10:39
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Při jídle se dodržují ustálená pravidla. Maso se vždy krájí nožem a na talíři se udržuje pořádek. Také mlaskání či srkání ke slušnému stolování rozhodně nepatří. Vyzkoušejte si, jestli znáte základní pravidla stolování v závěrečném kvízu.
Kalkulačku někdy v životě použil asi každý. Jenže pokrok nezastavíš a nyní už si s obyčejnou kalkulačkou jen tak nevystačíme. Místo toho máme mnohem výkonnější zařízení, které zvládá mnohem více operací najednou a rychleji než obyčejná kalkulačka. Řeč je samozřejmě o počítačích. Ty mají za sebou sice relativně krátkou historii, ale o to větší pokrok stihly za tu dobu udělat. Inu, posuďte sami.
Pojďme se společně podívat na historii Večerníčku o dvou králících z klobouku. Tyto večerníčky začal natáčet režisér Václav Bedřich. Bob a Bobek se v roce 2015 stali maskoty mistrovství světa v ledním hokeji pořádaném v Čechách.
Braillovo slepecké písmo je speciální písmo určené pro nevidomé či slabozraké. Vynalezl ho v 19. století Louis Braille, který byl sám slepý. Více o tom, jak toto písmo funguje, a o jeho používání v praxi se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Bojíte se rádi? Slavíte rádi Halloween? Víte ale, odkud tento zvyk pochází? Slyšeli jste někdy o halloweenské nebo Jackově lucerně? Znáte svátek všech zesnulých? Pokud vás něco z toho opravdu zajímá, máte skvělou příležitost se dozvědět více. Tak pojďme na to.
Dýně je jednou z nejstarších kulturních plodin na světě. Ve videu se dozvíme o jejím původu, využití v kuchyni, představíme si její druhy a seznámíme se svátkem, ke kterému dýně bezpochyby patří. Mezi dýněmi najdeme mnoho druhů, některé slouží jen na okrasu a jiné jsou zase vynikající k snědku. Ochutnali jste někdy špagetovou dýni? Víte, kdo je Jack-o´-lantern a jak uvařit lahodnou dýňovou polévku? Draci v hrnci vám na všechny tyhle otázky odpoví!
Původ vánočních zvyků od Římanů až po Slovany a Germány nám představí tento animovaný díl. Dozvíme se, kdo si dával dárky a že stromečky se původně domů nosily i s kořeny. A víte, proč má vánoční cukroví tak často tvar hvězdičky, půlměsíce nebo slunečního kotouče?
Tentokrát zažijeme na lodi opravdové dobrodružství! Jak se musí posádka lodi zachovat, když v dálce spatří ledovec? A jak to v lodi funguje, když je potřeba rychle zastavit? Prozkoumáme společně loď skrz naskrz!
Umíš číst? Dnes to umí skoro každý, ale jak vznikla písmenka? Brďa zajímá historie jejich vzniku. První písemné záznamy byly pro nás hodně zvláštní. Jednalo se o obrázkové a klínové písmo. Také se nepsalo na papír, ale na hliněné destičky, papyrus či pergamen.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.