01:30
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
První díl filmové minisérie Božena se odehrává v roce 1837, kdy svéhlavé Barboře Panklové je sedmnáct let a rodiče jí hledají ženicha, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií se zdá být o patnáct let starší úředník pod penzí, Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života.
Česká spisovatelka, malířka, autorka obrazových historek a knih pro děti Tereza Říčanová byla za originálně pojatou knihu pro děti s názvem Noemova archa v roce 2011 nominována na Literu v kategorii Kniha pro děti a mládež.
Tři básnické knihy soutěží o to, která z nich získá významné literární ocenění Magnesia Litera 2014. Které to jsou? A o čem hovoří? Dozvíme se také, jaké preference má porota při vybírání knih, aby mohly být nominované na Magnesii Literu za poezii. Členové poroty Simona Martínková Racková a Karel Piorecký prozradí i to, podle jakých kritérií a v jaké atmosféře se porota rozhoduje.
Vybraná pasáž je z pořadu Báseň v cizím bytě, který vznikl v roce 2005 ke stému výročí narození tohoto českého básníka. Dozvíte se, kdy Ivan Blatný napsal svou první báseň. Profesor Jan Šmarda, autorův vzdálený příbuzný, dále vypráví, jak se z Blatného již v dětství stal sirotek a jak to ovlivnilo jeho tvorbu. Video je doplněno ukázkami z autorovy tvorby.
Vybraná pasáž z pořadu o Květě Legátové pochází z dokumentárního cyklu s názvem Portréty. Autorka, jež se nikdy nepovažovala za spisovatelku, vzpomíná na svůj život a na to, co ji během něj formovalo. Prozradí i to, jaký je její vztah k víře.
Ve vybrané pasáži filmu Babička z roku 1971 uvidíme příběh krásné Viktorky, která se zamilovala do vojáka („černého myslivce“). V této chvíli však netušila, jaké tragické události ji čekají ani proč jí lidé ve vesnici jednou budou říkat „bláznivá".
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku číst a psát skupiny dě, tě, ně. Budeme pojmenovávat obrázky, doplňovat slova vhodnými slabikami a také si rozšíříme slovní zásobu.
Zhudebněnou báseň Vítězslava Nezvala Magnetová hora můžeme najít na albu první dámy českého šansonu Hany Hegerové Paběrky a také si ji poslechnout ve vybrané pasáži pořadu Písně českých básníků.
,,Uslyšíte o smilných, krvavých a zvrhlých činech, o vraždách spáchaných jen omylem či vynucených úskokem a lstí, o těch, kdo jiným jámu kopali a sami do ní spadli. O tom všem vám povím pravdu." Jak to bylo se slavnou Shakespearovou tragédií o mladém dánském princi, kde si lež hraje na pravdu, zrádci na přátele a vrah na dobrého krále? A jak charakterizovat dílo u maturity? Pomůže vám seriál V hlavní roli: Maturita!
Mlčet, nebo říct svůj názor? Žít v pravdě, nebo ve lži? A za jakou cenu? Úryvek z eseje „O totalitě a možnostech boje proti ní“ v podání Anny Fialové, Anny Kameníkové a Evy Josefíkové napoví, že lze žít v pravdě. Video vzniklo v produkci Knihovny Václava Havla.
13 096
734
4 430
1 226
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.