Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Neživá příroda

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 66

Pokus: Jak nadnáší sůl

02:01

Pokus: Jak nadnáší sůl

Je snazší plavat ve sladké nebo ve slané vodě? Která více nadnáší? Vyzkoušíme si to jednoduchým pokusem s vajíčkem. Potřebujete nádobu s vodou, fix, vajíčko, sůl. Jak se asi lidé cítí, když se koupou v Mrtvém moři? Ukážeme vám to!

Pokus: Měření hlasitosti

01:29

Pokus: Měření hlasitosti

Jednoduchým pokusem si ukážeme, že zvuk dokáže „roztančit“ kousky papíru. Budou vibrovat tím více, čím bude zvuk hlasitější. K pokusu potřebujete misku, plastovou fólii, gumičku, přehrávač a ústřižky, nejlépe hedvábného, papíru.

Pokus: Inverze

05:57

Pokus: Inverze

Jak vzniká inverze a co to je? Pokusem si ji spolu s badateli z laboratoře Rocket Science předvedeme. Potřebujeme k němu dvě sklenice, studenou vodu, varnou konvici, potravinářské barvivo žluté a modré a kousek tvrdého papíru.

Pokus: Hustota studené vody

04:05

Pokus: Hustota studené vody

Pokus s ledem nám ukazuje, že studená a teplá voda má různou hustotu. Potřebujete teplou a studenou vodu, sklenici, vodové barvy, tvořítko na led a olej. Zkuste si, zda se vám pokus povede stejně jako dětem.

Pokus: Cesta za světlem

01:13

Pokus: Cesta za světlem

Světlo patří k základním podmínkám pro život. Dnešním pokusem si ukážeme, jak rostliny dokážou za světlem putovat. Potřebujete upravenou papírovou krabici podle návodu, misku se zeminou a hrách. Přejeme vám, abyste si cestu za světlem dokázali vždycky najít také.

Pokus: Jak nevylít sklenici

02:49

Pokus: Jak nevylít sklenici

Do plné sklenice vody budeme postupně přidávat mince. Přeteče voda přes okraj? Kolik se vejde mincí do sklenice? Můžete předem i odhadovat. Potřebujete jen sklenici, vodu, mince a tácek. Vysvětlení tohoto jevu se také dozvíte, podívejte se.

Pokus: Vznášedlo z CD

02:56

Pokus: Vznášedlo z CD

Vyrobte si vznášedlo! To je dopravní prostředek, který používá i armáda. Pohybuje se na vzduchovém polštáři. Potřebujete: CD, gumový nafukovací balónek, tavicí pistoli, brusný papír a víčko od PET lahve.

Pokus: Vzduch se teplem roztahuje

02:12

Pokus: Vzduch se teplem roztahuje

Zkuste si s námi jednoduchý pokus. Potřebujete pouze skleněnou láhev, kterou ochladíte v chladničce, a kovovou minci. Lahev postavte na stůl, hrdlo překryjte mincí, na lahev dejte svoje ruce a čekejte. Co se stane a proč? To vám vysvětlí šikulové. Pak můžete překvapit své kamarády!

Míchání barev

01:22

Míchání barev

Pojďme si společně namíchat barvy a podívat se, jaká barva se nazývá žonkylová. Pokud uvidíte něco bledě zlatožlutého, můžete to nazvat žonkylové. S různými barvami si můžete pohrát také doma a pozorovat barevné efekty, které tak vzniknou.

Přestupný rok

04:36

Přestupný rok

Víte, že přestupný rok je jednou za čtyři roky? Místo obvyklých 365 dnů má dnů 366 a měsíc únor je o jeden den delší. Proč a od kdy přestupný rok existuje? Asi budete koukat. A proč jsou letní měsíce delší, než je obvyklé střídání? A proč se přestupný rok projevuje zrovna v únoru? Kolik je lidí, kteří mají narozeniny 29. února, a kdy je vlastně slaví? Odpoví vám Wifina.

Historie předpovědi počasí

05:01

Historie předpovědi počasí

O předpověď počasí se pokoušel už Aristoteles, ale bez přístrojů mu to moc nešlo. Velký pokrok přineslo 17. století a vynálezy barometru a barografu. Od roku 1950 se v meteorologii používají i počítače. A co bylo dál? Dozvíme se také, co je přesně počasí. Co dnešní meteorology zajímá a jak to zjišťují? Na jak dlouho dopředu dokážou říct, kam se bude počasí ubírat? Jak odhadnout, jak bude, a jak to zjistit přesně, vypátrala Verča v tomto dílu Wifiny.

Předpovídáme počasí

04:45

Předpovídáme počasí

Wifina nám v tomto díle představí, jakým způsobem se změnilo předpovídání počasí za sto let. Meteorologie dnes vychází hlavně z informací o stavu atmosféry na mnoha různých místech ve stejném čase. Ukážeme si spoustu zajímavých přístrojů, které najdeme v meteorologické budce, vypustíme meteorologický balón.

Načíst další videa
Probíhá načítání