01:14
Cestou za chutěmi je pořad, ve kterém Otakar Brousek poznává tradici i současnost českého zemědělství, které se opírá o zkušenosti našich předků, ale používá ty nejmodernější technologie. V tomto díle se zaměří na sklizeň cukrové řepy a získávání cukru.
Chtěli byste vědět, jak upéci mechové cupcaky? Cukrář Josef a jeho dva pomocníci vám krok za krokem představí recept na tuto pochoutku. Dozvíte se také, co to znamená, když nazveme ovoce nebo zeleninu „bio“. A proč je to lepší než normální ovoce a zelenina? Dají se květiny jíst? A proč se v kuchyni hodí být odvážný?
Máte rádi skořici? Tak to musíte navštívit Švédsko. Na každém rohu je zde cítit skořice, zvláště když se slaví svátek skořicových šneků. Ti jsou tamní pochoutkou především na přestávky. Pečou se s jablky, ořechy nebo s marcipánem. Fika, neboli švédsky přestávka, se bez silné černé kávy a šneků neobejde.
Věděli jste, že bublaninu nikde jinde než v České republice neochutnáte? Podle čeho získal tento rychlý třený dezert své jméno? No ano, jde o bublání. A víte, co je do suflé? Posvítíme si také na odrůdy třešní. Kolik jich na světě existuje a jaké jsou nejoblíbenější?
Máte rádi čokoládu? Pak vám nesmí uniknout tato pochoutka. Brownies je velmi známý a oblíbený dezert, který milují lidé po celém světě. Málokdo ale ví, jak vlastně vznikl. Příběhů je několik. Avšak pravděpodobně zní jen jeden. Jak dezert správně upéct? Z jakých surovin se skládá a jak má po upečení vypadat?
Víte, že původně pod pojmem „moučník“ bylo myšleno slané jídlo? Sladké moučníky a zákusky mají svoji historii. Odkud pochází jablečný závin nebo výborné větrníky? A co makronky? Pozorně sledujte!
Pojďme se společně podívat na život prince Philipa. Pocházel ze šlechtického rodu Glücksburků. Byl to manžel britské královny Alžběty II. a člen britské královské rodiny. Známý je také jako vévoda z Edinburghu, který založil DOFE, tedy Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu, získat ji mohou mladí lidé od čtrnácti let. Byl milovníkem zvířat a podporoval fond na ochranu přírody.
Jak se vaří v jiných zemích? Tentokrát zavítáme za Nataškou do Rakouska! Uvaříme si dýňovou polévku podle receptu ze Štýrska. Povíme si něco o dýních a uslyšíme i několik německých slovíček.
Špagety nebo farfalle? Jaký je v tom rozdíl? Z čeho se vyrábí těstoviny čili pasta? Jak je správně uskladnit i uvařit? Dozvíte se nejen to, jak Italové nazývají jednotlivé druhy těstovin, jaký je rozdíl mezi sušenými a čerstvými, ale i něco navíc.
Piškotové rolády jsou v české kuchyni jedním z nejoblíbenějších moučníků. Jsou vyrobeny pouze ze tří ingrediencí – mouky, vajec a cukru. Naplnit je můžeme, čím nás napadne, třeba i zmrzlinou. Pak vznikne „arctic roll“, která nechybí skoro v žádném anglickém mrazáku.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.