02:59
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
V pořadu Terčin zvířecí svět se spolu s Inžou seznámíte se zvířaty, která by sama nepřežila a potřebují pomoc záchranných stanic. Tyto útulky jsou nejen pro psy a kočky. Snaží se tu napravit škody, které jsme na zvířatech napáchali.
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
Mají děti doma pomáhat? Ano, protože mají oplatit rodičům jejich péči. Pomoc rodičům je samozřejmost. Ale ne všechny domácí práce jsou pro děti vhodné. Záleží na tom, jak se doma domluvíte.
Seriál Wifina nám v tomto díle představí dějiny metra, které se začaly psát už v roce 1863, kdy vznikl první sedmikilometrový úsek v Londýně. Šlo o spojnici mezi dvěma nádražími, po které tehdy jezdil parní vlak.
"Kmotřičky víly, mohu být popelář?" ptá se Brďo. Některá povolání již nejsou potřeba, a proto zanikla. Jiná povolání zase vznikají. Dozvíte se, co dělá v práci recepční, logoped, instalatér, zubař, soudce či dirigent? Můžete si i zahrát na bytového architekta a vyrobit si svůj vlastní návrh bytu.
Jsou bojoví psi opravdu zlí a nebezpeční? Není to tak jednoduché a rozhodně nenapadají lidi na potkání. V čem je příčina? A jak se chovat, když se setkáme se psem, kterého neznáme?
Věděli jste, kde u nás můžeme vzácně najít tesaříka alpského? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Epizoda přibližuje život vzácných živočichů – tetřívka a ještěrky zelené. Ze vzácných rostlin kvetoucích v průběhu května se představí kosatec nízký a hlaváček jarní. U každé představované rostliny a živočicha jsou zmíněny zajímavosti o jejich způsobu života, výskytu či využití člověkem pro lékařské účely nebo v alchymii.
Věděli jste, že ostružiník moruška pamatuje dobu ledovou? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Chystáte se vyrazit na prodloužený víkend nebo na delší dovolenou? Každá cesta však přináší zásadní otázku: ,,Co si mám sbalit s sebou?" Občas si nejsme jistí, co všechno budeme potřebovat, a potom odjíždíme na víkendový pobyt s kufrem, kam jsme sbalili oblečení tak na měsíc. Zkusme se spolu zamyslet nad tím, jak se sbalit co nejefektivněji a usnadnit si tak tahání těžkých zavazadel.
Vysvětlení, co je genetika – biologická věda zabývající se dědičností a geny u všech organismů.
Představíme si úplný základ zemědělských strojů. Stroj, který sklízí obilí z našich polí, žací mlátička, tak se přezdívá kombajnu. Dnešní moderní kombajny mají v sobě zabudované GPS navigace a jsou schopny fungovat téměř bez řidiče. Představte si, že zvládnou i vypočítat, kolik obilí sklidily. Divíte se? No, Jonáš s Karlem se divili taky.
Průvodci jsou takové druhé oči návštěvníka, které vidí, ukážou a vysvětlí to, čeho by si sám nevšiml. Co všechno musí průvodce umět a co je noční můrou každého průvodce? Více nám řekne průvodkyně Pavla Bartásková.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.