Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Sametové stopy

30 let svobody ve 30 obrazech uznávaných fotografů pohledem režiséra A. Ziky.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Soumrak českých cirkusů ve fotografii
06:02

Soumrak českých cirkusů ve fotografii

Fotograf Zdeněk Dvořák fotí cirkus už mnoho let. Vyznává se ze svého osobního vztahu k němu a nastiňuje jeho úlohu v životě lidí. Zmiňuje také známou kauzu z roku 2018 týkající se obchodu s tygřím masem. V souvislosti s ní se zamýšlí nad tím, jak kauza ovlivnila pohled na cirkusy v Česku a zda je to zasloužené.

Propuštění Jiřího Kajínka ve fotografii
06:40

Propuštění Jiřího Kajínka ve fotografii

Fotoreportér Radek Petrášek zachytil okamžik, kdy byl z vězení propuštěn jeden z nejznámějších českých vězňů a mediální celebrita Jiří Kajínek. Stalo se tak na základě udělení prezidentské milosti, která vzbudila ve společnosti velkou polemiku. Fotograf vzpomíná na okolnosti pořízení fotografie a popisuje mediální rozruch, který kolem této události panoval.

Lukáš Krpálek a olympijské zlato ve fotografii
06:05

Lukáš Krpálek a olympijské zlato ve fotografii

Na letních olympijských hrách v roce 2016 získal zlatou medaili pro Českou republiku jediný sportovec: judista Lukáš Krpálek. Okamžik jeho vítězství zachytil fotoreportér Vít Šimánek, který vzpomíná, jak fotografie vznikla a co vše toto vítězství doprovázelo. Připomíná i Lukášovo gesto na stupních vítězů.

Lidé bez domova ve fotografii
06:12

Lidé bez domova ve fotografii

Když fotografa Jindřicha Štreita oslovili, aby nafotil cyklus o lidech bez domova, zpočátku se bránil. Sociální fotografie sice umožňuje upozornit na společenské problémy, ale toto konkrétní téma přišlo fotografovi laciné a už mnohokrát zpracované. Nakonec mu však zcela podlehl a mnohé ze světa lidí na ulici pochopil.

25. výročí sametové revoluce ve fotografii
05:54

25. výročí sametové revoluce ve fotografii

Výročí sametové revoluce v roce 2014 bylo bouřlivé. Mnozí občané se sešli, aby vyjádřili svoji nespokojenost se stavem společnosti a s vystupováním prezidenta Miloše Zemana. Památným se stal zejména prezidentův projev na Albertově, kde musel čelit pískajícímu davu. Petru Davidu Joskovi se povedlo fotoaparátem nejen vystihnout tehdejší atmosféru protestu, ale také zachytit útočící chlebíček.

Vstup Andreje Babiše do politiky ve fotografii
06:01

Vstup Andreje Babiše do politiky ve fotografii

Jedním ze zlomových okamžiků moderních českých dějin jsou volby do Poslanecké sněmovny v roce 2013. V nich uspělo nové hnutí ANO a jeho předseda Andrej Babiš vstoupil do vysoké politiky. Fotograf Milan Jaroš vzpomíná na okolnosti vzniku fotografie dokumentující Babišovo uvedení do funkce a popisuje principy politického marketingu, který tak dobře zapůsobil na velkou část voličů.

Pohřeb Václava Havla ve fotografii
06:38

Pohřeb Václava Havla ve fotografii

Prezident Václav Havel byl nejen významný polistopadový politik, ale také výjimečná lidská osobnost. To se projevilo i v den jeho pohřbu 23. prosince 2011. Rozloučit se s ním přišly významné osobnosti z celého světa i stovky obyčejných lidí. Fotograf David Neff, který pořídil výmluvnou fotografii smutečního průvodu na Karlově mostě, vzpomíná na onen den poznamenaný zvláštní ztichlou atmosférou.

Politik Jiří Paroubek ve fotografii
05:44

Politik Jiří Paroubek ve fotografii

Fotit politiky je nevděčný úkol. Většinou neradi pózují a prostředí jejich kanceláří nepatří k těm atraktivním. Přesto se Janu Zátorskému povedlo pořídit snímek, který se stal asi jeho nejznámějším, ačkoli jako fotoreportér má na kontě zajímavější fotografie. Je na něm zachycen Jiří Paroubek, výrazný politik polistopadového období, a využití symboliky s rybičkami je pro danou dobu velmi výstižné.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

2 náměty

Pracovní listy

12 pracovních listů Další listy

Sametová revoluce ve fotografii: Pracovní list

Pracovní list pro žáky střední školy. Prohlubuje znalosti spojené se 17. listopadem, zabývá se společenským rozměrem demonstrací.

Sametová revoluce ve fotografii: Metodický list

Metodický komentář pro učitele střední školy. Jde o doplňkový materiál k pracovnímu listu Sametová revoluce ve fotografii.

Pracovní list: Jak slavíme 17. listopad

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Prohlubuje znalosti spojené s událostmi listopadu 1989 a pojednává o současném způsobu slavení 17. 11.

Metodika: Jak slavíme 17. listopad

Metodický komentář pro učitele 2. stupně a střední školy. Jde o doplňkový materiál k pracovnímu listu Jak slavíme 17. listopad.
Probíhá načítání