00:52
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
Zpravodajská reportáž o výročí nejničivější přírodní katastrofy moderních dějin – přílivové vlně tsunami, která 26. prosince 2004 zpustošila rozsáhlé části pobřeží jižní Asie.
Čínská metropole Peking se stane prvním městem, které po letních olympijských hrách uspořádá i zimní variantu. Jak před zahájením her probíhala výstavba nových areálů pro zimní olympiádu?
Obrazově bohatá reportáž ukazuje lov lososů na Kamčatce a také jejich průmyslové zpracování. V reportáži je zmíněna i problematika pytláctví.
Thajské království, zkráceně Thajsko, je stát v jihovýchodní Asii. S Marjánkou a Sašou se do Thajska podíváme za indickými slony. Ti byli se životy místních lidí vždy spjati, ale vzhledem k nešetrnému zacházení a také kvůli pytlákům začaly jejich počty rychle klesat. Dnes se situace výrazně zlepšila. V Thajsku nalezneme mnoho sloních rezervací a můžeme začít tuto zemi dokonce označovat za sloní ráj. Thajsko ale není jen o slonech.
22 let po návratu pod čínskou správu zmítají Hongkongem protesty. Začaly v červnu 2019 kvůli kontroverznímu extradičnímu zákonu a přerostly do širšího protivládního hnutí, odmítnutí čínského politického systému. Proti policejní brutalitě protestují statisíce lidí. Hnacím motorem jsou studenti.
Istanbul je unikátní nejen svou geografickou polohou na pomezí Evropy a Asie, ale i kulturou a historií. V minulosti se jednalo o významnou obchodní spojnici mezi Evropou a Asií a také o hlavní sídlo vládců Byzantské i Osmanské říše, až do roku 1923, kdy se hlavním městem nově vzniklé Turecké republiky stala Ankara. Po krátké výpravě do historie uvidíme současnou podobu města, včetně tržnic s typickými tureckými výrobky a pouličních restaurací s místními specialitami. Na závěr si prohlédneme nejvýznamnější historické památky.
13 096
734
4 430
1 226
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.