03:18
Obrázky Josefa Lady zná v naší zemi snad každý. Narodil se v Hrusicích v rodině ševce a dětství prožité na vesnici je vidět v mnoha jeho dílech. Jeho osobitý malířský styl byl také ovlivněný úrazem z dětství – neviděl na jedno oko a neměl prostorové vidění. Ilustroval mnoho známých knih, např. Osudy dobrého vojáka Švejka. Děti jistě znají příběhy mluvícího kocourka Mikeše a jeho kamarádů.
Už jste někdy slyšeli pojem frotáž? Je to vlastně takový starší způsob kopírování. Stačí přiložit list papíru na plochý předmět, který nesmí být hladký, a můžete se pustit do kopírování. Ideálním předmětem je list ze stromu nebo mince, ale můžete i trochu zaexperimentovat a zkusit najít další předměty, které lze na frotáž použít. Potřebovat budete rámeček, kancelářský papír, listy, nůžky a voskovky.
Pojďme si společně namíchat barvy a podívat se, jaká barva se nazývá žonkylová. Pokud uvidíte něco bledě zlatožlutého, můžete to nazvat žonkylové. S různými barvami si můžete pohrát také doma a pozorovat barevné efekty, které tak vzniknou.
Viděli jste někdy venku posprejované zdi, či jiná místa? Také je to druh umění, ale jen na určených místech. Podívejte se, jak se k tomu postavil Tomáš Vaněk.
Podívejte se s žáky na legendární večerníček Bob a Bobek a následně zpracujte úkol do výtvarné výchovy – Žáci z klobouku podle instrukcí v pracovním listě. Aktivita je určena pro žáky 1. stupně ZŠ
Technicky se podkresba liší podle druhu zvoleného nástroje a média. V tomto díle se podíváme na podkresbu rytou.
Podívejte se, jak můžeme pomocí tužky a papíru vyrobit pohyblivé obrázky. Pochopte se Šikuly princip animace, seznamte se s dílem a odkazem Jiřího Trnky. A zkuste to taky. Jak na to? Na výrobu animace na tužce použijete bílý papír, nůžky, gumu, pastelky, fix, tužku a lepidlo. Věřte nám, že to bude zábava.
Co všechno dokáže na obrazech odkrýt moderní metoda IRR?
Oldřich Hlavsa je považován za jednoho z nejdůležitějších českých grafických designérů a jeho tvorba, zejména v oblasti knižní grafiky a typografie, dodnes ovlivňuje český design. Je autorem třísvazkové knihy Typographia, zásadního díla z dějin knižní kultury.
Představíme si současné i historické časopisy očima odborníků: zhodnotíme typografii legendárního měsíčníku pro moderní kulturu Red, experimentálního časopisu pro mladé Živel, výtvarného časopisu Komfort, významného periodika 60. let – časopisu Plamen, který se zaměřoval na uměleckou i občanskou svobodu, a časopisu Typo, který byl klíčovým oborovým periodikem o designu a typografii.
Sutnarovu osobnost nejlépe charakterizuje slovo průkopník, protože razil nové cesty myšlení a tvorby a odvážně uskutečňoval to, co dnešní generace považuje za naprostou samozřejmost. Představy o budoucnosti ho přivedly až k základům informačního designu, jejichž formulováním předjímal dnešní svět 21. století. Budoval rovněž základy moderní vizuální komunikace v oblastech marketingu a reklamy.
Možná znáte knížku Broučci nebo Míša Kulička. Víte ale, kdo tyto knihy ilustroval? Byl to Jiří Trnka, všestranně nadaný člověk, který je považován za jednoho ze zakladatelů animovaného filmu. Byl ale také spisovatelem, výtvarníkem, režisérem a sochařem. Velice rád se věnoval tvorbě pro děti.
13 203
741
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.