01:15
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
O tom, kde se dá v České republice najít zlato a kde je možné narazit na pozůstatky po jeho těžbě, vypráví geoložka Veronika Štědrá, mistryně světa v rýžování zlata.
Výstavba metra D z Pankráce na Nové Dvory měla začít v roce 2022. Náklady na stavbu by měly činit kolem 52 miliard korun, zprovoznění trati je naplánováno na rok 2029.
Argentina je dnes největším producentem vína v Jižní Americe. Centrum kvalitních argentinských vín a zároveň největší vinařskou oblastí je Mendoza. Teplé a suché klima společně s vysokou nadmořskou výškou zde tvoří perfektní podmínky pro pěstování nejrůznějších odrůd vína. Díky suchu je tu minimum škůdců, voda je do oblasti přiváděna závlahovým systémem vybudovaným Inky. Studené noci dodávají hroznům potřebné aromatické látky a teplé slunečné dny zase dost cukru.
Pasáž z cestopisného dokumentu popisující těžbu ropy a zemního plynu v provincii Alberta v Kanadě.
V Horních Chvatlinách si prohlédneme zahradní železnici, která měla původně sloužit pro přepravu zahradního substrátu a vody pro závlahu. Železnice je unikátní rozchodem 30 cm. Trať mohou využívat i návštěvníci pro osobní dopravu, provoz je řízen jako na skutečné dráze, včetně jízdních řádů i provozních předpisů.
Jak žijí, kde bydlí a čím se živí lidé na venkově v Etiopii.
Biskajský most v Bilbau patří k nejzajímavějším stavbám z období průmyslové revoluce. V provozu je od roku 1893 a je unikátní přepravou gondoly po mostní konstrukci. Jedná se o nejstarší gondolový most vůbec, který se stal vzorem pro budování dalších mostů po celém světě.
V Dháce, hlavním městě Bangladéše, žije velká část obyvatel ve slumech a denně do města proudí další lidé. S rostoucí populací města dochází k zahušťování počtu lidí i ve slumech a s tím přichází zvýšené šíření nemocí.
Díky nalezištím zlata bylo na Šumavě ve středověku vybudováno sídlo i přes vysokou nadmořskou výšku. Z původní osady později vznikly dnešní Kašperské Hory a Rejštejn. Vydáme se po naučné stezce, na níž uvidíme hornický kostel, nejstarší památku města. Během procházky bude představen i Rejštejn, známý pro svou unikátní techniku sklářství.
Podíváme se do Lednického parku, kde zrovna probíhá vystoupení s dravci. Dozvíme se něco o historii sokolnictví i o jeho současném pojetí v podobě záchrany zraněných dravých ptáků a jejich přípravy na život ve volné přírodě.
Podtrosecká údolí jsou od roku 1999 přírodní rezervací. Jejich základem je soustava sedmi rybníků ze 16. století. V údolí se dodnes nachází několik historických mlýnů. Obilí se tu naposledy mlelo v 50. letech minulého století.
Stavba nového rybníka na Klatovsku je jedním z mnoha příkladů, jak lze reagovat na sucho a stále naléhavější potřebu zadržet v krajině vodu. Stavbu rybníků podporuje i stát.
Geolog Václav Cílek zjednodušeně popisuje geologickou stavbu Českého ráje, který je tak výjimečný, že ho UNESCO zahrnulo do svého seznamu Světového dědictví.
13 035
733
4 418
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.