Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Věda 24

Pořad shrnující nejdůležitější dění v oblasti světové i české vědy

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Obnovitelné zdroje: Plovoucí větrné elektrárny
01:33

Obnovitelné zdroje: Plovoucí větrné elektrárny

Hywind Scotland je plovoucí větrná elektrárna, jejíž pilotní projekt byl spuštěn v říjnu 2017. Celkem pět větrných turbín je vzdáleno 25 kilometrů od skotského pobřeží. Výhodou plovoucích větrných elektráren je, že na moři fouká stálý vítr se stálou silou, nevýhodou je slaná voda. Podle Lukáše Radila z VUT v Brně překročily za rok 2017 větrné elektrárny celosvětově výkon hnědouhelných elektráren.

První český nositel Nobelovy ceny
03:22

První český nositel Nobelovy ceny

Jaroslav Heyrovský změnil objevením polarografie celou elektroanalytickou chemii. Za svůj objev dostal v roce 1959 Nobelovu cenu a stal se tak prvním Čechem, který se tímto oceněním mohl pyšnit. Do Prahy se za ním jezdili učit vědci z celého světa. Podívejte se, jak na něj vzpomíná jeho žák, i na to, jak o jeho úspěchu informoval dobový komunistický tisk.

Klesající biodiverzita
04:26

Klesající biodiverzita

Uhynutí jednoho druhu rostlin nebo živočichů může v důsledku způsobit velké problémy jinému, včetně člověka. 150 vědců z 50 zemí pracovalo na unikátní zprávě o biodiverzitě, která se zaměřuje i na lokální problémy a lokální priority. Hlavní výsledek? Druhů celosvětově ubývá. A hlavní důsledek?

Suchý zip
01:50

Suchý zip

Běžná součást našeho života, a přesto malý zázrak – to je suchý zip. Díky čemu udrží i váhu lidského těla? Funguje za všech podmínek, ve vesmíru, ve vakuu i pod vodou. Jen mu trochu vadí prach. Nejčastěji se vyrábí z nylonu a polyesteru. Skládá se z velkého množství háčků a smyček. Ty se do sebe při přiblížení zamotají a velmi pevně drží. Zároveň jde ale suchý zip velmi snadno rozlepit. Působením síly se totiž háčky dočasně narovnají a uvolní tak zachycené smyčky.

Bolid nad Českem
01:49

Bolid nad Českem

Dne 8. listopadu 2020 ozářil oblohu nad Českem mimořádně jasný bolid. Místa, kterými letěl, ozářil tak, že změnil noc v den. Dráha, po které těleso letělo, se dá zjistit poměrně snadno. Určit, kam úlomky dopadly, je ovšem velmi složité. Pro sestup padajícího tělesa existují různá označení. Meteoroid je to, co vstupuje do atmosféry, meteor je to, co září. Pokud září jasně, nazývá se bolid. A to, co případně najdeme na Zemi, se nazývá meteorit. S tímto zajímavým tématem nás seznámí Daniel Stach v pořadu Věda 24.

Voda i na osvětlené straně Měsíce
02:17

Voda i na osvětlené straně Měsíce

Američané chtějí na Měsíci přistát v roce 2024. Podmínky jsou lepší, než si vědci mysleli. NASA totiž potvrdila, že i na osvětlené straně Měsíce je voda. Dosud si totiž vědci mysleli, že se nachází pouze ve stinných chladných místech. Jak voda v těchto částech vzniká a jak se tam dokáže udržet, je zatím otázkou. Pokud je voda na Měsíci dostupnější, než se očekávalo, mohlo by to zjednodušit vybudování a udržování stálé základny.

Sonda OSIRIS-REx a pokus o odběr vzorků z asteroidu
05:05

Sonda OSIRIS-REx a pokus o odběr vzorků z asteroidu

Jak se formovala Sluneční soustava a kde se vzal na naší planetě život? Na tyto otázky mohou odpovědět vzorky z asteroidu Bennu, které se pokusila odebrat sonda OSIRIS-REx. Jak probíhala celá operace? Čtyři a půl hodiny před odběrem opouští sonda oběžnou dráhu planetky, po které kroužila, a začíná sestupovat k Bennu. Krátce na to se vysouvá robotické rameno, které má na konci odběrovou hlavici. Pomocí navigačního systému se přiblíží k místu odběru, kde nastává klíčový moment, odběr vzorků. Do lapače se z jedné strany uvolní stlačený dusík, který zvíří kamínky na povrchu Bennu, a ty jsou poté v lapači zachyceny.

Černé díry: Nobelova cena za fyziku
04:20

Černé díry: Nobelova cena za fyziku

Černé díry jsou klíčové pro fungování vesmíru, ale stále o nich mnoho nevíme. Za jejich výzkum byla letos udělena Nobelova cena za fyziku. Ocenění získal Roger Penrose za důkaz, že pokud se nějaké těleso bude stlačovat pod určitou mez, vznikne černá díra. A také tandem Reinhard Genzel s Andreou Ghezovou za konkrétní objev černé díry ve středu naší Galaxie. Co je to černá díra? Je to místo ve vesmíru, kde je gravitace tak silná, že jí nic neunikne, ani světlo. Klíčové hranici se říká horizont událostí a co jí překročí, se nedostane zpátky. Singularita je místo, kde jsou gravitační síly nekonečně velké.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

3 náměty

Pracovní listy

8 pracovních listů Další listy

Pracovní list: Lesy v ČR

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy k samostatné práci. Procvičuje pojmy a znalosti: původní lesy a pralesy v ČR, hospodářské a přirozené lesy, monokultury.

Pro učitele: Lesy v ČR

Doplňkový materiál pro učitele k souboru Pracovní list: Lesy v ČR. Obsahuje řešení.

Lesnictví - obrázková statistika ze světa lesů a lesníků

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo obrázkovou statistiku plnou zajímavostí ze světa lesů a lesníků. Dozvíte se nejen zajímavosti o stromech v lese, ale také jaký je rozdíl mezi loupeníkem a loupežníkem. (www.nzm.cz)

Lesní kvíz pro starší děti

Tento kvíz je určený pro žáky 2. stupně ZŠ. Ověří vaše znalosti o lese a dozvíte se také spoustu nových informací. Víte například, co je to sosna? Zdroj: Vojenské lesy a statky dětem - www.deti.vls.cz, autor Vojenské lesy a statky ČR, s.p.
Probíhá načítání