Pořad ukazuje proces stavby Karlova mostu od středověké techniky stavby a popisu práce v kamenické dílně až po práci tesařů a dalších dobových expertů na stavebnictví.
Pořad seznamuje se základními údaji, parametry a stavbou Karlova mostu a srovnává ho s jeho předchůdcem – Juditiným mostem.
Stručné představení známých experimentálních archeologů Thora Heyerdahla a Pavla Pavla, jejich práce a nejslavnějších pokusů v Oceánii.
Představení moderních metod experimentální archeologie na příkladu skanzenu Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.
Popis zpracování archeologických nálezů vyrobených z keramiky. Pořad popisuje procesy jejich restaurování i konzervace pomocí moderních metod.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Pořad zachycuje systém spartského společenského zřízení a podrobně popisuje bitvy u Thermopyl a Salamíny – rozhodující konflikty řecko-perských válek.
Pořad se věnuje mýtu o trojské válce. Rozebírá důkazy a odhaduje pravděpodobnost, zda se tento konflikt skutečně odehrál.
Pořad zachycuje historii antického města Pergamon, které dnes leží v Turecku. Popisuje místní známou knihovnu i amfiteátr.
Pořad mapuje význam starověké Kréty pro evropskou civilizaci a popisuje palác v Knóssu z hlediska mytologie i archeologie.
Pořad sleduje historii Korintského průplavu a města Korint, které díky své poloze předčilo ostatní řecká města své doby.
Pořad zachycuje okolnosti vzniku Apollonovy delfské věštírny a věnuje se jejímu postavení ve starověkém Řecku.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.