Průvodce přijímačkovým testem z matematiky. Všechny úlohy projdeme krok po kroku, aby tě u přijímaček nic nezaskočilo. Než se pustíš do řešení testu, pusť si video Strategie na přijímačky, kde zjistíš, jak ho zvládnout co nejlépe.
Cílem kapitoly je objasnit žákům způsob aplikace soustavy dvou lineárních rovnic o dvou neznámých na speciálním typu slovních úloh, jimiž jsou slovní úlohy o směsích.
Cílem listu je objasnit žákům způsob počítání lineárních rovnic na speciálním typu slovních úloh, jimiž jsou slovní úlohy o společné práci. Pracovním listem navazujeme na pracovní listy Rovnice 1, Rovnice 2, Výrazy ve slovních úlohách.
Cílem listu je objasnit žákům způsob počítání lineárních rovnic na speciálním typu slovních úloh, jimiž jsou slovní úlohy o směsích. Pracovním listem navazujeme na pracovní listy Rovnice 1, Rovnice 2, Výrazy ve slovních úlohách.
Cílem kapitoly je seznámení se s krychlí jako tělesem a jejími základními vlastnostmi. Žák si osvojí postup pro sestrojení obrazu a sítě tělesa, vypočítá objem a povrch krychle.
Cílem kapitoly je seznámení se s koulí jako tělesem, jejími základními vlastnostmi a pojmy s koulí souvisejícími. Žák si osvojí a použije vzorce pro výpočet povrchu a objemu, ty také účelně používá při řešení slovních úloh k danému tématu.
Pracovní list slouží především žákům 9. tříd k přípravě na přijímací zkoušky na střední školy, může být však také podkladem pro domácí procvičování žákům nižších ročníků. S kapitolou Celá čísla se děti podrobněji setkávají v 7. ročníku.
Pracovní list slouží především žákům 2. stupně k domácímu procvičování, může být užitečný také při přípravě na přijímací zkoušky na střední školy, neboť desetinná čísla v matematice provázejí žáky napříč celým druhým stupněm.
Cílem kapitoly je seznámení se s kosočtvercem jako rovinným geometrickým útvarem a jeho vlastnostmi. Žák si osvojí postupy pro konstrukci daného útvaru, konstrukční úlohy řeší kompletně včetně zápisů konstrukce a diskuze, počítá obvod a obsah.
Cílem kapitoly je seznámení se s kosodélníkem jako rovinným geometrickým útvarem a jeho vlastnostmi. Žák si osvojí postupy pro konstrukci daného útvaru, konstrukční úlohy řeší kompletně včetně zápisů konstrukce a diskuze, počítá obvod a obsah.
Cílem kapitoly je seznámení se s kuželem jako tělesem a jeho základními vlastnostmi. Žák si osvojí a použije vzorce pro výpočet povrchu a objemu, ty také účelně používá při řešení slovních úloh k danému tématu.
Cílem kapitoly je seznámení se s kvádrem jako tělesem a jeho základními vlastnostmi. Žák si osvojí postup pro sestrojení obrazu a sítě tělesa, vypočítá objem a povrch kvádru.
Pracovní list slouží především žákům 9. tříd k přípravě na přijímací zkoušky na střední školy, může být však také podkladem pro domácí procvičování žákům nižších ročníků.
Pracovní list slouží žákům 8. tříd k domácímu procvičování, může být také jedním z podkladů pro přípravu na přijímací zkoušky žákům 9. tříd. Cílem kapitoly je seznámit žáka s kruhem a kružnicí jako geometrickými útvary, jejich vlastnostmi a postupem konstrukce.
Cílem kapitoly je seznámení se s hranolem jako tělesem, jeho základními vlastnostmi a pojmy s hranolem souvisejícími. Žák si osvojí postup pro sestrojení sítě tělesa, vypočítá objem a povrch hranolu. Pracovní list slouží především žákům 8. a 9. tříd k domácímu procvičování.
Cílem kapitoly je seznámení se s jehlanem jako tělesem a jeho základními vlastnostmi. Žák si osvojí postup pro sestrojení sítě tělesa, vypočítá objem a povrch jehlanu. Pracovní list slouží žákům 9. ročníku k domácímu procvičování.
S přímou a nepřímou úměrností se žáci setkávají v 7. ročníku. Cílem kapitoly je porozumění pojmu, rozlišení typu úměrnosti a následné řešení. Žák by měl umět vyčíst údaje z tabulky, grafu a rovnice, účelně je využít k řešení a ze zadání sestavit tabulku, graf a rovnici.
Pracovní list slouží především žákům 9. tříd k přípravě na přijímací zkoušky na střední školy, může být však také podkladem pro domácí procvičování žákům nižších ročníků.
Cílem kapitoly je osvojit si matematické operace s racionálními čísly. Učivo navazuje na celá čísla, spojuje v sobě pravidla pro počítání s desetinnými, celými čísly a zlomky.
