01:29
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Českou republikou. Video je vhodné také jako doplňková aktivita pro výuku češtiny pro cizince. Žáci se seznámí se základními údaji o České republice. Video spadá do širšího okruhu vidií, které se zaměřují na život v České republice, její historii, kulturu a zvyky.
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Znáte základní fakta o Německu? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám zemi zábavně a v krátkosti představí. Nahlédněte do země s hlavním městem Berlín. Byla zde postavena Berlínská zeď, která rozdělovala město na západní a východní čast. V Německu je důležité letiště ve Frankfurtu, přístav Hamburk a velmi navštěvované město Drážďany. Pochází odtud hodně známých skladatelů, jako jsou třeba J. S. Bach a Ludwig van Beethoven.
Máte rádi limonádu? Pokud ano, tak se dnes dozvíte, kdy a jak vznikla. Světlo světa limonáda spatřila hned na dvou místech nezávisle na sobě. Její název je odvozen z francouzského názvu pro citrón. A proč také říkáme sodovka? Podívejte se.
Rozmarýna znamená v latině mořská rosa a této bylince název opravdu sluší, protože pochází ze Středomoří. Odtud se rozšířila do celé Evropy. Jsou s ní spojeny různé pověry a legendy. Jenom nemá ráda zimu, ale zase se dá pěstovat v květináči. Její použití v kuchyni je všestranné, ochutíme s ní maso, omáčku i zeleninu.
Slyšeli jste již někdy slovo „pracharanda“? Víte, co to je? Je to prášek ze sušených hrušek, kterým kdysi naše prababičky nahrazovaly cukr. Posypávaly se jím knedlíky, koláče, perníky nebo kaše. Dokonce se z něj dělal i sladký nápoj.
Každé lidské tělo je jako velká planeta plná maličkých obyvatel, buněk! V tomto dílu zjistíme, co buňky dělají, jak spolupracují a proč je každá z nich důležitá pro naše zdraví a život.
Zábavnou formou si společně zopakujeme pravidla správného a bezpečného rozhlédnutí před vstupem do vozovky a přecházení. Velký pozor si musíme dávat v místech, kde je špatná viditelnost. Do vozovky nikdy nevstupujeme za autem, kde nás řidiči nemohou vidět.
Evropské země očima dětí. Dánsko je tak placaté, že nejvyšším bodem v zemi je vrchol mostního pilíře. Není divu, že tu všichni jezdí na kole. Pojďme se projít hlavním městem Dánska a podívat se, jak Kodaň vypadá v zimním období. Nahlédněte do kodaňského muzea a školy a podívejte se, jak pomáhají rodiče dětem s domácími úkoly.
Původ guláše můžeme vystopovat k pastevcům, kteří si ho vařili v kotlíku. Dnes bychom mohli říct, že se podobal polévce a jedl se s chlebem. My si k němu většinou dáváme knedlíky. Barvu guláši dává paprika – ta červená – a milovníci pálivého jídla si přijdou na své.
Znáte základní fakta o Lucembursku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Lucembursko je vnitrozemský stát, kde se konzumuje velké množství ryb. Je tu hodně lesů, a proto je specialitou místní kuchyně zajíc na černo. Tato malá země je jediné velkovévodství na světě, mluví se zde lucembursky, francouzsky i německy. Země má hodně bank a také krásné pohoří Ardeny. Pohádkové město Lucemburk je známé svými mosty.
Víte, co je to penzion? Dokázali byste se sami ubytovat v hotelu? Pokud taky rádi poznáváte nová místa, vydejte se s Brďem za odpočinkem a poznáním stejně jako cestovali již staří Římané. Na cestu je dobré se připravit, turistický průvodce vám dodá informace, cestovní kancelář zajistí třeba ubytování. Tak tedy naskládat věci do zavazadla a hurá na cestu!
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.