Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Toulavá kamera

Mozaika z regionů

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Jak se vyrábí meč?
03:07

Jak se vyrábí meč?

Ukázka popisuje klasickou výrobu středověkých sečných zbraní a rytířské i pěchotní zbroje.

Středověký mečíř
04:13

Středověký mečíř

Pasáž popisuje práci středověkého mečíře a jeho pracovní metody.

Měkoučká měď
04:14

Měkoučká měď

Pasáž se snaží najít odpověď na otázku, proč umělci rádi tvoří z mědi. Ukazuje její výhodné vlastnosti i estetickou hodnotu.

Ostravský dinopark
03:10

Ostravský dinopark

Už jste byli v dinoparku? Ještě před pár lety se sem navážela hlušina z nedaleké šachty Doubrava. Dnes se na místě můžeme podívat do období druhohor, kdy naší planetě kralovali dinosauři. Největší vzácností areálu je pravěká borovice, kterou objevili vědci v Austrálii.

Na výstavě Atlas ptáků neobyčejných
03:45

Na výstavě Atlas ptáků neobyčejných

Víte, proč vymřel blboun nejapný? Jaký náš pták je nejmenší? Jak vypadal hromový pták? Podívejte se na různé bizarní druhy ptáků! Nejen odpovědi na tyto otázky přináší výstava Atlas ptáků neobyčejných.

Adventní a vánoční zvyky na Valašsku
04:20

Adventní a vánoční zvyky na Valašsku

K adventnímu i vánočnímu času patří spousta zvyků. Ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm si přiblížíme tradice typické pro Valašsko a nejen pro něj. Zjistíme třeba, co v domácnostech kontrolovaly takzvané Lucy a koho trestaly, jak svobodné dívky zjišťovaly, jestli se můžou těšit na vdavky, i to, co nesmělo nikdy chybět na štědrovečerní tabuli. Bude nás rovněž zajímat, proč hospodyně na Štědrý den po setmění dávaly za okna svíce.

Toulavá kamera: Prskavky
04:14

Toulavá kamera: Prskavky

Mezi ozdobami mají v mnoha domácnostech na vánočním stromečku své místo prskavky. V Evropě ale není mnoho firem, které je vyrábějí. Možná jedinou u nás najdeme v Ústí nad Labem. Jedinečné jsou prskavky tvarované – stromečky, hvězdičky, čtyřlístky a taky jednotlivá písmena a číslice. Ty přicházejí na svět jen tady. Zároveň zapátráme po tom, jak prskavky spatřily světlo světa a co bychom s největší pravděpodobností mohli považovat za jejich předchůdce.

Vizovické pečivo
04:07

Vizovické pečivo

Valašskou ves Vizovice proslavilo tradiční pečivo, které o Vánocích zdobí nejednu domácnost po celém světě. Jaká je jeho historie? Jak se vyrábělo dříve a jak dnes? A co symbolizovaly jednotlivé figurky?

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

Pracovní listy

38 pracovních listů Další listy

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ: Místa Boženy Němcové

Pracovní list pro žáky 2. stupně. Zabývá se místy, kde Božena Němcová pobývala a jejím postojem ke vzdělávání žen.

Pracovní list: Nehmotné dědictví UNESCO v ČR

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Zabývá se nehmotným dědictvím UNESCO v České republice (verbuňk, jízda králů, masopust).

Pro učitele: Nehmotné dědictví UNESCO v ČR

Doplňková materiál pro učitele 2. stupně a střední školy k pracovnímu listu Nehmotné dědictví UNESCO v ČR. Obsahuje řešení.

Pracovní list pro 1. stupeň ZŠ: Kraslice

Pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ, který ověří, jak dobře znáte velikonoční tradici barvení vajec. Jaké znáte techniky zdobení velikonočních vajíček? Pokud by se vám nechtělo barvit vajíčka, můžete si vyrobit velikonoční hlavolam.
Probíhá načítání