Cílem kapitoly je seznámení se s válcem jako tělesem a jeho základními vlastnostmi. Žák si osvojí postup pro sestrojení sítě tělesa, vypočítá objem a povrch válce, osvojené vzorce pro objem a povrch užívá také ve slovních úlohách.
Pracovní list je zaměřený na slovní úlohy, v nichž žák jako matematický aparát volí užití lineárních rovnic o jedné neznámé, součástí čehož je také procvičení úprav výrazů. Pracovní list slouží především žákům 9. tříd k přípravě na přijímací zkoušky na střední školy.
Cílem kapitoly je osvojení si pravidel vedoucích ke zjednodušení výrazu. S číselnými výrazy se žáci setkávají již na prvním stupni, kdy počítají jejich hodnotu, na samotný pojem a jeho význam narazí zpravidla v osmém ročníku.
Pracovní list slouží žákům 9. tříd k přípravě na přijímací zkoušky na střední školy. Pracovní list Soustavy dvou lineárních rovnic o dvou neznámých – grafické řešení navazuje na pracovní list Soustavy dvou lineárních rovnic o dvou neznámých – metoda sčítací a dosazovací.
Cílem kapitoly je osvojení si základních algoritmů k výpočtu kořene rovnice, rovnici úspěšně vyřešit a provést zkoušku. Žák je připraven využívat dané postupy v kapitolách Lineární rovnice ve slovních úlohách, Vyjadřování neznámé ze vzorce či Soustavy dvou lineárních rovnic o dvou neznámých.
Pracovní list slouží především žákům 2. stupně k domácímu procvičování, může být užitečný také při přípravě na přijímací zkoušky na střední školy, neboť učivo o trojúhelníku v matematice provází žáky napříč celým druhým stupněm.
Cílem kapitoly je především osvojení si metod řešení soustav a postupu ověření správnosti řešení. Součástí učiva je také grafické řešení soustav, jež je součástí navazujícího pracovního listu Soustavy lineárních rovnic (grafické řešení).
Pracovní list slouží především žákům 7., 8. a 9. tříd k domácímu procvičování, případně k přípravě na přijímací zkoušky na střední školy. S pravoúhlou (nebo také kartézskou) soustavou souřadnic se děti setkávají v rámci učiva funkce při rýsování grafů funkce. Znalosti využívají také ve fyzice.
Cílem kapitoly je žákům ukázat praktické využití soustav lineárních rovnic, které dané učivo nachází především ve slovních úlohách. Pracovní list navazuje na pracovní listy Soustavy dvou lineárních rovnic o dvou neznámých (metoda sčítací a dosazovací) a Soustavy lineárních rovnic (grafické řešení)
Pracovní list slouží především žákům 9. tříd k přípravě na přijímací zkoušky na střední školy, může být však také podkladem pro domácí procvičování žákům nižších ročníků.
Pracovní list slouží žákům všech tříd 2. stupně základních škol k domácímu procvičování, může však být také jedním z podkladů pro přípravu na přijímací zkoušky žákům 9. tříd.
Pokud vám dělají problémy objemy nebo povrchy těles, pusťte se s námi do procvičování. V tomto pracovním listu k pořadu Nebojte se matematiky II. si procvičíte počítání objemů a povrchů těles a ve videu se můžete podívat, jak na to, pokud si něčím nebudete jistí.
Příprava na JPZ (jednotná přijímací zkouška), procvičování konkrétních úloh z JPZ na dané téma. /
Підготовка до ЄВІ (єдиного вступного іспиту), відпрацювання конкретних завдань з ЄВІ на задану тему.
Pokud vám dělají problémy logické závislosti číselné řady, pusťte se s námi do procvičování. V tomto pracovním listu k pořadu Nebojte se matematiky II. si procvičíte logické závislosti číselné řady a ve videu se můžete podívat, jak na to, pokud si něčím nebudete jistí.
Město Kroměříž figuruje od roku 1998 na seznamu UNESCO díky Arcibiskupskému zámku a dvojici působivých příkladů historické zahradní architektury. Projdeme se po cestičkách Květné a Podzámecké zahrady a vyřešíme několik geometrických úloh.
Pokud vám dělají konstrukční úlohy problémy, pusťte se s námi do procvičování. V tomto pracovním listu k pořadu Nebojte se matematiky si procvičíte jak na řešení konstrukčních úloh a ve videu se můžete podívat, jak na to, pokud si něčím nebudete jistí.
Pokud vám dělají problémy geometrické výpočty v rovině, pusťte se s námi do procvičování. V tomto pracovním listu k pořadu Nebojte se matematiky II. si procvičíte geometrické výpočty v rovině a ve videu se můžete podívat, jak na to, pokud si něčím nebudete jistí.
Pokud vám dělají problém geometrické výpočty, jako například Pythagorova věta, pusťte se s námi do procvičování. V tomto pracovním listu k pořadu Nebojte se matematiky si procvičíte výpočty v geometrii a ve videu se můžete podívat, jak na to, pokud si něčím nebudete jistí.
