01:36
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Pojďme se společně podívat na video o všestranném Johannesu Keplerovi. Zajímal se o hvězdy a zkoumal pohyb planet a hvězd. Pracoval pro císaře v Praze, kde sepsal dva ze svých tří slavných zákonů. Jeho vědecký záběr byl neuvěřitelně široký.
Dnes nazýván otcem moderní vědy, Galileo Galilei předběhl svou dobu díky svým mnohým objevům. Během svého života zdokonalil kompas či dalekohled, snažil se změřit rychlost světla a objevil různá vesmírná tělesa. Nejzásadnější je jistě jeho myšlenka, že Země obíhá kolem Slunce, která ho dostala až před církevní soud.
S hvězdářem Johannesem Keplerem se podíváme na zákony o pohybu nebeských těles a také na život v rudolfínské Praze. Víte, co si Kepler myslel o jejích obyvatelích a jaký byl jeho nejdůležitější objev?
Seriál Wifina nám v tomto díle představí, jak vypadá zemské jádro, z čeho je složené a k čemu slouží. Víte, že o cestě do středu Země napsal jeden slavný spisovatel i román?
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Tentokráte Kit narazí na Hubbleův teleskop a dozví se více o jeho funkci. Také nalezne vesmírné smetiště a najde i využití pro staré součástky.
Zazpívejte si písničku od kapely Mig 21. Jak už její název napovídá, hlavní roli v písničce mají staré hodiny. I vy si pak můžete zkusit takové hodiny nakreslit. Jako inspirace vám může posloužit videoklip k písničce. Třeba zjistíte, že takové staré hodiny máte doma nebo že visí u babičky na stěně.
Chcete se dozvědět, proč se Marie Terezie rozhodla zavést povinnou školní docházku? Školní třída vypadala kdysi jinak, i předměty byly jiné, a pokud žák zlobil, dostal rákoskou. A měly i tehdy děti prázdniny?
Pojďme se společně podívat, kdo to byl Otto Wichterle. Se zvídavostí a vynalézavostí se snad už narodil. Kvůli nemoci strávil celý rok v posteli a trpělivost postupně získal i díky tenisu, který chodil tajně hrát. Stal se z něj špičkový vědec a vynalezl nejen dodnes používané kontaktní čočky. První gelovou kontaktní čočku vyrobil na dětské stavebnici. Jeho vynálezy slouží miliónům lidí po celém světě.
Kdy a jak se slaví masopust a jak se jeho podoba měnila napříč staletími?
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.