Tento pracovní list je určen všem učitelům, kteří se chtějí naučit pracovat se svými emocemi, rozeznávat je a poznat jejich spouštěče. Vede také k technikám reflexe a journalingu.
Metodický list je tematicky zaměřen na oslavu svátku svatého Martina. Zahrnuje několik aktivit, které obsahují metody kritického myšlení. Žáci nejen získávají a prohlubují informace o svatém Martinovi, ale také využívají digitálních technologií pro jejich vyhledávání.
Tento pracovní list je určen všem učitelům, kteří chtějí systematicky zkvalitnit svůj time-management. Pedagogům může pomoci naučit se organizovat si efektivně čas pomocí tisknutelných materiálů k vyplnění.
Děti, které prožily mimořádnou událost, potřebují naši zvýšenou pozornost, oporu a ochranu. Centrum LOCIKA proto připravilo několik rad a tipů, jak pomoci dětem, aby se s tíživými událostmi lépe vyrovnaly.
Jak mluvit s dětmi o povodních? Vyslechněte si otázky nebo obavy dítěte a zároveň si všímejte jeho emocí a chování a podporujte je. Více rad a tipů najdete v materiálu z Centra LOCIKA.
Strach je náročná emoce. Prožívání strachu se proto snažíme bránit. Třeba tím, že o něm a o tom, co ho spouští, nemluvíme. Cítit strach ale není špatně. Přijměte proto, že se bojíte a čeho se bojíte. Pomůže Vám podpůrný materiál z Centra LOCIKA.
Děti, které prožily mimořádnou událost, potřebují naši zvýšenou pozornost, oporu a ochranu. Centrum LOCIKA proto připravilo několik rad a tipů, jak komunikovat s dětmi, aby se s tíživými událostmi lépe vyrovnaly.
Tento pracovní list je určen pro všechny učitele, kteří pociťují dysbalanci mezi učitelským a osobním životem. Cílem tohoto pracovního listu je navést k zamyšlení se nad vlastní work-life balance a identifikovat, kde by mohlo dojít ke zlepšení.
Tento pracovní list je určen pro všechny učitele, kteří se chtějí víc zaměřit na sebe a svou životní pohodu. První část pracovního listu je určena pro pedagogy, kteří cítí, že více dávají, než dostávají. Druhá část je věnována těm, kteří se chtějí naučit častěji říkat NE.
Tento pracovní list je určen žákům 1. stupně základní školy. Cílem pracovního listu je ověřit znalosti z našich videí. Pracovní list je součástí námětu Den české státnosti: Kdo byl svatý Václav a proč ho oslavujeme, který je součástí vybrané kapitoly Svatý Václav.
Metodický list představuje základní principy efektivní a respektující komunikace, která je předpokladem pro navázání smysluplné spolupráce s rodinami žáků. Slovní doporučení doplňuje sada videí, které představují příležitosti a úskalí, které mezilidská komunikace může přinášet.
Metodické doporučení je součástí pracovního listu Prevence úrazů na horách a na skalách a je určené žákům 3. ročníku, kteří se chtějí dovědět zajímavosti o horách světa a naučit se, jak se zachovat v případě, kdy kamarád přecení své síly ve skalnatém terénu.
Jak máme být vybaveni na výlet do hor v zimě? Video a metodické doporučení mohou žáky naučit, jak se zachovat v případě zranění spolužáka v horském terénu.
Zde najdete metodické doporučení k pracovnímu listu Prevence úrazů na horách a skalách - pro pátý ročník ZŠ. Cílem metodického doporučení je seznámit žáky s prací skalního záchranáře a rozvíjet čtenářskou gramotnost.
Pracovní list je určen žákům 5. ročníku, kteří se chtějí dovědět zajímavosti o horách světa a rozvíjet čtenářskou i matematickou gramotnost. Chtějí se naučit, jak se zachovat v případě, kdy kamarád přecení své síly ve skalnatém terénu
Pracovní list je určen žákům 3. ročníku, kteří se chtějí dovědět zajímavosti o horách světa, naučit se, jak se zachovat v případě, kdy kamarád přecení své síly ve skalnatém terénu. K práci budou potřebovat pracovní listy, propisku a mobilní zařízení s přístupem k internetu.
Pracovní list pro žáky 2. - 4. třídy navazuje na přiložené video, může být použit pro samostatné vyhledávání a práci s informacemi, stejně tak může sloužit k zopakování informací o Francii. Žáci budou potřebovat psací potřeby a pastelky.
