05:54
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen atentát v Sarajevu, první světová válka, zákopová válka a také nasazení nových zbraní.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Podívejte se na vzpomínky pamětníků, kteří za druhé světové války nuceně opouštěli veřejný prostor protektorátu a směřovali do terezínského ghetta.
kolik Židů se vrátilo do ČSR v roce 1945 a jak je přijala česká společnost – diskuse
Nová budova Československé televize na Kavčích horách v Praze se začala plánovat už v druhé polovině 50. let. Stavěla se pak od roku 1962 a její výstavba se dokonce jeden čas i zastavila. Další prodlení ve výstavbě přinesly technické změny televizního vysílání. Podívejte se na část dobové diskuse nad výstavbou objektů ČST, v níž se dozvíte i o plánovaných částech areálu, které nakonec nikdy postaveny nebyly.
Václav Havel se 26.11.1989 sešel v Obecním domě s komunistickým premiérem Ladislavem Adamcem. Občanské fórum zde předložilo své požadavky federální vládě a pozvalo Adamce na demonstraci na Letenské pláni. Na ní Ladislav Adamec vystoupil a projevem, kde zejména odsuzoval připravovanou generální stávku, ztratil svoji politickou budoucnost.
Sedmdesátá a osmdesátá léta 20. století, období tzv. normalizace, zanechala u průměrného občana československého státu šrám hlavně na duši, respektive na jeho morálce. Normální bylo říkat na veřejnosti něco jiného, než co jste si doopravdy mysleli. Toto negativní dědictví si s sebou jako národ neseme dodnes.
O jednom z posledních žijících příslušníků 311. bombardovací perutě RAF, Otakaru Černém, vyšla v roce 2008 životopisná kniha Útěkář. Za svého života totiž utíkal mnohokrát. V srpnu 1939 do Francie. Po pádu Francie do Anglie, kde vstoupil do RAF. V roce 1941 havaroval nad Nizozemskem a padl do zajetí. Z tábora utekl, ale byl chycen a znovu skončil v zajetí. Z tábora Stalag Luft III. v březnu 1944 se měl dostat tunelem při největším útěku spojeneckých letců za druhé světové války. Byl ale prozrazen a 50 důstojníků bylo popraveno. Poslední útěk přišel po válce. V dubnu 1948 byl propuštěn z armády a následně odsouzen ve vykonstruovaném procesu na 3 roky těžkého žaláře. V květnu 1949 se po útěku dostal se do americké okupační zóny v Německu. Vrátil se do Anglie a opět vstoupil do služeb RAF.
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.