00:52
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
Zpravodajská reportáž o výročí nejničivější přírodní katastrofy moderních dějin – přílivové vlně tsunami, která 26. prosince 2004 zpustošila rozsáhlé části pobřeží jižní Asie.
Čínská metropole Peking se stane prvním městem, které po letních olympijských hrách uspořádá i zimní variantu. Jak před zahájením her probíhala výstavba nových areálů pro zimní olympiádu?
Na cestu rozsáhlým územím Uralu se vydáme z jeho hlavního města Jekatěrinburgu. Je čtvrtou největší metropolí země a žije zde přes milion obyvatel. Mezi známé osobnosti, které toto město dalo světu, patřil maršál Žukov a z místního parlamentu to v politice nejvýše dotáhl Boris Jelcin. Smrt zde naopak nalezl poslední ruský car Nikolaj II. s rodinou. Z Jekatěrinburgu se vydáme i na další zajímavá místa na pomezí Evropy a Asie, například do historického hornického města Zavod, do Kungurské ledové jeskyně a do duchovního centra Verchaturje s monumentálním klášterem.
Nedaleko gruzínského hlavního města Tbilisi uprostřed hor se nachází duchovní centrum země Mccheta. Jedná se o velmi staré město, které je od roku 1996 zapsáno na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Nejvýznamnější starobylou památkou Mcchety je tisíc let stará opevněná katedrála.
Jakutsk, hlavní město ruské republiky Sacha (Jakutsko) a jeho současná podoba. Jak se žije ve městě, v němž je rozdíl letních a zimních teplot až 100 stupňů?
Láhaur je hlavní město pákistánské provincie Pandžáb. Po Karáčí je druhým největším v zemi. Tamní zahrady jsou zapsané na seznam UNESCO. Kromě zahrad navštívíme mimo jiné i mešitu Bádšáhí nebo třeba trénink tradičního pákistánského zápasu kusthi.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.