V pracovním listu najdete obrazový materiál i návodné otázky, které dětem pomohou napsat pohádku. Děti se dozví kromě pohádky i zajímavosti z opravdové hry.
V pracovním listu najdete obrazový materiál i návodné otázky, které dětem pomohou napsat pohádku. Děti se dozví kromě pohádky i zajímavosti z opravdové hry.
Metodický list pojímá širší téma sportu, ale také míří k naplnění několika cílů. Žáci během vyplňování pracují v komunitním kruhu, vyhledávají informace pomocí digitálních technologií, uvědomují si hodnotu sportu ve svém životě a v neposlední řadě získávají informace o historii a současnosti sportu.
Pracovní list je součástí metodického doporučení Sportování v příbězích a pohádkách. Metodické doporučení s pracovním listem jsou určeny žákům prvního stupně ZŠ.
Stres nás dokáže úplně ochromit. Znáte techniky, které pomohou uklidnit? Návodné ilustrace představí různá cvičení, se kterými stresové situace zvládnete. Materiály vytvořili žáci ZŠ Na Líše s pomocí nadačního fondu Flaminia a terapeutů ze Života na klíč.
Pracovní list žákům s pomocí video ukázky přibližuje povolání hasiče. Jednotlivé úkoly poukazují na různé krizové situace. Cílem je, aby si žáci prohloubili znalosti a v krizových situacích si byli jisti, jak se zachovat. PL je určen žákům 1. stupně ZŠ.
Děti se ve videu a následně v pracovním listu seznámí se situacemi, které vyžadují volat tísňovou linku záchranářů. Pomocí videa a pracovního listu si ujasní, jak se zachovat a postupovat co nejlépe v krizové situaci. Pracovní list je určen pro 4.–5. třídu.
Děti se ve videu a následně v pracovním listu seznámí se situacemi, které vyžadují volat linku 112. Pomocí videa a pracovního listu si ujasní, jak se zachovat a postupovat co nejlépe v krizové situaci. Pracovní list je určen pro 4.–5. třídu.
Dalším superhrdinským povoláním je báňský záchranář. Zkusíme společně prozkoumat, čím se liší od zdravotnického záchranáře, kde báňské záchranáře najdeme i jak mluví. Nejprve se podívej na video a poté vypracuj pracovní list.
Křižáci. Tak se říká zástupcům velmi užitečné organizace – Českého červeného kříže. S čím vším nám pomáhá? Nejprve se podívej na video a poté vypracuj pracovní list, který je členěný podle jednotlivých oblastí, jimž se Český červený kříž věnuje.
Zdravotnický záchranář je rozhodně superhrdinské povolání. Podíváme se společně na jeho práci důkladněji. Nejprve se podívej na video a poté vyplň pracovní list.
Metodický list využívá čtyř videoukázek. Metodická doporučení směřují spíše do vyšších ročníků 1. stupně ZŠ, lze je ale využít i u starších žáků. Jedno cvičení odkazuje na PL, který je součástí této kolekce. Žáci poznávají práci hasičů a prostředí, ve kterém pracují.
Metodické doporučení vychází z animovaného filmu Nenastoupili. Dokument pojednává o statečnosti jedné rodiny během II. světové války. Žáci pracují s filmovou ukázkou, zasazují příběh do historického rámce a vžívají se do modelových situací.
Zde najdete zpracovaný scénář ve formě leporela k filmu Nenastoupili. Lze jej využít buď samostatně před nebo po sledování tohoto filmu. Před sledováním by žáci měli mít základní představu o 2. světové válce a o situaci židovského obyvatelstva v období 1939-1942.
Cílem lekce je naučit děti, jak funguje tok informací na internetu a kam všude se mohou informace dostat. Děti se naučí na jednoduchém schématu internetu zakreslit tok informací.
Tento pracovní list je určen žákům 1. stupně základní školy. Cílem pracovního listu je ověřit znalosti z videí Mazání dat z počítače a Svět v počítači.
Tento pracovní list je určen žákům 1. stupně základní školy. Cílem pracovního listu je ověřit znalosti z videí Počítačové viry a antiviry a Počítačové viry:co umí a jak škodí.
Tato lekce seznámí žáky s tím, jaký mají aplikace vliv na výkon zařízení. Zopakují si, co je to procesor, proč je důležité restartovat počítač či co je to operační paměť.
Pokud vás zajímá, co se děje v jednotlivých dílech druhé série Datové Lhoty z technického hlediska, dozvíte se to v tomto textu. Doporučujeme číst zároveň se sledováním příslušných dílů. Uvádíme i pár didaktických tipů.
