08:41
Digitální kompetence
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. Tentokrát vysvětlí třináctiletý Ondra své tetě, s jakými formami reklamy se na internetu setkáváme, jak ji můžeme blokovat a jak odhalit klamavou reklamu.
Oskar nutně potřebuje pomocníka, a tak mu Alenka sestaví robota. Umělá inteligence ale nemusí být tak poslušná, jak by si Oskar přál. "Chytrá domácnost" je dobrý pomocník, nic se ale nemá přehánět. Králík to také ví a trochu nám to objasní.
Ukázka odpovídá na otázku, co se stane s digitální stopou, když uživatel zemře. Mohou se pozůstalí dostat k emailovým kontaktům zemřelého a mohou zablokovat jeho profily na sociálních sítích, anebo je rovnou smazat? Dozvíte se, jak se dostat k přístupovým údajům a heslům a co všechno je k tomu potřeba. Máme pro tuto situaci vůbec patřičnou legislativu?
Jak je v české legislativě řešena kyberšikana? A jak je vykládána v praxi? Týká se kyberšikana i starších generací? Jaký problém je u nich nejčastější? Kdy se obrátit na policii či jinou podpůrnou organizaci? Na otázky diváků pořadu Sama doma odpovídá Michaela Svatošová, koordinátorka projektu Stop kyberšikaně.
Aby mohl prohlížeč zobrazit webovou stránku, potřebuje z internetu její HTML kód. V HTML kódu občas bývá skript, jež připravuje k zobrazení ty části stránky, které je potřeba často obnovovat.
V roce 1986 byl vytvořen první počítačový virus. Tušíte, kdo ho vytvořil a proč a kolik dalších virů se od té doby objevilo? Jak se viry šíří? Jaké chování zvyšuje riziko napadení počítače? Podle čeho můžeme poznat, že náš počítač je napadený? Co jsou to počítačové červy? A co je phishingový útok? Jak postupovat při zjištění nákazy? A jak vlastně poznat, že je váš počítač napaden? Reportéři pořadu Gejzír popisují historii počítačových virů, upozorňují na rizikové chování a vysvětlují důležité bezpečnostní zásady.
V ukázce se dozvíte informace o vzniku Malware muzea, které založil finský bezpečnostní technik Mikka Hyponen. Malware muzeum nabízí ukázky z dvacetileté historie malware.
TikTok je vlastněn firmou ByteDance, která je čínská. Stejně jako jiné sociální sítě má i TikTok velký potenciál k ovlivňování veřejného mínění, v tomto případě však ze strany čínské komunistické strany. Dalším problémem je nefungující parita – zatímco Čína může v západním světě provozovat své sociální sítě, západní společnosti na jejich trhu operovat nemohou.
Na Instagramu je mnoho zveřejněných fotografií, videí... Počet lajků pod příspěvkem je pro hodně lidí důležitý, proto se snaží být originální, dokonalí. Je však všechno tak dokonalé? Není skutečnost poupravená? Zamysleme se nad tím, nežeňme se za lajky a řiďme se vlastním rozumem. Zemřít kvůli selfie za to totiž skutečně nestojí. Nenechte sociální sítě rozhodovat o tom, nakolik si budete vážit sami sebe!
13 369
749
4 559
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.