06:12
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Na dobu dětství ve staré Michli vzpomínají pamětnice z této pražské čtvrti. Jak se tehdy v Michli žilo a jak se Michle od té doby proměnila?
Podíváme se do Českého ráje, kde se odpradávna těží české granáty, zkamenělé kapky krve bohů a nerostný symbol Království českého. Navštívíme i Turnov, kde se granáty zpracovávají a zasazují do dechberoucích šperků. I dnes závisí spousta téhle mravenčí práce na lidských rukách a lidských očích.
Jizerskohorské bučiny se v červenci 2021 staly dalším českým přírůstkem na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o největší komplex listnatého lesa u nás. Staly se tak první tuzemskou přírodní lokalitou zařazenou na tento prestižní seznam. 10 kilometrů čtverečních má nyní záruku, že zdejší unikátní přírodní dědictví bude ochráněno. Podívejte se na rozhovor o Jizerskohorských bučinách s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR ze dne, kdy se o zápisu rozhodovalo.
V Praze je asi 8 000 ulic a jejich počet se neustále mění. Mnohé se jmenují podivně či kuriózně, podle statistiky se ale polovina všech jmen pojí s polohou nebo významnými osobnostmi. A co ty ostatní?
Sluneční záření má velký vliv na počasí, nejen co se týče teploty. Ovlivňuje také míru oblačnosti nebo zda bude pršet, případně sněžit. Více o tom, jak na nás Slunce působí, nám poví meteoroložka Taťána Míková.
Zimní olympijské hry se konaly v roce 2010 v kanadském Vancouveru. Kromě Vancouveru se sportoviště nacházela například i ve středisku zimních sportů Whistler-Blackcomb ve městě Whistler. Reportér ČT Michal Kubal nám necelý půlrok před ZOH 2010 krátce tato dějiště ZOH představí.
Návštěva hlavního města Irska, Dublinu. Pořad ukazuje ta nejznámější místa oblíbená turisty, přibližuje atmosféru města a připomíná jeho historii.
Jednání o stavebním povolení trvá v Česku rekordně dlouho, což má dopady na všechny obyvatele, i když zrovna nic nestaví. Reportáž představí konkrétní případ snahy o získání stavebního povolení pro rozšíření rodinného domku.
Ukázka představí nejznámější potraviny vyráběné na Menorce. V hlavním městě Mahonu byla poprvé připravena majonéza, jejíž výrobní proces vyžaduje velkou trpělivost. Kromě toho je s Menorkou spjatý také gin, který na ostrov přinesli Britové. Nejdéle vyráběnou potravinou ostrova je sýr, který se zde vyrábí již zhruba 1500 let.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.