Pracovní list je určen nejmladším žákům prvního stupně. Cílem pracovního listu je přiblížit žákům tradici poslední dubnové noci. Žáci se při práci seznamují se zapisováním dat do tabulky, čtou s porozuměním a zapojují svou fantazii při tvorbě matematické úlohy.
Někdy je to jenom vánek. Někdy se vítr zvedá před bouří. Co víme z videí o větru a co o bouřce? Jak se chovat během bouřky? Své postřehy zapište do pracovního listu.
Opar, mlha, smog… Jaká tajemství skrývá vzduch? Jak vyrobit mlhu v láhvi? Proč využívat obnovitelné zdroje? Připrav si pero, láhev a lak na vlasy a jdeme na to.
Pracovní list je určen žákům 1.–2. ročníku. Děti se dozvědí zajímavosti o tom, jak se slaví Velikonoce jinde ve světě. Aktivity směřují k pisatelské gramotnosti a k rozvoji digitální kompetence (práce s informacemi z videa).
Děti si připomenou velikonoční koledu a symboly Velikonoc, jako je pomlázka, velikonoční vajíčka, velikonoční jidáše. Také si zopakují názvy ptáků žijících v ČR.
Pracovní list je určen pro 1. třídu.
Inspirace pro 1.–2. třídu. Přiložené video seznámí děti s velikonočními tradicemi. Hlavním cílem doporučených aktivit je seznámit děti s původem Velikonoc, s křesťanskými a pohanskými zvyky a tradicemi, které doprovázejí české Velikonoce.
Možná jste někdy zaslechli přirovnání „Šlape jako švýcarské hodinky“, „Je přesný jako švýcarské hodinky“ a podobně. Jak to bylo s hodinkami v minulosti a jaké hodiny používáme k měření času dnes, to se můžete dozvědět z videa a pracovního listu.
Hlavním cílem doporučených aktivit je seznámit děti s vývojem měření času v průběhu historie. Na „obyčejném“ předmětu, jakým jsou kapesní hodinky si můžou uvědomit, jak se předměty denní potřeby proměňují.
Možná jste někdy zaslechli přirovnání „Šlape jako švýcarské hodinky“, „Je přesný jako švýcarské hodinky“ a podobně. Jak to bylo s hodinkami v minulosti a jaké hodiny používáme k měření času dnes, to se můžete dozvědět z videa a pracovního listu.
Hlavním cílem doporučených aktivit je seznámit děti s vývojem měření času v průběhu historie. Na „obyčejném“ předmětu, jakým jsou kapesní hodinky si můžou uvědomit, jak se předměty denní potřeby proměňují.
Přes tematiku tržiště se dostaneme ke třem staročeským řemeslům. Žáci budou pracovat samostatně i sdílet informace ve skupině. K metodice patří pracovní list, kam žáci budou zapisovat informace z videí a který jim dá i prostor kreativně přemýšlet.
Cílem tohoto pracovního listu a následných aktivit je seznámit děti s povoláním skláře/sklářky a s tím, jak výroba skla probíhá a kde a kdy sklo vlastně vzniklo.
Hlavním cílem doporučených aktivit je seznámit děti s tradičními řemesly, které mají svou historii i u nás. Přiložená videa seznámí děti s dřevařskými řemesly, konkrétně s truhlářstvím a řezbářstvím, a rozdíly mezi oběma profesemi.
Cílem aktivit zaměřených na emoci hrdost je, aby si žáci uvědomili své pocity, pojmenovali je a následně s nimi dokázali pracovat. Díky vzájemnému sdílení prožitků a představ zjišťují, že u každého se tato emoce projevuje jiným způsobem, přesto se žáci vzájemně nehodnotí a nesrovnávají.
Cílem aktivit zaměřených na emoci hrdost je, aby si žáci uvědomili své pocity, pojmenovali je a následně s nimi dokázali pracovat. Díky vzájemnému sdílení prožitků a představ zjišťují, že u každého se tato emoce projevuje jiným způsobem, přesto se žáci vzájemně nehodnotí a nesrovnávají.
Cílem aktivit zaměřených na emoci zklamání je, aby si žáci uvědomili své pocity, pojmenovali je a následně s nimi dokázali pracovat. Díky vzájemnému sdílení prožitků a představ zjišťují, že u každého se tato emoce projevuje jiným způsobem, přesto se žáci vzájemně nehodnotí a nesrovnávají.
Cílem aktivit zaměřených na emoci strach je, aby si žáci uvědomili své pocity, pojmenovali je a následně s nimi dokázali pracovat. Díky vzájemnému sdílení prožitků a představ zjišťují, že u každého se tato emoce projevuje jiným způsobem, přesto se žáci vzájemně nehodnotí a nesrovnávají.
