12:03
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Příroda nás opravdu umí potěšit a nabít energií. Umíme se však správně chovat na výletě do přírody? Co se smí a co naopak nesmí dělat? Pojďme si připomenout základní pravidla chování v lese. A nezapomeňte si udělat závěrečný kvíz!
Slyšeli jste někdy slovo hipoterapie? Je to speciální terapie, kdy lidem nepomáhá člověk, ale kůň. A jelikož se vydáme na návštěvu do domova pro seniory, kam by se velký kůň nevešel, musí nám na pomoc přispěchat minikoník. Ovšem na velikosti tady až tak nezáleží, protože, jak uvidíte, i minikoník může rozdávat velkou radost.
Pojďte se s námi podívat, jak se točí videoklipy. Od jejich vzniku se toho hodně změnilo a dnes už se v podstatě jedná o kratičký film. O natáčení hudebních videoklipů si popovídáme s Janem Strachem, který je nejenom režíruje, ale k jeho práci patří i vytvoření scénáře, práce s kamerou a nakonec také střih a editace klipu. Přestože je velice mladý, má už za sebou více než 400 videoklipů s těmi nejpřednějšími umělci na česko-slovenské scéně.
Pojďme se podívat na video o Alfredu Nobelovi. Narodil se v hlavním městě Švédska v roce 1833. Rodiče mu platili soukromé učitele. Nejraději měl Alfred přírodní vědy a hlavně chemii. Zabýval se tím, jak vytvořit spolehlivou výbušninu. Na světě vyrostly desítky továren na výrobu dynamitu, který Alfred vynalezl. Jedna také v Praze. Z Nobelova majetku se dodnes uděluje Nobelova cena.
Vítejte na stavbě. Dozvíte se, kde a k čemu se jeřáb používá a co všechno umí. Zkuste odhadnout, jak těžké břemeno jeřáb uzvedne a jak vysoký může být. Jak dlouho jeřáby lidé používají? A jak se vyvíjely? Největší jeřáb světa má dokonce i svoje jméno.
Hledání odpovědi na otázku, co nám mohou povědět staré předměty, nalezené třeba u babičky. Ve videu se zamýšlí, proč a jak se dříve předávaly tradiční dovednosti.
Při jídle se dodržují ustálená pravidla. Maso se vždy krájí nožem a na talíři se udržuje pořádek. Také mlaskání či srkání ke slušnému stolování rozhodně nepatří. Vyzkoušejte si, jestli znáte základní pravidla stolování v závěrečném kvízu.
Pasáž o tom, že zlobit, dělat naschvály a posmívat se ostatním se nevyplácí.
Tentokrát zažijeme na lodi opravdové dobrodružství! Jak se musí posádka lodi zachovat, když v dálce spatří ledovec? A jak to v lodi funguje, když je potřeba rychle zastavit? Prozkoumáme společně loď skrz naskrz!
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.