03:16
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Pojďme se společně podívat, jak pečují silničáři o silnice, zejména v období zimního počasí. Za zimu spotřebují více než 30 000 tun sypací soli. O silnice je nutné se v zimě starat, aby nevznikla nebezpečná klouzačka a zabránilo se nehodám.
Japonská kuchyně je zdravá, lehká a stojí za ochutnání. Naučte se připravit nejznámější japonské jídlo, sushi. Základem je dobrá a správně ochlazená rýže. Není to složité a jeho přípravu jistě hravě zvládnete. Dobrou chuť.
Emocemi dává člověk najevo, jak se cítí, jakou má náladu, co prožívá. Jsou vlastní každému člověku.
Pojďme se společně podívat na video o záchranářských psech. Využívají je většinou policisté nebo hasiči. Nejčastěji to bývá německý nebo belgický ovčák, ale i jiná plemena. Ideální výcvik začíná již ve štěněcím věku a probíhá postupně. Pes se učí poslušnosti a překonávat různé překážky, chodí na tréninky do lesa i na sutinu. Česká republika má jedny z nejlepších záchranářských psů na světě.
Vánoční stromek ze seriálu Polopatě nás zavede na plantáž stromků. Seznámí nás s jednotlivými druhy stromků pěstovaných k ozdobení na Vánoce. Jaká je jejich cesta až do vašeho obýváku? Pak je tu samozřejmě možnost koupit si stromek zasazený. Jen musíme dbát na pravidla správné péče, aby nám stromek dlouho vydržel.
Co se stane, když budeme nadměrně sledovat televizi a přestaneme vnímat svět kolem sebe?
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě a jak jí můžeme pomoci i my. Tentokrát se zaměříme na problém používání plastů. Proč? Děti dobře vědí, že jsou vyrobeny člověkem a nepatří do volné přírody. Jejich množství se hromadí a hromadí. Jak se jich zbavit? Cestu ke žlutému kontejneru zná asi každý, naučme se ho používat všichni.
Bude muset táta narukovat? Co dělat v případě výbuchu? Co když se ozvou sirény, když budu sám? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří odborná garantka Leona Jochmanová.
13 203
741
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.