08:20
Pořad seznamuje se základními údaji, parametry a stavbou Karlova mostu a srovnává ho s jeho předchůdcem – Juditiným mostem.
Pořad popisuje stavbu hradu Karlštejn a jeho architekturu. Zvláštní prostor je věnován kapli svatého Kříže, její výzdobě a funkci.
Pořad pojednává o založení prvního vysokého učení v Praze – Karlovy univerzity. Popisuje její nejstarší dějiny, zakládající listiny, univerzitní fakulty a insignie univerzity.
Pasáž zachycuje důvody stavby hradu Kašperk: obrana země na západní hranici, jako strážní hrad a ochrana významné obchodní cesty, která vedla přes toto území.
Video ukazuje zásluhu Karla IV. o výstavbu chrámu Panny Marie Sněžné, kde byl korunován na českého krále. Pasáž také popisuje architektonický vývoj chrámu.
Pořad ukazuje proces stavby Karlova mostu od středověké techniky stavby a popisu práce v kamenické dílně až po práci tesařů a dalších dobových expertů na stavebnictví.
První vinice byla v Praze založena už v 11. století. Písemné prameny dokládající pěstování vinné révy pak pocházejí z dob panování Karla IV., který vydal edikt o zakládání pražských vinic. Vinice v průběhu času vznikaly a zanikaly s ohledem na dějinné okolnosti. Dnes už se Praze sice nepřezdívá „město vína“, ale vinice v ní stále nalezneme.
V minulosti čelili Židé z různých důvodů opovržení většinové křesťanské společnosti, z níž byli cíleně vyčleňováni. I proto byly poměrně běžnou součástí židovského života pogromy. Ten nejkrvavější se odehrál v Praze v roce 1389. Potřeba segregace židovské komunity vedla ve městech k vytváření ghett. Židé se sice sami spontánně sdružovali na jednom místě, nicméně od středověku pro ně existovala povinnost žít jen ve vyhrazených uzavřených čtvrtích.
Zhlédněte pořad o vlivu Pierra de Rosiéres, z něhož se později stal papež Klement VI., na Karla IV. Vypráví o tom, jaký měl tento fascinující muž význam pro formování Karlovy politické filozofie. Zasvětil ho i do filozofie Tomáše Akvinského, což mělo na budoucího panovníka velký vliv.
Jeden z nejstarších pivovarů v České republice je pivovar v Křemencově ulici, který dostal jméno po jednom ze svých majitelů. Scházely se tu mnohé osobnosti z našich národních dějin, jmenujme aspoň Jana Nerudu nebo Jana Wericha. Zajímavostí je, že zde dokonce vznikl jeden fotbalový klub jménem Hajduk Split. Podívejte se na jeho historii i současnost a vaření piva.
Renesanční letohrádek s pěti a půl hektarovou zahradou, to je Kratochvíle. Tento klenot v bažinaté krajině mezi rybníky Netolické pánve postavil italský stavitel Maggi na přání Viléma z Rožmberka. Lovecký zámek je výjimečný po všech stránkách, ať už jde o jedinečnou výzdobu, symetrickou kompozici stavby či zahradu. Ve Střední Evropě nemá konkurenta. Podívejte se!
Benediktinský klášter Rajhrad z 11. století patří k nejvýznamnějším klášterům na Moravě. Za jeho současnou podobou však stojí Santiniho barokní přestavba. Dnes v objektu sídlí Památník písemnictví na Moravě. Herec Josef Polášek a literární historik zdejšího památníku nám představí historickou knihovnu a ukážou nejvzácnější exponáty.
Klementinum leží v těsné blízkosti Královské cesty, tedy přímo na turistické trase. Přesto je návštěvníky tato pozoruhodná barokní stavba často opomíjena. Z tohoto důvodu Prague City Tourism nabízí novou prohlídkovou trasu, na které je možné navštívit barokní knihovnu, meridiánovou síň i astronomickou věž. Pojďte s námi tento skrytý pražský klenot navštívit.
V éře němého filmu ve 20. letech 20. století byla u nás velmi populární americká groteska. V roce 1927 přichází první zvukový film. Česká kinematografie se zaměřuje především na zábavu pro střední vrstvy a tomu odpovídají také její témata. Vznikne ale i patrně nejskandálnější film meziválečného období, Extáze Gustava Machatého. Až od 30. let se začínají točit filmy se sociální a společensky závažnější tematikou. Úspěch a vysloveně bojovný náboj má pak zfilmovaná Bílá nemoc podle divadelní hry Karla Čapka.
12 978
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.