Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Partička mladých se z legrace baví drobnými krádežemi. Časem ale chtějí víc a víc, postupně se propracovávají k činům s použitím násilí až k loupežnému přepadení. V tramvaji oloupí muže o peníze a mobil, vyhrožují mu a míří na něj nožem.
1. máj – Svátek práce se dnes slaví jako mezinárodní svátek všech pracujících. Jeho původ je spojen s dělnickým hnutím a sahá do druhé poloviny 19. století, přičemž hlavním impulsem ke vzniku byly manifestace v USA a poprava čtyř dělnických předáků. U nás se slavil poprvé v roce 1890 a za první republiky se stal státním svátkem. Původně celonárodní a jednotné oslavy se postupně rozrůznily a jednotlivé politické strany si Svátek práce začaly organizovat po svém.
Jaké jsou zásadní výzvy a překážky jazykového ukotvení mluvy translidí nebo toho, když o nich mluví ostatní? Sehrává roli, zda se vyjadřujeme v češtině či angličtině? Na tyto a další otázky odpovídá jazykovědec a zástupci neziskové organizace podporující translidi.
Co je v některé zemi obvyklé, může být v jiné zakázané. Čím exotičtější stát chce člověk navštívit, tím důležitější je si předem zjistit, jaké zákony a pravidla tam platí.
Blogerka Sandra Kisić poznává přes den praktický život v Ugandě, ale večer se dostane s kamarádkou Roos i na osobnější téma. Sandra pochází z Bosny, a když jí bylo pět let, uprchli její rodiče do České republiky. Posmívání a šikanu zažila na základní i střední škole, protože byla prostě odjinud. Styděla se za svůj rodný jazyk a kulturu, styděla se i za rodiče. Byli vlastně uprchlíci, ale raději říkali, že se „přestěhovali“, protože být uprchlíkem se v Česku moc nenosí.
„All you need is love" aneb je jedno, zda jsou rodiče hetero-, nebo homosexuální, biologičtí, nebo pěstouni. Alespoň na tom se shodla moderátorka pořadu Protivný sprostý matky (2021) s hosty, dvěma otci, kteří mají v pěstounské péči tři děti. Jak probíhala jednání s úřady, než jim byly děti svěřeny?
Rodiče propadají stresu, protože nic nestíhají. „Tati, není důležitý, jestli to všude vypadá jako na sociálních sítích,“ uklidňuje Sára, která podstupuje digitální detox. Lidu, jež je neustále na telefonu ochotná poradit všem, končí vyčerpaná, Vojtovi se udělá ze stresu vyrážka. Naštěstí si ale všichni uvědomí, že je nesmysl se pořád za něčím hnát. Musíme odpočívat, vyrazit do přírody nebo si prostě nějak oddechnout.
V 90. letech 20. století nastal v Česku trend stěhování lidí do tzv. satelitních městeček. Byl vyvolaný touhou po vlastním domu se zahrádkou a ostatní věci nebyly v tu chvíli důležité. Aby byla uspokojena velká poptávka, stavěla se městečka na prázdných plochách polí a luk, často bez jakékoli infrastruktury. Jiří Křenek z tohoto prostředí nafotil cyklus fotografií, který odhaluje, jak takový život v „satelitu“ vypadá a také že rozhodně není co závidět.
Poruchy příjmu potravy mohou v nejzazších důsledcích znamenat i smrt. Mentální anorexie i bulimie jsou vážná onemocnění, kde spolu mimořádně intenzivně souvisejí problémy duševní s problémy tělesnými. Jaká specifika s sebou tato onemocnění přinášejí? Nahlédneme do života několika žen, které si s úzkostmi a strachem z jídla prožily své.
Nelegální kácení stromů v chráněném území, devastace údolní nivy navezením desítek nákladních aut skládkového materiálu, stavba budov, které se ani nepodobají vilám schváleným ve stavebním povolení, nebo stavba mostu zcela bez stavebního povolení. To všechno se odehrálo na jednom místě v obci Škvorec. Mnohonásobné porušení zákona o ochraně životního prostředí a stavebního zákona však nestačí k tomu, aby úřady nelegální činnost developera zastavily, ač se vyjadřují nesouhlasně. Válku s developerem musí vést sousedé, kteří nevěřícně sledují, co všechno úřady tolerují.
Youtuberka Sára už má manžela. Nebojte, to je vtip! V dnešní době lze v našich zeměpisných šířkách manželství uzavřít až v osmnácti letech. V jiných kulturách se vdávají ale i mladší dívky, v minulosti to bývalo běžné i u nás. Od roku 2006 je povolené tzv. registrované partnerství, svazek mezi dvěma muži nebo dvěma ženami. Pokud si manželé nerozumí a chtějí svazek ukončit, mluvíme o rozvodu.
Vysvětlení pojmu vlastnictví včetně jeho dělení na hmotné a duševní. Ukázka také na konkrétním příkladu vysvětluje problematiku duševních práv, pirátství a autorského práva.
Mladistvý Jakub si odpykává trest v diagnostickém ústavu. Měl by se zde napravit, bohužel tomu je ale naopak a nechává se strhnout vrstevníky k dalším nepravostem.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.