01:14
Cestou za chutěmi je pořad, ve kterém Otakar Brousek poznává tradici i současnost českého zemědělství, které se opírá o zkušenosti našich předků, ale používá ty nejmodernější technologie. V tomto díle se zaměří na sklizeň cukrové řepy a získávání cukru.
Chtěli byste vědět, jak upéci mechové cupcaky? Cukrář Josef a jeho dva pomocníci vám krok za krokem představí recept na tuto pochoutku. Dozvíte se také, co to znamená, když nazveme ovoce nebo zeleninu „bio“. A proč je to lepší než normální ovoce a zelenina? Dají se květiny jíst? A proč se v kuchyni hodí být odvážný?
Máte rádi skořici? Tak to musíte navštívit Švédsko. Na každém rohu je zde cítit skořice, zvláště když se slaví svátek skořicových šneků. Ti jsou tamní pochoutkou především na přestávky. Pečou se s jablky, ořechy nebo s marcipánem. Fika, neboli švédsky přestávka, se bez silné černé kávy a šneků neobejde.
Věděli jste, že bublaninu nikde jinde než v České republice neochutnáte? Podle čeho získal tento rychlý třený dezert své jméno? No ano, jde o bublání. A víte, co je do suflé? Posvítíme si také na odrůdy třešní. Kolik jich na světě existuje a jaké jsou nejoblíbenější?
Máte rádi čokoládu? Pak vám nesmí uniknout tato pochoutka. Brownies je velmi známý a oblíbený dezert, který milují lidé po celém světě. Málokdo ale ví, jak vlastně vznikl. Příběhů je několik. Avšak pravděpodobně zní jen jeden. Jak dezert správně upéct? Z jakých surovin se skládá a jak má po upečení vypadat?
Víte, že původně pod pojmem „moučník“ bylo myšleno slané jídlo? Sladké moučníky a zákusky mají svoji historii. Odkud pochází jablečný závin nebo výborné větrníky? A co makronky? Pozorně sledujte!
Jak je to s těmi sýry? Jíme sýr plesnivý nebo plísňový? A jak vlastně někoho napadlo jíst tento sýr? Došlo k tomu prý ve francouzské vesnici jménem Camembert. A zbytek je historie, kterou vám ukážeme v tomto videu.
Není salát jako salát! Myslíme rostlinu nebo směs potravin na talíři? Zajímavý je i název, protože původ slova salát je odvozen od toho, že je něco solené. A máte představu kolik druhů salátů existuje? Asi budete překvapeni.
Evropské země očima dětí. Seznamte se se zemí, které vládne král. Zjistíte, jak vypadá švédská tradice prodeje májových květů, a při tom se seznámíte s inspirativním prostředím švédské školy, s typickou švédskou rodinou a skautským táborem.
Alžběta II. slavila v červnu roku 2022 platinové jubileum. Na britském trůnu strávila dlouhých 70 let. Byla tak nejdéle sloužícím panovníkem v Británii a nejdéle vládnoucí ženou na světě. Jaká byla její cesta na trůn, jaké vyznávala hodnoty a jak se za dobu její vlády monarchie proměnila, se dozvíte ve Zprávičkách.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.