Cílem pracovního listu je, aby si žáci sami uvědomili nové poznatky o vesmíru a dokázali je propojit a spojit se znalostmi, které již mají. Vyplněný pracovní list si mohou založit mezi své práce.
Metodické doporučení nabízí několik aktivit, díky kterým žáci poznávají Vesmír. Součástí metodického doporučení jsou aktivity určené pro práci žáků ve skupinách a přiložen je i pracovní list. Ten slouží žákům k uvědomění si a propojení nabytých poznatků o vesmíru.
Děti se seznámí s pojmem Mléčná dráha. Při plnění úloh je vhodné využít tablety pro rozvoj digitálních kompetencí u dětí. Pracovní list je vhodný pro 1. třídu ZŠ.
Cílem tohoto pracovního listu je zjistit metodou z formativního hodnocení, co si děti dokázaly zapamatovat o astronautech, dále pak poznání vlastního učícího typu a Morseovy abecedy. Žáci se učí pracovat s vlastní tvorbou poznámek a výpisků. Lehce se dotknou i angličtiny.
Když v noci při jasném počasí zvedneme oči k obloze, můžeme vidět hvězdy a souhvězdí. Co o nich víme my? Co zjistil robůtek Kit? A jaké je to být takovou hvězdou v souhvězdí?
Hlavním cílem doporučených aktivit je seznámit děti se základními pojmy souvisejícími s vesmírem a rozvinout jejich představu o vesmíru. Prostřednictvím doporučených aktivit budeme u dětí rozvíjet kooperativní učení a podpoříme rozvoj klíčových kompetencí žáků, a to i v oblasti digitální.
V tomto pracovním listě a prostřednictvím videa se děti budou věnovat problematice zubů. První cvičení obsažené v PL je zaměřené na slova příbuzná se společným kořenem. Poslední cvičení je věnováno metodě „pětilístku“. Pracovní list je vhodný pro 3.–5. třídu.
Na tento pracovní list budou děti potřebovat lepidlo a nůžky. Odkazuje na to, jak si správně čistit zuby. Vhodné je, aby si děti vystřihly oranžový kartáček s pastou a předvedly na obrázku ostatním, jak si správně podle videa čistit zuby.
Děti se seznámí se symfonickou básní Bedřicha Smetany Vltavou. Jeden z úkolů zahrnuje zápis not do notové osnovy. Další úkol podněcuje k vyhledávání informací o Bedřichovi Smetanovi, včetně dokreslení jeho portrétu. Pracovní list je určen pro 4. - 5. třídu.
Prodaná nevěsta je jednou z nejčastěji uváděných oper Bedřicha Smetany. V rámci metodického doporučení se na příběh podíváme především z úhlu pohledu dohazovače Kecala.
Metodické doporučení obsahuje aktivity se zaměřením na práci se smyslovým a emočním vnímáním při poslechu hudby, tematiku kompetencí vládnoucí osoby či genderových stereotypů.
Opera Hubička je druhou nejhranější Smetanovou operou a procestovala celý svět. Zkusíme si její příběh projít pomocí storytellingu i prvků dramatické výchovy.
Inspirace pro práci s tématem Hudební žánry je určena pro žáky 5. ročníku. Žáci v diskusi využijí svoje vlastní zkušenosti a mají příležitost seznámit se s pro ně novými hudebními žánry.
Metodické doporučení je určené pro žáky 4.–5. ročníků. Zaměřuje se na vyhledávání informací, jejich zpracování a následné sdílení s ostatními. Při práci ve skupinách je podpořen rozvoj spolupráce.
Metodické doporučení nabízí několik aktivit, jak žákům přiblížit hudební žánry. Součástí metodického doporučení jsou aktivity, které vedou ke skupinové práci. Metodické doporučení vede k využití digitálních technologií.
Metodické doporučení je zaměřeno na získávání informací a následnou práci s nimi. Je určeno pro žáky 4. až 5. ročníků. Práce s informacemi, jejich ověřování, zpracování a uvádění zdrojů směřuje k rozvíjení digitální kompetence.
Žáci dostanou za úkol vytvořit vlastní audiozáznam svého pečení. Hlavním cílem doporučených aktivit v MD je seznámit žáky s pracovním postupem, posílit u žáků finanční gramotnost a rozvíjet pracovní dovednosti s audiovizuálními technologiemi. Úkol je vhodný pro 4. až 5. třídu