03:56
Skanzen v Březně u Loun byl postaven na místě, které si získalo pozornost archologů díky nálezům ze starší doby bronzové. Vznikl tak jedinečný archeoskanzen. Jaké experimenty se zde prováděly a stále ještě provádějí? A jaké různé činnosti si zde můžou návštěvníci po vzoru našich předků vyzkoušet?
Co se ukrývá pod slovem skanzen a co na takovém místě můžeme nalézt? Jaké typy domů se tu nachází a jaké činnosti si můžeme ve skanzenu vyzkoušet? Vydejte se s námi do muzea lidové architektury pod širým nebem.
Na typické lidové stavby z Vysočiny se můžeme podívat ve skanzenu na Veselý kopec u Hlinska. Blíže prozkoumáme roubenky, složení jednotlivých staveb i zajímavý typ střechy. Přestože se v tomto kraji zemědělství příliš nedaří, ukážeme si zpracovávání zdejších plodin.
Skanzen neboli muzeum lidových staveb můžeme nalézt i v Královéhradeckém kraji. Uvidíme v něm hospodu, kočárovnu, školu, špejchar a další zajímavé stavby. Přiblížíme si blíže práci kováře i zpracovávání obilí nebo lnu.
Viděli jste v českých řekách lososy? V polovině 20. století tyto ryby z českých řek vymizely. Nyní se je ochránci přírody snaží do řek vracet. Podívejte se, jak vypadají takzvané rybí přechody podél jezů. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Pojďme se společně podívat na video o tom, co je to design. Design je cizí slovíčko. V češtině by to znamenalo nejspíš slovo návrh. Součástí designu je i materiál, ten dává výrobku charakter. Speciální kategorií je interiérový design. Úkolem designu je spojit v sobě užitečnost, snadné používání a krásu.
Jedním z tradičních symbolů Vánoc v Mexiku jsou vánoční piňaty. Jedná se o sedmicípé papírové hvězdy naplněné různými dobrotami. Každý jejich roh představuje jeden ze sedmi biblických hříchů. Cílem je všechny rohy rozbít a očistit se tím od všech hříchů. Jak se taková piňata vyrábí?
Rubikovu kostku zná snad každý. Co o ní ale možná nevíte, je, jak dlouho trvalo samotnému vynálezci, než poskládal svou první kostku. A jaký je český rekord v rychlosti složení kostky? A existují na skládání nějaké fígly? O tomto populárním koníčku si popovídáme s odborníkem na skládání Rubikovy kostky neboli speedcuberem Tonnym.
Pojďme se společně podívat na video o gramofonu, který se vyvinul ze dvou přístrojů. Prvním byl hrací strojek s děrovaným kotoučem, druhý byl fonograf zaznamenávající zvuk na váleček. Samotný gramofon zkonstruoval koncem 19. století Emil Berliner. A co byste si chtěli sestrojit vy?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vývoj lékařství v období renesance a osobnost Jana Jessenia, který provedl v Praze první veřejnou pitvu.
Pojďme se společně podívat na video o dějinách života. Kde se vzal život? Jak se vyvíjel? Všechno začalo pod vodou, kdy jedna archea snědla bakterii a nová složitá buňka se začala množit, jednobuněčné organismy se začaly skládat do složitějších organismů a vývoj složitého života se mohl rozjet. Zdá se to jako drobný incident, ale nejspíš jde o okamžik, kdy vznikl veškerý život na Zemi. A jak to bylo dál?
V animované ukázce je zachyceno dění v Protektorátu Čechy a Morava, uzavření vysokých škol, výměna říšského zastupujícího protektora, atentát na Reinharda Heydricha, vypálení Lidic a Ležáků.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.