké je nebezpečí sociálních sítí? Na tyto a další otázky odpovídá v rozhovoru Kateřina Lišková, vedoucí Linky bezpečí.
Může umělá inteligence ovládnout lidstvo? Vezme nám práci nebo zvýší naši produktivitu? Michal Pěchouček, ředitel Centra umělé inteligence, popisuje, jaké změny, hrozby a nové příležitosti nastávají na českém trhu práce. Ve videu je použita analýza společnosti Deloitte Czech Republic od Davida Marka a jeho kolegů o tom, jaké pracovní obory jsou nejvíce a nejméně ohroženy umělou inteligencí a automatizací.
Při používání internetu se můžeme setkat i s falešnými profily uživatelů. Nikdy nemůžeme stoprocentně vědět, kdo sedí na druhé straně. Kybergrooming aneb přetvařování na internetu je velice nebezpečný jev. Riziko představuje hlavně pro děti a seniory. Pozor tedy na sjednané schůzky, aby nás nečekalo nemilé překvapení. Nejlepší je bavit se online jen s lidmi, které skutečně znáte.
13 191
740
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.