Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Únorové variace

Ohlédnutí za únorem 1948 v dokumentu J. Soukupa.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

6 videí
Levicová orientace Československa
06:30

Levicová orientace Československa

Z čeho vzešla inklinace k levici a komunismu v Československu? Rozhodně ne z vakua! Kořeny levicové orientace mnoha vlivných československých osobností rozebírají literární historik Jaroslav Med, spisovatel Pavel Kosatík a historik Milan Drápala.

Mechanismy propagandy
02:03

Mechanismy propagandy

Pavel Kosatík hovoří o podobnostech v metodách nacistické a komunistické propagandy a uvádí jako příklad projevy komunistického ministra Václava Kopeckého.

Československá armáda po roce 1948
03:45

Československá armáda po roce 1948

Vojenský historik Eduard Stehlík hovoří o represích vůči příslušníkům československých ozbrojených sil po únoru 1948. Ani armáda nezůstala ušetřena čistek komunistického režimu. Po několika vlnách krutosti, které skončily až v roce 1956, zůstala naše armáda o tisíce důstojníků chudší. Mnozí z nich byli popraveni nebo odsouzeni k nuceným pracím.

Co přinesl socialistický realismus?
02:31

Co přinesl socialistický realismus?

Socialistický realismus byl přijat Komunistickou stranou Sovětského svazu již v roce 1932 jako oficiální směrnice pro všechny umělecké směry. Jaký vliv měla sovětská kulturní politika na Československo? Čeští intelektuálové se měli odteď podílet na oslavách vládnoucího režimu a inspirovat se mohli například na výstavě socialistického umění na Hradě.

Násilný únor 1948
00:53

Násilný únor 1948

Spisovatel a historik Pavel Kosatík hovoří o událostech z února 1948. Zamýšlí se nad tím, jak fatální důsledky komunistický převrat přinesl: dodnes nevysvětlenou smrt Jana Masaryka či Prokopa Drtiny, emigraci významných politiků nebo lidí, kteří byli špičkami ve svém oboru. Bylo jasné, že nastává jiná epocha, kdy bude platit „kdo nejde s námi, jde proti nám“ a kdy se příležitosti může chopit každý. Součástí ukázky je i dobové zpravodajství z pohřbu Jana Masaryka.

Básník Jiří Kolář
01:59

Básník Jiří Kolář

Historik Milan Drápala hovoří o osudech básníka a autora experimentální vizuální poezie Jiřího Koláře a o jeho postupné rozluce s komunistickým režimem. I jako sympatizant s novou dobou a moderním uměním se po únorovém převratu dostával do konfliktů s jinými komunistickými umělci, byl různě napadán a vylučován z řad literátů. Nakonec se od režimu naprosto distancoval.

Náměty k výuce

2 náměty

Pracovní listy

19 pracovních listů Další listy

Pracovní list: Jiří Kolář

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte české básníky, jejich básně a básnické tropy a figury. V tomto pracovním listu se zaměříme na básníka Jiřího Koláře a jeho dílo.

Vítězný únor 1948

Pracovní list "Vítězný únor 1948" pro studenty 2.st. ZŠ a SŠ.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut

Kde se stala chyba 1948

Pracovní list "Kde se stala chyba" pro studenty SŠ.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut

Následky Vítězného února 1948

Pracovní list "Následky Vítězného února 1948" pro studenty 2st. ZŠ a SŠ.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut
Probíhá načítání