Metodický list se zaměřuje na filmové „vyprávění“ autorů Macourka, Borna a Doubravy. Ukazuje, jak humor vzniká ve slovech a obrazech. Kde se bere sranda? Kde se berou nápady? Zkusíme si zahrát na scénáristy a také nakreslit sebe sama jako postavu z animovaného filmu.
Ukážeme si, jak vzniká iluze prostoru a jak se tvoří pozadí v loutkovém animovaném filmu na příkladu krásné loutkové animace večerníčku Chaloupka na vršku.
Postavy v kresleném filmu jsou vytvořeny speciálním postupem. Tento pracovní list ti ukáže,
jak ze sebe nebo kamaráda udělat postavu jako z animovaného večerníčku.
V ploškové animaci tvoří základ pohybu a proměny plošková loutka a její části. Co je to plošková loutka a jak se vyrábí, se dozvíte v metodickém listu.
Vyzkoušejte si iluzi pohybu tak, jak funguje v animovaném filmu. Budou vám stačit dva obrázky a jedna tužka. Materiály vznikly v produkci animační školy Animánie.
Animovaný příběh malého židovského chlapce Tomíčka se odehrává v terezínském ghettu. Ukazuje kontrast mezi drsnou realitou a vysněným světem. Pracovní list k animovanému filmu Tomíček vytvořil Yad Vashem, Mezinárodní institut pro výuku holocaustu, s jehož svolením pracovní list předkládáme.