05:37
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Jednání o stavebním povolení trvá v Česku rekordně dlouho, což má dopady na všechny obyvatele, i když zrovna nic nestaví. Reportáž představí konkrétní případ snahy o získání stavebního povolení pro rozšíření rodinného domku.
Pulčínské skály, zkráceně Pulčiny, jsou největším skalním městem v naší části Karpat. Z toho důvodu jim patří nejvyšší stupeň ochrany v podobě národní přírodní rezervace. V skalním městě si můžeme prohlédnout nejen pískovcové útvary, ale i kamenná moře a pseudokrasové jeskyně.
Litoměřice získaly železniční spojení v 70. letech 19. století. Součástí trasy byl i 290 metrů dlouhý tunel, který měl však již od začátku řadu nedostatků. Problematické bylo i nádraží, jelikož se nacházelo daleko od města. V reportáži jsou představeny historické souvislosti a srovnání se současnou podobou místní železnice.
Navštívíme malé muzeum drezín v obci Čachrov na Plzeňsku a nahlédneme do historie jejich využívání. Nejcennějším exponátem muzea je drezína z roku 1851, kterou využívali drážní inspektoři. Kromě ní se v muzeu nachází ještě dalších devět strojů.
Bořeň – nejmohutnější skalní suk České republiky a největší jednolité povrchové znělcové těleso Evropy – se vypíná vysoko nad údolím řeky Bíliny v Českém Středohoří. Její skalnaté svahy a kamenná moře jsou unikátní botanickou zahradou.
Kontroverzní podstata Dubajského „zázraku“ spočívá ve využívání námezdní síly. Pořad ukazuje i energetickou náročnost existence této metropole.
Osada Nové údolí byla jednou z posledních, které byly na Šumavě založeny. V 50. letech byla vymazána z mapy. Nový rozkvět způsobila tamní železnice, hojně využívaná turisty. Po sametové revoluci byla snaha místo ještě více zatraktivnit, proto tu byla vystavěna nejkratší mezinárodní vlaková linka na světě.
Helsinky leží na více než třech stovkách ostrovů, které spojují mosty, a pokud ne, tak se z jednoho na druhý dostanete jednoduše loďkou. Na prohlídku finského hlavního města se vydáme s Miroslavem Karasem, se kterým uvidíme třeba nejstarší helsinský trh, kde jsou k dostání především čerstvé ryby, káva a zmrzlina, navštívíme katedrálu Tuomiokirkko nebo námořní obrannou pevnost Suomenlinna.
V Dháce, hlavním městě Bangladéše, žije velká část obyvatel ve slumech a denně do města proudí další lidé. S rostoucí populací města dochází k zahušťování počtu lidí i ve slumech a s tím přichází zvýšené šíření nemocí.
Představte si, že léta budujete svoji firmu a co nejpoctivěji se snažíte plnit čím dál složitější byrokratické povinnosti. A pak jednou do vaší firmy vtrhne horda úředníků, všechno vám zabaví a stát rozprodá váš majetek za zlomkovou cenu. Najednou vám nezbyde vůbec nic, jen pocit bezpráví a bezmoci. Nikdo se neobtěžuje nic dokazovat ani vysvětlit. Myslíte, že něco takového dnes není možné? Vítejte ve světě zajišťovacích příkazů. Od roku 2014 prudce vzrostl jejich počet, často jsou přitom vydávány bezdůvodně.
Zhlédněte výpovědi několika žen, které zažily za zavřenými dveřmi svých domovů nesnesitelné psychické i fyzické týrání ze strany partnera/manžela a nakonec našly sílu odejít a o svých otřesných zážitcích promluvit. Doufejme, že jejich svědectví pomůže a varuje statisíce dalších a ukáže jim cestu z domácího pekla.
Vysvětlení, kdy a jakým způsobem se dá odstoupit od smlouvy. Rozdíl mezi vypovězením ústní a písemné smlouvy.
FBI je americká vyšetřovací organizace, která se zabývá zločiny přesahujícími hranice jednotlivých států v USA. Mimo vyšetřování zločinů se věnuje i boji proti terorismu, kyberútokům a korupci.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.