02:59
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Písnička nás zavede do hlubokého lesa, kde se nachází křišťálová studánka. Podívejte se na výtvarné a hudební ztvárnění známé básně Josefa Václava Sládka v podání Hany Zagorové. Zazpívejte si s námi!
Zajímá vás umění? Zkusili jste si někdy vytvořit vlastní koláž nebo autoportrét? V dnešním videu se dozvíte, jak to šlo slavnému umělci Jiřímu Koláři a jaké vlastní techniky vymyslel.
Víte, co je to portrét? A znáte Maxe Švabinského, našeho malíře? Pokud ne, určitě se podívejte na tuto epizodu Skobičin. Dozvíte se, proč se jeden z jeho obrazů jmenuje Chudý kraj a koho na něm vyobrazil a proč.
Na motivy večerníčku Štaflík a Špagetka si žáci vyzkouší vyrobit harmonikového pejska z papíru. Motiv postavy, která si natahuje tělo, je běžný v mnoha dětských pohádkách. Například i u medvědů z Kolína ve snímku Pane, pojďte si hrát. Aktivita je určena pro žáky 1. stupně v rámci výtvarné výchovy.
Toyen se ve skutečnosti jmenovala Marie Čermínová. Toto jméno však nepoužívala. Začala studovat malbu a figurální kresbu, ale obsah učiva se jí zdál zastaralý, proto ze studií odešla. Chtěla svobodu a dokonce chodila oblečena většinou do pánských šatů. To v té době vyžadovalo velkou odvahu. Patřila jako jediná žena do uměleckého svazu Devětsil. Odvaha jí nechyběla ani v Paříži, kde se mezi umělci také prosadila. Stala se významnou představitelkou surrealismu.
Co všechno dokáže na obrazech odkrýt moderní metoda IRR?
Josefa Čapka asi znáte jako autora pohádek O pejskovi a kočičce. Ale znáte i jeho další obrazy? Třeba ty kubistické? Podívejte se na úplně jiného Josefa Čapka – malíře.
Současný grafický designér Petr Babák představuje vizuální styl a orientační systém pro NTK (Národní technická knihovna v Praze, 2009). Další ukázkou orientačního systému pro interiéry veřejných budov je Nová scéna Národního divadla, pro kterou navrhl řešení zvané Loginform (1978) grafický designér Rostislav Vaněk.
Pojďme se podívat na video o jednom z nejvýznamnějších českých architektů. Jeho křest proběhl v chrámu sv. Víta. Vyučil se kameníkem, ale studoval také malířství. Tvořil v době vrcholného baroka. Používal nezvyklá technická řešení, za svůj krátký život navrhl více než osmdesát staveb.
Robert V. Novák vytváří jedinečné umělecké publikace a je živoucím důkazem toho, že i bez akademického vzdělání se můžete dostat na špičku svého oboru.
13 068
733
4 430
1 224
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.