Zábavný pořad, díky kterému budete rádi chodit do galerie.
Jak se dá rozvíjet fantazie? Stačí se dívat na skvrny na zdech, na mraky... Skvrnami se inspirovali i čeští umělci. Prohlédněte si dílo Vladimíra Boudníka v pořadu Skobičiny.
Může být reklama umění? Co je to signatura? Co všechno tvořil Zdenek Rykr? To vše se dozvíte ve videu o voňavých obrazech.
Václav Špála maloval různými odstíny modré. Kolik takových odstínů může být? Jasně modrá, bledě modrá, tyrkysová, námořnická modř, královská modř, tmavě modrá... Myslíte, že se dá modrou namalovat kůra stromu nebo kopec?
Proč nám obrazy Josefa Lady připadají zvláštní? V dětství si poranil oko, a proto nepracoval tradičně s perspektivou. A co to je ta perspektiva? To se dozvíte v dalším díle Skobičin.
Co všechno je umění? Může být umění i igelitová taška? Krištof Kintera používá pro svá díla nejrůznější předměty. Podívejte se! Co je to socha, objekt a co instalace?
Co všechno můžeme vyjádřit obrazem? Kamil Lhoták jako malý trpěl obrnou a nemohl sportovat, své sny o závodech, kterých by se chtěl zúčastnit, ovšem vyobrazoval na plátně. Jak někdo vidí třeba balón nebo kolo? Dozvíme se v dalších Skobičinách!
Josefa Čapka asi znáte jako autora pohádek O pejskovi a kočičce. Ale znáte i jeho další obrazy? Třeba ty kubistické? Podívejte se na úplně jiného Josefa Čapka – malíře.
Zajímá vás, jak a kdy vznikly obrazy v kostele Sv. Martina? Nebo jak Karel Škréta zaznamenával vztahy pomocí gest, dotyků a pohledů? To vše se dozvíte v dnešním videu.
Viděli jste někdy venku posprejované zdi, či jiná místa? Také je to druh umění, ale jen na určených místech. Podívejte se, jak se k tomu postavil Tomáš Vaněk.
Máte radši malbu konkrétní nebo abstraktní? Vojtěch Preissig maloval obojí. Ilustroval dokonce i známou dětskou knížku Broučci.
Zajímá vás umění? Zkusili jste si někdy vytvořit vlastní koláž nebo autoportrét? V dnešním videu se dozvíte, jak to šlo slavnému umělci Jiřímu Koláři a jaké vlastní techniky vymyslel.
Myslíte si, že když malíř namaluje dva podobné obrazy, že jsou stejné? Jan Zrzavý namaloval dvě Kleopatry a v dnešních Skobičinách se dozvíte, že dva podobné obrazy vůbec nemusí být stejné.
Líbí se vám šeré obrazy? Přesně takto maloval Jakub Schikaneder. Proslavil se malbami svých oblíbených pražských zákoutí. To, a ještě více se dozvíte v dnešních Skobičinách.
Dřív se fotily jen nehybné věci. Pokud by se někdo pohnul, fotka by byla rozmazaná. Jak se tedy můžeme dozvědět, jak vypadal běžný život? Díky malířům. Podívejte se na obrazy Luďka Marolda, mistra zachycení detailu, a prozkoumejte díky nim, jak dřív lidé žili.
Víte, co je to portrét? A znáte Maxe Švabinského, našeho malíře? Pokud ne, určitě se podívejte na tuto epizodu Skobičin. Dozvíte se, proč se jeden z jeho obrazů jmenuje Chudý kraj a koho na něm vyobrazil a proč.
Seznamte se s impresionismem. Podívejte se na obrazy Antonína Slavíčka a zažijte si, jaké pocity z jeho obrazů našeho největšího impresionisty můžete mít. Kdo vlastně byli impresionisté? Jak malovali? A jak zastavit čas? Podívejte se na epizodu ze Skobičin a dozvíte se to.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.