02:59
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
V pořadu Terčin zvířecí svět se spolu s Inžou seznámíte se zvířaty, která by sama nepřežila a potřebují pomoc záchranných stanic. Tyto útulky jsou nejen pro psy a kočky. Snaží se tu napravit škody, které jsme na zvířatech napáchali.
Pasáž ukazuje některé rostliny, které kvetou brzy na jaře. Zavádí diváky do míst, kde mohou najít bledule či vzácnou liliovitou rostlinu kandík psí zub. Součástí pořadu je i téma migrace žab na jaře a zajímavosti o jalovci.
Uhádnete společně s kamarády z Terčina světa, o které zvíře se v naší hádance jedná? Nápovědou vám mohou být hřeben, ploutev, bota. Pojďte se podívat.
Postavit bydlení pro žirafu není jen tak. Žirafy spásají vrchní patra stromů, a proto jim krmení musíme umístit do určité výšky. Vzhledem k stavbě těla žirafy pro ně není jednoduché například pít. Více zajímavostí o žirafách se dozvíte ve videu. Například jestli se najdou dvě žirafy, které mají stejný vzor srsti. Co myslíte?
V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Vlaštovky budují hnízdo z bláta ve chlévě. Špačci se střídají v sezení na vejcích. Čápi i poštolky dál zahřívají svá vejce.
1. květen 1953 se v historii České televize považuje za počátek pravidelného televizního vysílání. Od kdy a jak probíhaly dřívější pokusy? Ve které české obci vznikl televizní výzkumný ústav? A která velká akce byla promítána na prvních několik televizních obrazovek?
Zvědavost vedla lidstvo k sestrojení ponorek k pozorování světa pod hladinou. K dokonalosti ale ponorky dovedly hlavně války a potřeba zneškodnit nepřítele. Na jakém principu ponorky fungují a jaké je jejich současné využití? To se dozvíte ve videu z Wifiny.
Parník je plavidlo poháněné vodní párou, kterou získává spalováním paliva a ohříváním vody. Na české Vltavě je jeden funkční parník, který vás může svést na Slapy či do pražské zoo. Jaká je posádka parníku, jak rychle parník pluje... vše kolem něj se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Pojďme se společně podívat na video o leteckém trenažéru. Je to simulátor pro budoucí piloty. K létání s malými letadly stačí absolvovat kurz trvající několik měsíců. Pro pilota je velmi důležitá znalost matematiky, fyziky a také anglického jazyka. Létání je jeden z nejbezpečnějších druhů dopravy.
Pasáž o tom, že vztekání a trucování k ničemu nevede. Je zapotřebí trpělivosti.
Linecké cukroví je velmi oblíbenou pochoutkou. Mažou se však vykrajované tvary marmeládou, nebo džemem? A proč říkáme marmeláda? Z čeho je vyroben džem? Pojďme si v tom udělat jasno.
Etiketa je soubor pravidel slušného chování ve společnosti. Pořad o tom, proč a jak se tato pravidla dodržují.
Desetiletá Eliška zatoužila vyzkoušet si, jaké to je být letuškou. V trenažéru ČSA v opravdové uniformě na míru zažila běžnou rutinu i věci, které mohou být ve skutečném životě hodně stresující. Je zajímavé, jaké všechny povinnosti taková palubní průvodčí má.
13 477
755
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.