Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Satelitní sídliště nejsou pouze novým typem bydlení, ale i specifickým sociálním fenoménem. Pořad přibližuje nejen to, jak satelity mění krajinu a její využívání, ale také, jak ovlivňují způsob života lidí.
Navštívíme prostory sklárny v Harrachově, která je v provozu již od roku 1712. Součástí sklárny je unikátní brusírna, která je zapsána na seznam technických památek UNESCO. Video je doplněno o ukázky procesu výroby skla i historické souvislosti.
Jezero Medard nedaleko Sokolova vzniklo zatopením bývalého hnědouhelného lomu. Těžba hnědého uhlí skončila v roce 2000, o osm let později se začalo s napouštěním, které trvalo dlouhých osm let. Toto umělé jezero je ukázkovým příkladem rekultivace silně poškozené krajiny.
Kde a jak v Praze kotví malé lodě či hausbóty k bydlení nebo přespání pro cizince? Projíždějící lodě mají záchytná místa ve veřejných přístavištích.
V jaderné elektrárně Temelín pracuje na různých pozicích asi 1100 lidí. Někteří z nich nás seznámí s náplní své práce, přísnými bezpečnostními opatřeními a spolu s nimi se podíváme do útrob samotné elektrárny.
Rozhovor s demografickou statističkou Terezou Štyglerovou na téma stárnutí české populace a jaká je prognóza vývoje počtu a struktury obyvatelstva ČR do roku 2101.
Kurzemsko je západní region dnešního Lotyšska, který se do roku 1918 nazýval Kuronsko. My se v Kurzemsku podíváme do starého města Kuldiga, navštívíme nejširší evropský vodopád, za nejsevernějšími evropskými vinicemi zamíříme do městečka Sabile a na závěr se vypravíme na romantický zámek Jaunmoku.
Navštívíme kraj La Mancha, známý z románu o Donu Quijotovi, pro který jsou typická políčka šafránu, rozsáhlé vinice a olivovníkové háje. Turisty v kraji lákají hlavně větrné mlýny, vesnice, hospody a křižovatky, kde se odehrávaly příběhy potulného rytíře a jeho věrného druha, které si v reportáži připomeneme.
Kde postavit dětské hřiště a kde plánovat stavbu domova pro seniory? I v tomto pomáhají nejen státním úřadům výsledky sčítání lidu. Speciál ČT ke sčítání lidu v roce 2011 vysvětluje, jak jsou data ze sčítání lidu využívána. Pomáhají při výstavbě velkých záchytných parkovišť, policii, hasičům a záchranné službě poskytují informace o zástavbě i sociální skladbě obyvatel.
13 456
755
4 583
1 260
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.