03:38
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak pomoci ježkům přezimovat? V pořadu Terčin zvířecí svět vám Inža ukáže, jak postavit zimní doupě pro ježka. Vypadá to složitě, ale ve skutečnosti to tak hrozné není.
V tomto videu si ukážeme, jak můžeme na zahradě jednoduše vyrobit domek pro hmyz. Proč bychom to měli dělat. I to si řekneme. Hmyzí domky mívají různé podoby a je jen na vás, jaký domek si zkusíte vyrobit.
Emilka s Fandou tentokrát pomáhají dědovi na zahrádce. Co všecko je potřeba na sázení? Jakou vodou zalévat a proč? A co můžeme pro ptáčky vyrobit v zimě a co na jaře nebo v létě? Odpovědi na všechny otázky ohledně zahradničení najdete v dnešním příběhu Emilky a Fandy.
Chtěli byste se dozvědět, jak správně uskladnit vypěstovanou zeleninu? Video nám prozradí, jak uchovávat zeleninu z naší zahrádky třeba až do jara. Schovává se do sklepa i dýně a cuketa?
Jak dodat svému domovu tu pravou velikonoční atmosféru? A jak si doma vytvořit zahrádku, aniž bychom k tomu potřebovali náklaďák hlíny? Poslechněte si naše tipy na velikonoční výzdobu nebo společně s námi začněte rovnou vyrábět třeba osení z vajíčka s řeřichou nebo tulipán z vajíčkové skořápky.
Lesní požár může být pohromou pro mnoho živočichů a rostlin z lesního společenství. Na co bychom si měli dát pozor, když chceme v lese rozdělat oheň? Může být požár pro les užitečný? Co dělat, když požár vypukne? Proč by nás měly trápit požáry v tajze na Sibiři? Pojďme společně na tyto otázky zjistit odpovědi.
Pojďme se společně podívat na život anglické bioložky Jane Goodallové. Tato žena se po studiích vypravila do Afriky a věnovala svůj život výzkumu šimpanzů. Napsala několik knih a založila institut pro výzkum divoké přírody.
Mezi domestikovanými zvířaty má kočka domací výsostné postavení, a přestože žije s člověkem, nikdy se mu úplně nepoddala. Dokonce by se dalo říci, že kočka je první zvíře, které si ochočilo člověka. Kočky dokonce žily v chrámech, kde je obsluhovali služebníci.
Nahlédněme společně do rodiny vlaštovek. Ty už mají své druhé mladé a musí se hodně ohánět, aby je uživily. Krmící maraton může začít. Potřebují nabrat hodně sil, než se opět vydají na dlouhou cestu do Afriky. Vraťte se nám!
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.