Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Partička mladých se z legrace baví drobnými krádežemi. Časem ale chtějí víc a víc, postupně se propracovávají k činům s použitím násilí až k loupežnému přepadení. V tramvaji oloupí muže o peníze a mobil, vyhrožují mu a míří na něj nožem.
Fokoláre je celosvětové, ekumenicky otevřené, převážně katolické hnutí, které oficiálně schválil papež Pavel VI. v roce 1964. Mnoho členů má také v České republice. Jeho spiritualita klade důraz na společné prožívání víry a na intenzivní zážitek společenství, ve kterém lidé zakouší, co to znamená jednota v různosti. Myšlenky hnutí jsou využívány nejen ve společenských a rodinných vztazích, ale uplatnění nacházejí i ve světě práce prostřednictvím tzv. ekonomiky společenství.
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit“ různé skutečnosti, například jak vypadá drogově závislý. České filmy a seriály se při vykreslení stálých uživatelů drog i těch, kteří je zkouší poprvé, mnohdy dopouští zjednodušeného popisu takových postav. A měří filmaři všem drogám stejně? I tomu se věnuje dokumentární seriál TeleRevize 2.0.
Fentanyl, lék na bolest, je pacienty hojně zneužíván a kromě závislosti vede jeho užívání často ke smrti. V USA je mu připisována tzv. opioidová krize. Co tento pojem znamená? Týká se i České republiky?
Sex nás provází celým naším životem, doba cudných náznaků je dávno pryč, mýty ve společnosti však přetrvávají. Je pravda, že muži mají stále chuť na sex a touží pouze po ženách s perfektním tělem? A že masturbace v dětství a mládí je škodlivá? Jde o mýty, nebo fakta?
Po připojení dalších desítek obcí k Praze roku 1922 přestala stávající pražská zařízení sociální péče kapacitně dostačovat. Politik Petr Zenkl přišel s nápadem na vybudování centrální instituce a roku 1928 byly slavnostně otevřeny tak zvané Masarykovy domovy. Pavilony poskytovaly především sociální péči pro staré osoby, částečně ale i pro invalidy a děti. Za druhé světové války se zařízení přeměnilo v nemocnici a k původnímu účelu už se nevrátilo. Dnes v areálu sídlí Thomayerova nemocnice.
Neslyšící učitelka českého jazyka pro neslyšící a zejména matka několika dětí popisuje, jak vypadá role matky se zdravotním omezením. Naučí se dítě neslyšících rodičů dříve mluvit, nebo znakovat? A jak s ním pracovat? Jaký způsobem zdravotní handicap matky ovlivňuje vzájemný vztah s dětmi?
Emoce nejen umělce inspirují, ale emoce obsažené v uměleckých dílech mohou také léčit. I tvůrčí proces samotný může léčit. A to nejen tvůrce samotného, ale i toho, kdo umělecké dílo vnímá. Máme na mysli jak léčbu duše, tak těla. Léčba duše je zároveň i tvůrčím procesem, jak potvrzují mnozí psychoterapeuti ze zkušeností z muzikoterapie, zvukoterapie, arteterapie a dalších psychoterapií. Emoce a umění jsou zkrátka spojené nádoby.
Dcera knížete Karla Schwarzenberga Anna Karolína přibližuje život v aristokratické rodině. Vypráví, jak se v rodině mísila liberální výchova s tou tradiční, jež spočívala především v dodržování přísných pravidel společenského chování.
Zemské sněmy se scházely podle písemných pramenů už od 10. století. Zastoupení v nich bylo výsadou konkrétních společenských vrstev, tzv. elit. Shromáždění plnila mimo jiné funkci soudu (vytvářelo se na nich právo) a důležitá byla i jejich role při uvedení panovníka na trůn. Zemské sněmy tvořily jakousi mocenskou protiváhu vládnoucího knížete a lze je s jistou mírou zjednodušení pokládat za předchůdce dnešních parlamentů, za jakousi šlechtickou demokracii.
Pokračování výpovědí několika žen, které prošly psychickým i fyzickým týráním ze strany partnera/manžela a našly odvahu odejít a o svých otřesných zážitcích promluvit. Zlom u nich nastal, když si míru nebezpečí těchto vztahů přiznaly a rozhodly se jednat a vyhledat odbornou pomoc. Navštívily Policii ČR či organizaci Bílý kruh bezpečí a dostalo se jim pomoci.
Yveta a Jiřina jsou ženy, které se v průběhu svého života setkaly se sexuálním násilím. Prokázaly velkou dávku odvahy, neboť o svých zážitcích dokázaly vyprávět. Paní Yvetu znásilňoval její manžel; přese všechno chtěla ochránit své dva syny. Jinou situaci zažila paní Jiřina, která byla jako malé děvčátko dlouho zneužívána, později i sexuálně svým nevlastním otcem.
50 % Češek se ve svém životě setkalo se sexuálním obtěžováním. Přesto je to často neřešený problém. Projekt „Respekt je sexy“ proto spojuje podniky, kterým záleží na tom, aby se v nich jejich návštěvnice a hosté cítili dobře a bezpečně.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.