Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Výtvarná výchova

Stupeň vzdělání

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 13

Ondřej Sekora: Zrození Ferdy Mravence

12:45

Ondřej Sekora: Zrození Ferdy Mravence

Ferda Mravenec je bezesporu nejznámější postavou českého novináře, spisovatele a výtvarníka Ondřeje Sekory. Video nás seznamuje s tím, jak Ferda Mravenec, Brouk Pytlík a další Sekorovy postavy vznikaly.

Chumelí

01:58

Chumelí

Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.

Baroko v Čechách

02:41

Baroko v Čechách

Válkou zpustošenou českou zemi opouští nekatolická šlechta a inteligence a přichází jezuitský řád a baroko. Centrem pozornosti se opět stává Bůh.

Obrázky z Holandska

31:45

Obrázky z Holandska

Putování po Nizozemsku inspirované Čapkovým cestopisem Obrázky z Holandska. Dokumentární film zaznamenává přerod nevelké země v obchodní a námořní velmoc a popisuje, jak krajina s kanály ovlivňovala v průběhu času život obyvatel.

Adalbert Stifter: Literární a umělecké dílo

15:22

Adalbert Stifter: Literární a umělecké dílo

Spisovatel a malíř Adalbert Stifter patří neoddělitelně k té části historie, kterou máme společnou s Němci, nebo přesněji s Rakušany. Psal německy, psal s úctou k české historii a sám sebe považoval za zemského patriota. Video představuje vrcholné období Stifterovy umělecké činnosti a zasazuje jej do kontextu dobové Šumavy i celé habsburské monarchie.

Slovíčka: Abstrakce

01:56

Slovíčka: Abstrakce

Už jste byli někdy na výstavě, kde bylo abstraktní umění? Jak takové umění vypadá, co si pod ním můžeme představit a čím je abstrakce charakteristická?

Míchání barev

01:22

Míchání barev

Pojďme si společně namíchat barvy a podívat se, jaká barva se nazývá žonkylová. Pokud uvidíte něco bledě zlatožlutého, můžete to nazvat žonkylové. S různými barvami si můžete pohrát také doma a pozorovat barevné efekty, které tak vzniknou.

Zprávičky: Miloš Nesvadba

01:21

Zprávičky: Miloš Nesvadba

Pojďme se společně podívat na život významného českého kreslíře a herce Miloše Nesvadby. Rád kreslil a hrál divadlo. Po válce začal vystupovat v divadle a více než šedesát let hrál v činohře Národního divadla. Roky vystupoval v televizních pořadech pro děti. Stál u zrodu dětských časopisů Mateřídouška a Ohníček. Ilustroval přes padesát knížek a řadu omalovánek.

Zprávičky: Leonardo da Vinci

01:39

Zprávičky: Leonardo da Vinci

Jeden z největších umělců, vynálezců a badatelů naší historie, tím vším bezpochyby byl Leonardo da Vinci. Fascinující je na něm právě to, že dokázal vynikat v tolika oborech najednou. Dochovala se po něm nejenom řada malířských památek, mezi které například patří slavný obraz Mona Lisa, ale také mnoho deníků a zápisníků, ve kterých se to jen hemží vynálezy, které mnohdy předběhly svou dobu. I proto se o něm mluví jako o jednom z největších géniů, jaký kdy žil. Konec konců posuďte sami a pusťte si naši reportáž.

Zprávičky: Adolf Born

01:27

Zprávičky: Adolf Born

Pojďme se společně podívat na život českého kreslíře, malíře a významného ilustrátora. Adolf Born si jako kluk rád četl v dědečkových knížkách, kde ho zaujaly nejvíce obrázky. Studoval výtvarnou tvorbu na třech vysokých školách. Hodně tvořil právě pro děti, ilustroval známé příběhy Pipi Dlouhé punčochy, večerníčky Mach a Šebestová nebo Žofka Orangutanová.

Kolik odstínů má modrá?

04:06

Kolik odstínů má modrá?

Václav Špála maloval různými odstíny modré. Kolik takových odstínů může být? Jasně modrá, bledě modrá, tyrkysová, námořnická modř, královská modř, tmavě modrá... Myslíte, že se dá modrou namalovat kůra stromu nebo kopec?

Zprávičky: Zdeněk Smetana

01:35

Zprávičky: Zdeněk Smetana

Pojďme se společně podívat na život významné osobnosti Zdeňka Smetany. Tento český výtvarník a animátor byl po výtvarné stránce samouk. Animovaný film se stal jeho celoživotní náplní, nejprve tvořil pro dospělé, později se hodně věnoval tvorbě pro děti. Své nápady čerpal hodně z přírody. Ilustroval také dětské knížky, rukama mu jich prošlo na padesát.

Načíst další videa
Probíhá načítání