03:27
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Poutník se ocitá se svými průvodci na náramně vysoké věži, odkud vidí celé město jako na dlani. Všudybud ukazuje Poutníkovi město a vše komentuje. Dívají se na bránu života, kudy lidé přicházejí na svět, i bránu rozchodu, kde si lidé vybírají povolání. Dále vidí ulice s jednotlivými stavy či zaměstnáními. Přijdou do brány rozchodu, kde si má Poutník vytáhnout lístek z měděného kotle u Osudu. Jenže on se nedokáže rozhodnout, jaké povolání by si měl vybrat. Předloží tedy Osudu žádost, zda by si nejprve směl vše prohlédnout. Dovolí mu Osud dívat se a vše zkoumat?
Český básník, člen Skupiny 42, překladatel a esperantista Ivan Blatný patří k nejvýznamnějším a nejoriginálnějším moderním českým básníkům. Podívejme se na okolnosti provázející jeho dětství a mládí vrcholící emigrací do Británie.
Pohádka o poštovních skřítcích, kteří hrají s dopisy mariáš, a o pošťákovi Kolbabovi, který se rozhodl najít slečnu Marii kvůli dopisu bez jména a adresy. Jak se hraje s dopisy mariáš? Jak skřítci panu Kolbabovi pomohli? A jak našel slečnu Marii? Dozvíte se z vyprávění Karla a Josefa Čapkových! Pohádka je tlumočena do znakového jazyka.
Vybraná pasáž je z filmu V zámku a podzámčí natočeného podle stejnojmenného díla Boženy Němcové. Režisérem byl Ludvík Ráža, ve snímku hráli například Jana Brejchová či Martin Růžek. Vybraná pasáž zachycuje sociální nerovnosti v době, kdy se šířila cholera a prostý lid trpěl hladem, zatímco statkáři a šlechta si žili v blahobytu.
Vybraná pasáž pořadu Písně českých básníků krátce shrnuje život a tvorbu českého básníka, prozaika, kreslíře, malíře, karikaturisty a ilustrátora, představitele tzv. generace anarchistických buřičů Františka Gellnera v letech 1911-1914. Po vypuknutí první světové války v srpnu 2014 narukoval do rakousko-uherské armády a byl odvelen na haličskou frontu. Pochod ho však vyčerpal a dne 13. září si lehl u silnice, kde čekal na svůj osud. Od té doby byl prohlášen za nezvěstného.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje osobnost divadelního režiséra Jaroslava Kvapila a divadelní tvorbu z období první světové války, tzv. shakespearovský cyklus a známé drama Gabriely Preissové Její pastorkyňa, jejíž libreto vytvořil Leoš Janáček.
Jedno z nejvýznamnějších alb české rockové skupiny Katapult Chodníkový blues z roku 1995 bylo sestaveno z několika nevydaných, přepracovaných nebo zcela nových písní a pojmenováno podle titulní skladby, zhudebněné básně Františka Gellnera, kterou si můžeme poslechnout v rámci pořadu Písně českých básníků.
Když děti učí telka! V tomto díle se s žáky 4. ročníku zaměříme na čtení etiket na potravinách. Dozvíme se, co znamenají jednotlivé údaje, piktogramy, složení, výživové údaje, a dokonce si procvičíme i matematiku. Zaměříme se také na informace o kofeinu a obsahu cukru. V závěru pořadu si s dětmi můžeme vyrobit etiketu na nápoj.
O tulákovi Františkovi Královi, který málem přišel ke jmění, a také o tom, proč vrány křičí ,,Krá-l". Jakou roli hrál v pohádce tajemný kufr a bílá vrána? Dozvíte se z vyprávění bratří Josefa a Karla Čapkových!
Hostem pořadu Z očí do očí je Sylvie Richterová, česká spisovatelka, prozaička, básnířka a literární teoretička, profesorka bohemistiky, autorka experimentálních próz, románů, básnických sbírek a literárních esejí, emigrantka, která od roku 1971 žije v Itálii, po sametové revoluci střídavě i v Praze. Její knihy vyšly italsky, německy i francouzsky, je držitelkou Výroční ceny Nadace Český literární fond za prózu a Ceny Toma Stopparda.
13 464
755
4 586
1 300
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.