01:07
Úmluva o právech dítěte vstoupila v platnost 20. listopadu 1989. Zaručuje dětem právo na rodinu, kvalitní lékařskou péči, vzdělání nebo právo na informace. Mají také právo na to, být dětmi a hrát si. Reportáž z pořadu Zprávičky (2018) ukazuje, že úmluvu sice podepsaly téměř všechny státy světa, ale v řadě rozvojových zemí se nedodržuje.
Zákoník práce je právní normou, kterou musejí dodržovat zaměstnanci i zaměstnavatelé. Upravuje jejich práva a povinnosti. Jaké to jsou a jak se pracovní právo vyvinulo až do své dnešní podoby? Co všechno zákoník práce řeší? Součástí videa z cyklu Právo pro každého jsou i ukázky z dokumentu Vše pro dobro světa a Nošovic, který upozorňuje na nevyhovující pracovní podmínky a neetické zacházení se zaměstnanci v továrně firmy Hyundai.
Božena Němcová neměla lehký život, její svobodomyslná povaha narážela na společenské konvence, na podřízené postavení žen v manželství i ve veřejném životě. Přesto se i na venkově snažila šířit osvětu, především v oblasti vzdělávání, rovnoprávnosti žen a vlastenectví.
Dětská práce je v Indii běžná. Miliony dětí musí pracovat a vykonávat činnosti, které nechtějí vykonávat jiní. Děti například dlouhé hodiny třídí odpad. Rodiny by jinak nedokázaly vydělat dostatek peněz na živobytí.
Certifikace Fairtrade označuje výrobky, které vznikly v rámci spravedlivého obchodu. Hlavním cílem certifikace je podpořit zemědělce a výrobce z rozvojových zemí, aby se dokázali důstojně uživit a nemuseli využívat například dětskou práci. Ta ve většině případů neprobíhá tak, jak si práci v našich podmínkách představujeme. Miliony dětí pracují na plantážích nebo v dolech a nemají žádnou budoucnost ani vzdělání. Co můžeme změnit tím, že koupíme Fairtrade výrobky?
Stovky stavebních dělníků z Indie a Nepálu zemřely při přípravě mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Na vině jsou jak nesnesitelné pracovní i životní podmínky, tak i vykořisťování migrantů při jejich cestě za prací. Katar je na práci cizinců závislý, na lidská práva však příliš nebere ohledy. Migranti ovšem nemají příliš na výběr, systém doslova splňuje definici otroctví. Obdobná situace je v dalších zemích Perského zálivu.
Od roku 1948 se naše země začíná totálně měnit. Možnost svobodné volby zaměstnání byla v Československu v dobách socialismu omezena. V 50. letech muselo například 77 000 úředníků nuceně přestoupit do průmyslové výroby. Z mocensko-politických důvodů byl tento počet lidí vymezen ze svého způsobu života. Druhý důvod byl i ekonomický. Nelze nezmínit také potřebu eliminace prvorepublikové elity. Se stejným snažením se setkáváme v celém východním bloku. K čemu tohle snažení ale nakonec vedlo?
Výběr střední školy bývá důležitým krokem k výběru budoucího povolání. V potaz musíme brát svůj talent, schopnosti, ambice i vlohy. Pro mladého člověka bývá těžké všechny tyto aspekty skloubit a rozhodnout se. Dobrou zprávou je, že střední škola, kterou vystudujete, nemusí určovat celý váš budoucí život. Jak si s tím poradila protagonistka příběhu Sára?
Otroctví bylo v USA zrušeno před víc než půlstoletím. Afroameričané ale na demonstracích upozorňují na to, že jsou stále diskriminováni bílou většinou. USA začínají přehodnocovat pohled na svou historii, k protestům proti rasismu se přidávají i běloši a zásluhou demokratů se odstraňují sochy a portréty osob spojovaných s otroctvím a rasovým útlakem.
Skládají se z 1 200 korálových ostrůvků, pokrývají pouhých 300 km čtverečných a jsou nejníže položenou republikou světa. Maledivy oplývají přírodním bohatstvím a lákají turisty z celého světa. Ačkoliv je tu tuňákový steak tím nejobyčejnějším jídlem, nespravedlivě mají Maledivy pověst luxusní destinace. Dobrodružství tu potkáte, jakmile budete jen trochu chtít. Se svým nejvyšším bodem dva metry nad hladinou budou Maledivy první destinací, kde si vědci ověří, jak je to se stoupající hladinou moří a oceánů v důsledku klimatické změny.
Legendární stavebnice Merkur je nejslavnější českou hračkou. Začala se vyrábět už téměř před 100 lety. Patřila a stále patří k téměř povinnému vybavení všech technicky zaměřených dětí, které rády zkoumají, jak věci fungují, a samy si je sestavují. Stavebnice podporuje jejich tvůrčí schopnosti a také schopnost něco skutečně postavit. Je tak dokonalá, že ji vědci a konstruktéři používají k výrobě složitých technických modelů a prototypů. A proč se jí říká Merkur?
Příběhy sirotků z rozvojových zemí s neexistujícím sociálním systémem ukazují drsnou realitu jejich životů. V Bhútánu ani v Sieřa Leone není vzdělání samozřejmostí. Jamtsho, Oko, Abdul, Alhadji, Mariama, Foday a dalších 143 milionů sirotků na tomto světě bojují každý den o přežití. Škola je jediným lékem na chudobu, ne každý má ale možnost ji navštěvovat.
Voda hrála vždy důležitou roli při vzniku i kolapsu civilizací. Jak naši předkové s vodou hospodařili? Její nedostatek trápí část světové populace už dnes a situace se má dále zhoršovat. Docílíme lepší osvětou o spotřebě vody a o možnostech hospodaření s ní šetrnějšího přístupu? Budeme vědomě spotřebovávat vody méně, šetřit s ní? O těchto a dalších tématech si Václav Moravec povídá s Miroslavem Bártou a prof. Bohumilem Jánským.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.