01:09
Co se stane, pokud smícháme roztok thiokyanatanu draselného s roztokem železité soli? Vznikne červeně zbarvený roztok hexakyanatanu draselného neboli červené krevní soli. Tuto látku často využívají filmaři jako umělou krev.
01:07
Jednu lahev jsme naplnili slazenou limonádou a druhou lahev light limonádou. Co se stane, když obě limonády položíme do vody? Slazená limonáda klesá ke dnu, light limonáda se vznáší ve vodě. Jak to? Může za to jejich rozdílná hustota.
01:13
Co se stane, když PET láhev zahřejeme fénem a poté láhev uzavřeme? Láhev se promáčkne. Zahřátý vzduch v láhvi se roztahuje a část vzduchu unikne ven. V uzavřené láhvi vzduch chladne a zmenšuje svůj objem, proto vznikne podtlak.
01:11
Na hrdle láhve je nasazený balónek. Co se s ním stane, když budeme odsávat vzduch z láhve? Balónek se nafoukne uvnitř láhve. Díky podtlaku se nasaje dovnitř a ze shora na něj působí atmosférický tlak, takže se vzduch dostane do balónku.
02:04
V jakých jednotkách se měří hlasitost? Co je zvuk? Ve kterém prostředí se nemůže šířit zvuk? Jaká je rychlost šíření zvuku vzduchem? Jak nazýváme frekvenci vyšší než 20 kHz? Který obor se zabývá šířením zvuku a jeho vnímáním? Co určuje výšku tónu? Jak nazýváme první přístroj k nahrávání a reprodukci hlasu? Kdo je vlastníkem patentu na fonograf? Co všechno víte a nevíte o zvuku, zjistíte v našem kvízu.
02:01
Jaká je rychlost světla ve vakuu? Jaká je základní jednotka svítivosti? Z čeho je odvozen název kandela? Jak značíme rychlost světla? Co je to luminiscence? Co je to lux? Kdo zavedl myšlenku duality částic a vlnění? Kdy byl vyvinut první laser? Otestujte se v našem kvízu.
01:19
Jak vypadá Archimedův šroub? Jak lze definovat šroub? Co využívali stavitelé pyramid? Které stroje patří mezi jednoduché stroje? Zjistěte v našem kvízu.
02:50
Co je to okulár? Na jakém principu funguje objektiv? Jaké může být kulové zrcadlo? Které zvíře vidí monokulárně? Co tvoří optickou soustavu lupy? Co tvoří optickou soustavu oka? Jak se nazývá oční vada, při které člověk vidí špatně na blízko? Kdy byl patentován dalekohled? Kdo jako první namířil dalekohled k hvězdné obloze? Všechno se dozvíte v kvízu.
00:58
Kolik mililitrů roztoku získáme smícháním 500 ml vody a 500 ml ethanolu neboli lihu? Bude mít roztok objem větší, menší nebo bude mít přesně 1000 ml? Menší molekuly vody se naskládají mezi větší molekuly ethanolu a podle toho bude vypadat výsledek.
01:49
Co je to magnetismus? Pro které pacienty je nebezpečné vyšetření s magnetickou rezonancí? Jak se nazývá schopnost těla udržet kovové předměty? Jak se nazývá nejstarší nerost s magnetickými vlastnostmi? Jak se nazývá zařízení na bázi magnetického záznamu? To vše se dozvíte v našem kvízu.
00:49
Kolik minimálně potřebujeme nafukovacích balónků, aby si na ně mohl stoupnout člověk? Ukážeme si, že člověka udrží jen čtyři nafukovací balónky. Stačí rozložit jeho hmotnost na větší plochu.
00:44
Tabletu vitamínu C hodíme do oleje. Nic se neděje. Poté vhodíme tabletu vitamínu C do vody a pozorujeme, že se rozpouští. Tímto pokusem jsme dokázali, že vitamín C je rozpustný ve vodě, a nikoli v tucích.