11:35
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Partička mladých se z legrace baví drobnými krádežemi. Časem ale chtějí víc a víc, postupně se propracovávají k činům s použitím násilí až k loupežnému přepadení. V tramvaji oloupí muže o peníze a mobil, vyhrožují mu a míří na něj nožem.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Společně sledujeme desetiletý vývoj hezoučké dívenky Jany, adoptované v pěti letech romskou rodinou. Kvůli své nezkrotné povaze a potížím se soustředěním si však často těžko hledala cestu ke svým spolužákům. Velmi blízko měla jen k sestřenici Alence. Jak zvládne Janička období dospívání, změnu třídního učitele a přechod na střední školu? Dokáže se přiblížit své biologické rodině?
Žena se do společnosti obléká tak, aby ladila se svým partnerem. Nejde přitom o žádnou diskriminaci, jen bývá zvykem na pozvánkách uvádět, co si má obléci právě muž. Kromě slavnostnějších akcí je ale třeba umět se vhodně obléci i např. do zaměstnání. Je nutné rozumět tolika věcem: šaty denní a večerní, malé černé, druhy kostýmů, délka sukně, barvy, vhodné doplňky... ještě že většina žen ráda nakupuje.
Takzvané třetí pohlaví, vymykající se tradičnímu dělení na muže a ženy, tu bylo už odpradávna. Odborníci zabývající se problematikou genderu dokonce tvrdí, že předkřesťanské evropské společnosti neuznávaly pouze dva gendery spojené s biologickým pohlavím, protože tyto společnosti byly daleko rozmanitější, co se týče sociálních statutů a funkcí. Zajímavý pohled na problematiku genderu najdeme i dnes, např. v Jižním Súdánu a v Albánii, kde žena může složit slib cudnosti a následně vystupovat jako muž.
Tři problémoví žáci střední školy dlouhodobě zesměšňovali a uráželi učitelku. Za jejich chování jim byla od vedení školy udělena trojka z chování a dostali podmínečné vyloučení ze školy. Veřejně se omluvili. Celá situace ve škole se však vyostřuje, když po kolapsu šikanované učitelky a jejím náhlém úmrtí se v médiích objevuje video s agresivním jednáním těchto žáků. Učitelku nejen slovně a fyzicky napadali, ale také jí bránili v pohybu a používali vulgární gesta a urážky. Jak se k celé situaci postavila škola?
Ještě nikdy se nestalo, že by se stát vzdal kontroly nad přípravou jakéhokoliv zákona. Za práci na podobě stavebního zákona přijatého roku 2021 Parlamentem ČR však platily konkrétní stavební firmy, developeři, jinému soukromému subjektu. Podle odborníků jde o nebezpečnou a bezprecedentní záležitost, která oslabí veřejný zájem. Developeři měli samozřejmě zájem, aby za své peníze něco dostali. Způsob tvorby nové legislativní úpravy vyvolal podezření, že je ušitý na míru stavebním firmám bez ohledu na veřejné zájmy, mj. na ochranu životního prostředí. Kdo za tím stojí? Na konci videa jsou uvedeny konkrétní případy toho, co může takto vytvořený zákon napáchat.
Po více než čtyřletém pobytu ve vězení se Václav Havel stává neoficiálním vůdcem československé opozice a obráncem utlačovaných. Východní blok se mezitím rozpadá a dochází k pádu komunistických režimů. Kromě toho československého. Během Palachova týdne v lednu 1989 dochází ke střetům demonstrantů s policií. Protesty jsou potlačovány a disidenti, včetně Havla, jsou zatýkáni. Po propuštění Havel iniciuje petici Několik vět. Události nabírají obrátky 17. 11. 1989 povolenou demonstrací studentů na uctění památky Jana Opletala. Demonstrace se zvrhne v protirežimní protest, který je brutálně potlačen. Vzniká Občanské fórum a lídrem revoluce se stává sám Havel. Masové protesty trvají několik dní, a to sametově – bez lidských obětí. Komunistický režim doopravdy končí a Havel se stává tváří politických změn. Video je součástí vzdělávací série Každý může změnit svět z produkce Knihovny Václava Havla, která provází životem Václava Havla a bojem Československa za lidská práva.
Co když v prezidentské volbě dostanou kandidáti stejný počet hlasů? Ústavní právník Petr Mlsna v pořadu 90' ČT24 (2018) vysvětluje, jak tuto situaci řeší česká Ústava a volební zákon. Zatímco například ve volbách do Senátu může rozhodnout los, u prezidentské volby je postup přísnější – remíza znamená opakování voleb.
Bitvou na Bílé hoře utrpěly české stavy porážku. To s sebou přineslo i pokles významu českých zemských sněmů. Po vydání Obnoveného zřízení zemského se změnila nejen skladba zemských sněmů, ale změny se dotkly i kompetencí, pravomocí, způsobu hlasování nebo jednání.
Sára zažila malý šok, když šla ze školy. Starší pán se před ní svalil na chodník a ona nevěděla, jak mu pomoci. Správně tedy zavolala alespoň rychlou záchrannou službu 155. Jenže doma pak způsobila krvácení z nosu svému bratrovi Vojtovi a nepřímo i omdlení jejich mámy. Proto se je nakonec táta rozhodne zasvětit do problematiky první pomoci a zorganizuje pro ně domácí kurz.
Lidská společnost produkuje ohromné množství odpadu. Problémem jsou především jednorázové obaly. S těmi se rozhodly zatočit obchody, které provozují takzvané bezobalové nakupování.
Co si o sobě myslí tlumočnice do znakového jazyka, jaká je máma? A jaké vlastní chyby vidí téměř na konci sedmileté rodičovské dovolené? Sebereflektivní povídání o dětech, přípravě na ně, prožívání šestinedělí a samozřejmě mateřství.
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Jak a kde trávila Míša Vánoce, když byla na ulici? Dnes se snaží abstinovat a obnovit kontakt se svým synem.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.