Úkolem pracovního listu je spočítat matematické úlohy, které jsme žákům připravili v rámci námětu Pohádková hodina. Ke každému pracovnímu listu se vztahuje jedna videoukázka, kterou žákům můžete pustit před nebo po jeho vyplnění.
Úkolem pracovního listu je spočítat matematické úlohy, které jsme žákům připravili v rámci námětu Pohádková hodina. Žáci si procvičí procenta, zlomky, rovnice a obsah obdélníku. Ke každému pracovnímu listu se vztahuje jedna videoukázka, kterou žákům můžete pustit před nebo po jeho vyplnění.
Spočítejte si další příklady na výpočet obsahu, obvodu, délek hran, stran rovinných útvarů a procvičte si tak probíranou látku z videa. Najdete zde také správné řešení příkladů.
Úkolem pracovního listu je spočítat matematické úlohy, které jsme žákům připravili v rámci námětu Pohádková hodina. Žáci si procvičí převody jednotek, procenta a rovnice. Ke každému pracovnímu listu se vztahuje videoukázka, kterou žákům můžete pustit před nebo po jeho vyplnění.
Děti se seznámí s pojmem Mléčná dráha. Při plnění úloh je vhodné využít tablety pro rozvoj digitálních kompetencí u dětí. Pracovní list je vhodný pro 1. třídu ZŠ.
Pokud vám dělají algebraické výrazy problémy, pusťte se s námi do procvičování. V tomto pracovním listu k pořadu Nebojte se matematiky si procvičíte řešení algebraických výrazů a ve videu se můžete podívat, jak na to, pokud si něčím nebudete jistí.
Cílem PL na výpočet povrchu těles je osvojit si vzorce pro výpočty objemů a povrchu těles, tyto vzorce účelně využívat v matematických úlohách a praktickém životě.
Cílem PL na výpočet obvodu a obsahu je osvojit si základní znalosti o vlastnostech rovinných geometrických útvarů a vzorce pro výpočet jejich obvodu a obsahu, použít osvojené znalosti v matematických úlohách a praktickém životě.
Cílem PL na poměr a měřítko mapy je porozumění významu pojmu poměr a měřítko, jejich úprava a účelné použití v matematických úlohách a praktickém životě.
Cílem PL je rozvoj logického myšlení a schopnost vyřešit logické slovní úlohy. Řešení jednotlivých typů úkolů podporuje rozvoj fantazie, kreativity a prostorové představivosti.
Že patří téma svatého Václava pouze do dějepisu? Ale kdeže. Dokázali byste si ve středověku správně spočítat cenu svého dobytka, výměnu hřiven za stříbro či rozdělení majetku? A jak byste obstáli na tržišti u Pražského hradu?
Že patří téma svatého Václava pouze do dějepisu? Ale kdeže. Dokázali byste si ve středověku správně spočítat cenu svého dobytka, výměnu hřiven za stříbro či rozdělení majetku? A jak byste obstáli na tržišti u Pražského hradu?
Že patří téma svatého Václava pouze do dějepisu? Ale kdeže. Dokázali byste si ve středověku správně spočítat cenu svého dobytka, výměnu hřiven za stříbro či rozdělení majetku? A jak byste obstáli na tržišti u Pražského hradu?
Řešení a metodika k pracovnímu listu Putování s Janem Amosem. Materiál je dostupný ve třech verzích - pro třetí, čtvrtý a pátý ročník. Využívá vrstevnického učení.
Řešení a metodika k pracovnímu listu Putování s Janem Amosem. Materiál je dostupný ve třech verzích - pro třetí, čtvrtý a pátý ročník. Využívá vrstevnického učení.
Řešení a metodika k pracovnímu listu Putování s Janem Amosem. Materiál je dostupný ve třech verzích - pro třetí, čtvrtý a pátý ročník. Využívá vrstevnického učení.
Vědí vaši žáci, kdo byl Jan Amos Komenský? Pomocí pracovního listu si tohoto významného reformátora školství a „učitele národů“ můžete představit. Materiál je dostupný ve třech verzích - pro třetí, čtvrtý a pátý ročník. Využívá vrstevnického učení.
Vědí vaši žáci, kdo byl Jan Amos Komenský? Pomocí pracovního listu si tohoto významného reformátora školství a „učitele národů“ můžete představit. Materiál je dostupný ve třech verzích - pro třetí, čtvrtý a pátý ročník. Využívá vrstevnického učení.
Vědí vaši žáci, kdo byl Jan Amos Komenský? Pomocí pracovního listu si tohoto významného reformátora školství a „učitele národů“ můžete představit. Materiál je dostupný ve třech verzích - pro třetí, čtvrtý a pátý ročník. Využívá vrstevnického učení.
Magdalena Málková v metodice představila Hejného metodu, její charakteristiky i specifika. V dokumentu naleznete i ukázky z různých prostředí a návrhy aktivit.