11:35
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Komunikace je nezbytná pro mezilidské vztahy. Díky ní můžeme vyjadřovat své pocity, názory a řešit konflikty. Právě konflikty patří k běžnému životu a nemusí vždy znamenat jen hádku. Konflikt mohou prohloubit takzvané argumentační fauly, jako je skákání do řeči, urážky, ohánění se pochybnými argumenty či šíření strachu. Nejlepším možným řešením konfliktu je konsenzus. Jedná se o situaci, kdy sami nejen dokážeme obhájit svůj názor, ale také pochopit ty druhé. O tom něco ví Sára a její rodina. Jak dopadl jejich rodinný konflikt ohledně výběru domácího mazlíčka?
Sára se chce stát skvělou reportérkou, tentokrát však neobstála u testu z českého jazyka. Dostala pětku, a tak se rozhodla, že natočí reportáž o mateřském jazyce. Pokusí se za pomoci své rodiny přiblížit divákům útvary nespisovné češtiny, jako je obecná čeština, slang, argot, profesní mluva a především nářečí, která se používají vždy jen na určité části jazykového území. Ukáže také, jak se vlivem médií rozdíly mezi nářečími stírají.
Jak se cítí muž, který se narodil v ženském těle, a jak žena, která se narodila v těle mužském? Ten, kdo to nezažil, transsexualitu těžko pochopí. Změna pohlaví je velmi závažným životním rozhodnutím. Transsexuální lidé jsou často společností nepochopeni a nepřijati z důvodu své jinakosti. Denny, Tereza i Kristián vyprávějí svůj příběh.
Partička mladých se z legrace baví drobnými krádežemi. Časem ale chtějí víc a víc, postupně se propracovávají k činům s použitím násilí až k loupežnému přepadení. V tramvaji oloupí muže o peníze a mobil, vyhrožují mu a míří na něj nožem.
Zemské sněmy se scházely podle písemných pramenů už od 10. století. Zastoupení v nich bylo výsadou konkrétních společenských vrstev, tzv. elit. Shromáždění plnila mimo jiné funkci soudu (vytvářelo se na nich právo) a důležitá byla i jejich role při uvedení panovníka na trůn. Zemské sněmy tvořily jakousi mocenskou protiváhu vládnoucího knížete a lze je s jistou mírou zjednodušení pokládat za předchůdce dnešních parlamentů, za jakousi šlechtickou demokracii.
Pokračování příběhu vězeňkyně Lucie. Po neúspěšném pokusu dostat se ven z vězení po třetině svého trestu byla Lucie převezena z jedné věznice do jiné a psychicky se zhroutila.
Před rokem 1989 nebyli většinou ochranáři přírody vnímáni negativně. Ačkoli v Československu nebyl umožněn politický aktivismus jako ve státech Západu, existovaly různé organizace a hnutí na ochranu přírody. Až v polovině 90. let začali být environmentální aktivisté viděni jako něco problematického, a mnozí proto začali od svých záměrů upouštět.
Vysvětlení pojistného podvodu. Pojišťovny proplácejí jen některé pojistné události, především ty, které vznikly nešťastnou náhodu. V případě zneužití pojistné události se jedná o pojistný podvod a ten je trestný.
Když fotografa Jindřicha Štreita oslovili, aby nafotil cyklus o lidech bez domova, zpočátku se bránil. Sociální fotografie sice umožňuje upozornit na společenské problémy, ale toto konkrétní téma přišlo fotografovi laciné a už mnohokrát zpracované. Nakonec mu však zcela podlehl a mnohé ze světa lidí na ulici pochopil.
Téměř každý ve společnosti má názor na kojení. Co si o něm myslí na základě své zkušenosti tři matky - porodní asistentka Alžběta Samková a dramaturgyně a moderátorka pořadu? Jaké mýty kolem kojení stále přežívají? Je matka, která nekojí, špatná? Základní moudro: "Odpověď, zda bylo kojení úspěšné, naleznete v plíně."
Technopárty jsou postrachem všech, kdo žijí v doslechu zvukové aparatury. Přestože často dochází k porušování zákonů, policejní složky většinou na podobné akce jen dohlížejí, dokud neskončí. CzechTek v roce 2005 byl výjimkou. Tehdejší premiér Jiří Paroubek nařídil proti jeho účastníkům tvrdě zakročit. Výsledkem byla zranění na obou stranách a oprávněná diskuze o přiměřenosti zásahu. Průběh akce přibližuje Michal Čížek, který byl na místě v roli fotoreportéra.
Dvouletý Ráďa v útlém dětství citově strádal. Biologičtí rodiče mu nevěnovali potřebnou lásku ani péči. Domov našel až u Petra, který se stal jeho pěstounem a který už deset let žije se svým partnerem Petrem. Začátky byly těžké a Ráďovi dlouho trvalo, než své nové rodiče s důvěrou přijal. Oběma mužům se úplně změnil život. Dřív měli klid a spoustu času pro sebe. Teď vychovávají dítě, vaří jídlo, perou prádlo, uklízí, hrají si s Ráďou a večer vyčerpaní padají únavou. Svého rozhodnutí ale nelitují a uvědomují si svou zodpovědnost.
Co znamená pojem socializace? Specifickou roli v tomto procesu začleňování jedince do společnosti představuje rodina. V jednotlivých vývojových etapách dítě prochází fázemi socializace: elementární, rodinnou a nakonec veřejnou socializací, která trvá po celý život. Pořadem provází Cyril Höschl.
Na své okolí působíme z velké části tím, co a jak říkáme. Hovor je sice součástí lidské přirozenosti, ale vést vhodnou, přiměřenou a zajímavou společenskou konverzaci je schopnost, kterou si musíme vědomě osvojit. Pojďme si připomenout některé její důležité prvky, jako jsou volba tématu, hlasitost a tempo řeči, pohled do očí nebo usměrňování hovoru bez nutnosti skákat druhým do řeči.
V 18. století žila naprostá většina lidí na venkově, přičemž pokud se chtěli poddaní stěhovat, potřebovali tzv. zhostní list. Převaha venkovských obyvatel nad městy trvala v českých zemích až do 20. století. Jak konkrétně vypadala venkovská obydlí a jaké byly jejich nedílné součásti, to můžeme dobře vidět na dochovaných staveních ve skanzenu. Dvě taková s průvodcem navštívíme.
10 643
522
2 954
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.