12:03
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Oslavíme společně svátek sv. Mikuláše pohybem! Nejprve si protáhneme tělo při rozcvičce a pak se naučíme krátkou choreografii na známou mikulášskou písničku. Cvičení je celé laděné na mikulášskou tematiku a možná nám u toho i trochu narostou fousy!
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Příroda nás opravdu umí potěšit a nabít energií. Umíme se však správně chovat na výletě do přírody? Co se smí a co naopak nesmí dělat? Pojďme si připomenout základní pravidla chování v lese. A nezapomeňte si udělat závěrečný kvíz!
Poslední den v kalendářním roce má svátek Silvestr a s ním slavíme i my všichni. Vzpomínáme, bilancujeme a také si přejeme do nového roku vše dobré. Ukážeme si přípitky v různých jazycích, jedno mají společné: přání všeho dobrého, tedy hlavně zdraví.
Jestli jezdíte vlakem, tak víte, co dělá průvodčí. Ale kontroloval vám jízdenky už někdy 13letý kluk? Honzu láká být průvodčím ve vlaku. Splnil se mu sen a on si tuhle práci zkusil. Co všechno to obnáší, si vyzkoušel na trase Praha-Děčín. Jaké musí mít průvodčí vzdělání? A opravdu pouze kontroluje jízdenky?
Mezi ozdobami mají v mnoha domácnostech na vánočním stromečku své místo prskavky. V Evropě ale není mnoho firem, které je vyrábějí. Možná jedinou u nás najdeme v Ústí nad Labem. Jedinečné jsou prskavky tvarované – stromečky, hvězdičky, čtyřlístky a taky jednotlivá písmena a číslice. Ty přicházejí na svět jen tady. Zároveň zapátráme po tom, jak prskavky spatřily světlo světa a co bychom s největší pravděpodobností mohli považovat za jejich předchůdce.
Braillovo slepecké písmo je speciální písmo určené pro nevidomé či slabozraké. Vynalezl ho v 19. století Louis Braille, který byl sám slepý. Více o tom, jak toto písmo funguje, a o jeho používání v praxi se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Valašskou ves Vizovice proslavilo tradiční pečivo, které o Vánocích zdobí nejednu domácnost po celém světě. Jaká je jeho historie? Jak se vyrábělo dříve a jak dnes? A co symbolizovaly jednotlivé figurky?
Tentokrát zažijeme na lodi opravdové dobrodružství! Jak se musí posádka lodi zachovat, když v dálce spatří ledovec? A jak to v lodi funguje, když je potřeba rychle zastavit? Prozkoumáme společně loď skrz naskrz!
Kdo by neměl rád sladké? A co teprve bonbóny? Kde je vzaly a jaká je jejich historie? U nás v Čechách si pod bonbóny představíme tvrdé cucací cukrovinky, jinde ve světě to mají jinak. Jak se ale takový český bonbón vyrábí? Dozvíte se v reportáži z Wifiny.
V království etikety mají problém. Mýt se, či nemýt se? A jak často? Být čistý znamená být ostatním příjemný. U Kláry je na návštěvě kamarádka, která ráno obsadí koupelnu. Ostatní ale musí dlouho čekat. Mistr E. pomůže Kláře i vám ujasnit si pravidla chování v této situaci.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.