03:16
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Oslavíme společně svátek sv. Mikuláše pohybem! Nejprve si protáhneme tělo při rozcvičce a pak se naučíme krátkou choreografii na známou mikulášskou písničku. Cvičení je celé laděné na mikulášskou tematiku a možná nám u toho i trochu narostou fousy!
Pojďme se společně podívat, jak pečují silničáři o silnice, zejména v období zimního počasí. Za zimu spotřebují více než 30 000 tun sypací soli. O silnice je nutné se v zimě starat, aby nevznikla nebezpečná klouzačka a zabránilo se nehodám.
Madeleine Albrightová byla nejvýznamnější političkou českého původu a stala se americkou ministryní zahraničí. Narodila se v Praze jako Marie Korbelová, ale z Československa byla nucená dvakrát odejít. Nejdřív před druhou světovou válkou, poté před komunisty. Zasloužila se o vstup ČR do NATO. Je držitelkou nejvyššího českého státního vyznamenání. Dožila se 84 let.
Věděli jste, že všechny děti, kluci i holky, mají stejná práva? Právo na rodinu, právo na vzdělání, právo na informace a další jsou sepsána v úmluvě, kterou podepsaly skoro všechny státy světa v roce 1989.
Podle prachatických lidových umělců nám velikonoční tradice zvaná pekání spolehlivě přivolá jaro. Co se při této prastaré tradici dělá? Jaké zajímavé techniky zdobení vajíček se dříve používaly? A v jakých tvarech se dříve peklo velikonoční pečivo?
Pojďme se společně podívat do Afriky, kde by děti do školy chodily rády, ale nemohou. Školy zde buď vůbec nejsou, anebo jsou nekvalitní. Učí zde často učitelé, kteří sami nemají dostatečné vzdělání. Velmi těžké to také mají děti ve státech, kde zuří válka, jako je například Sýrie. Do školy nechodí ani tisíce dětí, jež jsou s rodiči na útěku.
Jak pracuje hrnčíř a co všechno dříve vyráběl do domácnosti? Hrnčířství je představeno jako starobylé řemeslo s dlouhou historií.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě a jak jí můžeme pomoci i my. Tentokrát se zaměříme na problém používání plastů. Proč? Děti dobře vědí, že jsou vyrobeny člověkem a nepatří do volné přírody. Jejich množství se hromadí a hromadí. Jak se jich zbavit? Cestu ke žlutému kontejneru zná asi každý, naučme se ho používat všichni.
Máte rádi zobání mezi jídly? Právě to je tapas. Malé dobroty, které jíte při posezení s přáteli. Může to být cokoli, co se dá jíst rukama. Za vznik tohoto španělského jídla vděčíme mouchám. Proč právě jim? Vysvětlení je vlastně logické. Ve španělských restauracích si můžete běžně objednat miniaturu hlavního chodu ve formě tapas.
Seriál Wifina nás seznámí s Dnem otců. Svátek matek slavíme už delší dobu a oslavu si jistě zaslouží i tatínkové. Historii Dne otců a různé nápady na jeho oslavu nám představí tento díl. Víte, že se Den otců slaví třetí neděli v červnu?
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.