02:59
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Písnička nás zavede do hlubokého lesa, kde se nachází křišťálová studánka. Podívejte se na výtvarné a hudební ztvárnění známé básně Josefa Václava Sládka v podání Hany Zagorové. Zazpívejte si s námi!
Zajímá vás umění? Zkusili jste si někdy vytvořit vlastní koláž nebo autoportrét? V dnešním videu se dozvíte, jak to šlo slavnému umělci Jiřímu Koláři a jaké vlastní techniky vymyslel.
Oldřich Hlavsa byl klíčovou osobností knižního designu a typografie. Jako designér byl velkým hledačem, jeho knihy testovaly hranice svých možností a vyzývaly čtenáře k interaktivnímu dialogu. Rád experimentoval a hledal nové cesty.
Podívejte se, jak můžeme pomocí tužky a papíru vyrobit pohyblivé obrázky. Pochopte se Šikuly princip animace, seznamte se s dílem a odkazem Jiřího Trnky. A zkuste to taky. Jak na to? Na výrobu animace na tužce použijete bílý papír, nůžky, gumu, pastelky, fix, tužku a lepidlo. Věřte nám, že to bude zábava.
Pravěk je období, které se může zdát vzdálené, ale ve skutečnosti představuje nejhlubší kořeny naší současnosti, protože lidé tehdy žili na místech, kde žijeme i dnes. Desítky tisíc let nás ale nemusí odrazovat od bližšího pohledu na pravěk a přemýšlení o tom, jaké to tehdy mohlo být. Hravou formou téma pravěku zpracovává večerníček O človíčkovi.
Večerníček z výtvarné dílny Zdeňka Smetany se vyznačuje poetickou vizuální stránkou. Skřítek Racochejl se poprvé ve večerníčku podle knihy Emila Šalouna objevil v roce 1997.
Pojďme se společně podívat na život významného českého kreslíře a herce Miloše Nesvadby. Rád kreslil a hrál divadlo. Po válce začal vystupovat v divadle a více než šedesát let hrál v činohře Národního divadla. Roky vystupoval v televizních pořadech pro děti. Stál u zrodu dětských časopisů Mateřídouška a Ohníček. Ilustroval přes padesát knížek a řadu omalovánek.
Alfons Mucha byl jednou z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění konce 19. a první poloviny 20. století. Svým všestranným nadáním zasáhl do celé řady uměleckých oborů, ovšem celý svět jej zná především jako spolutvůrce secese a autora slavných grafických plakátů. Jeho plakáty byly známé pro jemné linie, květinové motivy, ornamentální detaily a dekorativní kompozice. Dlouhá léta žil v Paříži a USA.
Krátké video představuje režiséra Eduarda Hofmana, který spolupracoval se známým animačním studiem Bratři v triku a přispěl k tvorbě českých animovaných pohádek. Video ukazuje, jak Bratři v triku pod jeho vedením vytvořili nezapomenutelné postavy a příběhy, které se staly součástí české kulturní historie. Díky tomuto videu se více dozvíte o světě animace a pochopíte, jak důležitá je kreativita a týmová spolupráce při vytváření pohádek.
Krátké video představuje Václava Chaloupku, režiséra, který stál za oblíbenými večerníčkovými seriály o zvířatech, jako jsou Pruhovaní kamarádi, Vydrýsek nebo Méďové. Prostřednictvím jeho příběhů nahlédnou diváci do vzniku večerníčků a do Chaloupkova vztahu k přírodě. Video inspiruje děti k objevování krás přírody a rozvíjení fantazie prostřednictvím pozorování zvířat.
13 456
755
4 583
1 260
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.