03:18
Obrázky Josefa Lady zná v naší zemi snad každý. Narodil se v Hrusicích v rodině ševce a dětství prožité na vesnici je vidět v mnoha jeho dílech. Jeho osobitý malířský styl byl také ovlivněný úrazem z dětství – neviděl na jedno oko a neměl prostorové vidění. Ilustroval mnoho známých knih, např. Osudy dobrého vojáka Švejka. Děti jistě znají příběhy mluvícího kocourka Mikeše a jeho kamarádů.
Už jste někdy slyšeli pojem frotáž? Je to vlastně takový starší způsob kopírování. Stačí přiložit list papíru na plochý předmět, který nesmí být hladký, a můžete se pustit do kopírování. Ideálním předmětem je list ze stromu nebo mince, ale můžete i trochu zaexperimentovat a zkusit najít další předměty, které lze na frotáž použít. Potřebovat budete rámeček, kancelářský papír, listy, nůžky a voskovky.
Pojďme si společně namíchat barvy a podívat se, jaká barva se nazývá žonkylová. Pokud uvidíte něco bledě zlatožlutého, můžete to nazvat žonkylové. S různými barvami si můžete pohrát také doma a pozorovat barevné efekty, které tak vzniknou.
Viděli jste někdy venku posprejované zdi, či jiná místa? Také je to druh umění, ale jen na určených místech. Podívejte se, jak se k tomu postavil Tomáš Vaněk.
Na motivy večerníčku Štaflík a Špagetka si žáci vyzkouší vyrobit harmonikového pejska z papíru. Motiv postavy, která si natahuje tělo, je běžný v mnoha dětských pohádkách. Například i u medvědů z Kolína ve snímku Pane, pojďte si hrát. Aktivita je určena pro žáky 1. stupně v rámci výtvarné výchovy.
Animovaný film je snímaný po jednotlivých fázích tak, aby se jeho přehráním plnou rychlostí vytvořil dojem plynulého pohybu. Tomuto způsobu rozpohybování se říká animace. Pomocí animace můžeme docílit toho, aby loutky ve filmu létaly. Jak? Připravte si tužku, papír, jednoduché předměty, fotoaparát a vyzkoušejte si, jak se dělá animovaný film.
Podívejte se, jak můžeme pomocí tužky a papíru vyrobit pohyblivé obrázky. Pochopte se Šikuly princip animace, seznamte se s dílem a odkazem Jiřího Trnky. A zkuste to taky. Jak na to? Na výrobu animace na tužce použijete bílý papír, nůžky, gumu, pastelky, fix, tužku a lepidlo. Věřte nám, že to bude zábava.
Kromě červené podkresby se na Třeboňském oltáři objevuje i podkresba rytá vymezující některé obrysy, místy dokonce narýsované podle pravítka. Zřetelné stopy ryté podkresby dokumentují, že svatozáře světců a světic byly vytvořeny pomocí kružidla.
Pojďme se podívat na video o jednom z nejvýznamnějších českých architektů. Jeho křest proběhl v chrámu sv. Víta. Vyučil se kameníkem, ale studoval také malířství. Tvořil v době vrcholného baroka. Používal nezvyklá technická řešení, za svůj krátký život navrhl více než osmdesát staveb.
Sutnarovu osobnost nejlépe charakterizuje slovo průkopník, protože razil nové cesty myšlení a tvorby a odvážně uskutečňoval to, co dnešní generace považuje za naprostou samozřejmost. Představy o budoucnosti ho přivedly až k základům informačního designu, jejichž formulováním předjímal dnešní svět 21. století. Budoval rovněž základy moderní vizuální komunikace v oblastech marketingu a reklamy.
Oldřich Hlavsa byl klíčovou osobností knižního designu a typografie. Jako designér byl velkým hledačem, jeho knihy testovaly hranice svých možností a vyzývaly čtenáře k interaktivnímu dialogu. Rád experimentoval a hledal nové cesty.
Pojďme se společně podívat na život českého kreslíře, malíře a významného ilustrátora. Adolf Born si jako kluk rád četl v dědečkových knížkách, kde ho zaujaly nejvíce obrázky. Studoval výtvarnou tvorbu na třech vysokých školách. Hodně tvořil právě pro děti, ilustroval známé příběhy Pipi Dlouhé punčochy, večerníčky Mach a Šebestová nebo Žofka Orangutanová.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.