12:03
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Příroda nás opravdu umí potěšit a nabít energií. Umíme se však správně chovat na výletě do přírody? Co se smí a co naopak nesmí dělat? Pojďme si připomenout základní pravidla chování v lese. A nezapomeňte si udělat závěrečný kvíz!
Víte, že svátek Dušičky, při kterém vzpomínáme na zemřelé příbuzné a navštěvujeme hřbitovy, slavili už staří Keltové? Zprávičky nás s historií Dušiček seznámí.
Víte, že i staré baterie patří do tříděného odpadu? Jak baterie třídit a kam s nimi, aby neskončily mezi ostatními odpadky? To vše se dozvíte z následující reportáže. Tipněte si, kolik tun starých baterií nasbírají čeští školáci ve svých domovech.
Pojďme se společně podívat na video ze školního prostředí, kde se právě odehrává šikana. Ela se trápí, jelikož omylem vysypala v jídelně na spolužačku Miu špagety. Tato spolužačka se Ele mstí a dělá jí ošklivé věci. Ela se trápí a marně stále přemýšlí, co udělat, aby bylo všechno opět v pohodě a Mia se nezlobila.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě a jak jí můžeme pomoci i my. Nejlepší je začít u sebe, třeba nesvítit zbytečně, vypínat elektrické spotřebiče. Ušetříme tak i peníze za elektřinu. A proč máme elektřinou šetřit? Její výroba totiž ničí krajinu kolem nás. Takže, čím víc elektřiny spotřebujeme, tím hůř to vypadá s naší planetou.
Jiný kraj jiný mrav. Jinými slovy, v různých zemích vládnou různé obyčeje. Dnes porovnáme ty české s americkými. Co tedy patří na štědrovečerní stůl? Krocan nebo kapr? Odpověď je jednoduchá. Záleží na tom, kde žijeme a jaké tradice dodržujeme.
Co je to závist? Jak poznáme závist? Proč bychom neměli závidět? Každý z dotazovaných přináší svůj pohled na to, jak závist vzniká a jaké následky může mít pro jedince i okolí. Prostřednictvím odpovědí se diváci dozvídají, jak může závist ovlivnit chování lidí a narušit jejich vztahy.
Oslavíme společně svátek sv. Mikuláše pohybem! Nejprve si protáhneme tělo při rozcvičce a pak se naučíme krátkou choreografii na známou mikulášskou písničku. Cvičení je celé laděné na mikulášskou tematiku a možná nám u toho i trochu narostou fousy!
Brďo zjišťuje, jak se vyrábí papír. Jsou to hodně stlačená vlákna rostlin, nejčastěji získaná ze smrkového dřeva. Před vynálezem papíru se psalo na různé materiály, ale papír je rychle překonal. Při jeho výrobě se zpracovává i použitý papír. A co je vyrobeno z papíru? To se budete divit. Nejenom papírové kapesníčky, ale dokonce i oblečení.
13 454
754
4 570
1 258
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.