Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Sametové stopy

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 28

Sametová revoluce ve fotografii

06:57

Sametová revoluce ve fotografii

Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.

George Bush st. v Praze ve fotografii

06:50

George Bush st. v Praze ve fotografii

Období po sametové revoluci a vůbec polistopadový vývoj ve společnosti byl plný nadšení, euforie a nadějí. Stejné emoce se u lidí projevily i při návštěvě prezidenta USA George Bushe st., který v roce 1990 přivezl do Československa repliku Zvonu svobody. Společně s Václavem Havlem vystoupil na Václavském náměstí, a když ho český prezident vyvedl z proskleného pódia mezi jásající dav, bylo na tváři G. Bushe poznat, že všeobecnému pocitu štěstí a radosti také podlehl. Tomki Němec vzpomíná nejen na tento den, ale i na další okamžiky ze své kariéry oficiálního fotografa Václava Havla.

Rozpad Československa ve fotografii

05:59

Rozpad Československa ve fotografii

V roce 1992 probíhaly politické rozhovory, které měly vyjasnit otázku rozdělení Československa. Novináři už na tyto schůzky nechtěli chodit, protože vždy skončily bez výsledku a fotky z nich byly nepoužitelné. Fotograf Petr Brenkus měl ale zrovna k dispozici nový teleobjektiv. Na schůzku do Brna do vily Tugendhat odjel, vyhledal vhodné místo a z velké vzdálenosti zachytil památný okamžik: Václav Klaus a Vladimír Mečiar dohodli sami mezi čtyřma očima rozpad republiky. Vznikla tak velmi zajímavá, první slovenská paparazzi fotka.

Olga a Václav Havlovi ve fotografii

06:34

Olga a Václav Havlovi ve fotografii

Bohdan Holomíček se seznámil s Olgou a Václavem Havlovými v 70. letech díky tomu, že si Havlovi koupili nedaleko – na Hrádečku – chalupu. Od té doby je oba fotil a stal se jejich blízkým přítelem. S Václavem Havlem byl v kontaktu až do jeho smrti. Nad fotkami vzpomíná nejen na den prezidentské inaugurace v roce 1993, polistopadový vývoj ve společnosti, ale také na různé etapy jejich přátelství i na vzájemný vztah manželů Havlových.

Český mafián Ivan Jonák ve fotografii

06:34

Český mafián Ivan Jonák ve fotografii

Dalo by se říct, že každá doba má svého mafiána. V 90. letech to byl Ivan Jonák. Původně popelář, taxikář a vekslák, po sametové revoluci vážený podnikatel a král mafie i podsvětí se do historie zapsal porušováním zákonů a protiprávním jednáním. Byl hvězdou a v jeho podniku se rádi ukazovali politici, umělci a další slavné osobnosti. Byl opravdu nebezpečným zločincem. Že je lepší držet se od takového člověka dál? Určitě ano, přesto František Ortmann zatoužil tohoto kmotra moderních českých dějin vyfotografovat. I po letech je na něm vidět, že to nebylo nic příjemného.

Papež Jan Pavel II. na Moravě ve fotografii

05:53

Papež Jan Pavel II. na Moravě ve fotografii

V roce 1995 zavítal papež Jan Pavel II. na první oficiální návštěvu samostatné České republiky. Na Moravě na Svatém Kopečku se setkal s početnými zástupy křesťanské mládeže. Fotografa Vladislava Galgonka zaujalo, kolik mladých lidí se k víře hlásí a jak jsou papeži oddáni. Povedlo se mu také pořídit vtipný snímek, na němž jindy důstojný Svatý otec dává průchod veselí při vystoupení tanečnice v příliš odvážné sukni. Snímek nakonec získal i jednu z cen v soutěži Czech Press Photo.

Důchodce Milouš Jakeš ve fotografii

06:03

Důchodce Milouš Jakeš ve fotografii

Americký fotograf Sean Gallup byl v Praze ani ne rok, když navštívil setkání komunistů při oslavách 1. máje. Zaujal ho předlistopadový politik Milouš Jakeš, kterého po skončení sledoval a nastoupil s ním do tramvaje. Několikrát ho vyfotil (bez dovolení) a nevšímavost ostatních lidí v tramvaji si vyložil jako strach, který asi stále pociťují. Možná zde ale sehrála roli národnostní a kulturní odlišnost nebo naopak pro většinu českých občanů tento komunista prostě už nic neznamenal.

Záplavy na Moravě ve fotografii

06:35

Záplavy na Moravě ve fotografii

Záplavy na Moravě v roce 1997 patří k největším novodobým přírodním katastrofám v České republice. Vyžádaly si 49 lidských životů a škody přesáhly 60 miliard korun. Fotoreportér Petr Josek se pohyboval po nejpostiženějších místech a všímal si, jak na výjimečnou situaci reagují lidé. Přesto na jeho ikonické fotce, která obletěla svět a vyhrála Czech Press Photo, je pes plavající zatopenou ulicí v Uherském Hradišti.

Hokejoví fanoušci na Staroměstském náměstí ve fotografii

06:36

Hokejoví fanoušci na Staroměstském náměstí ve fotografii

Hokejový turnaj na zimních olympijských hrách v roce 1998 se právem označuje jako turnaj století. Byla přerušena NHL a do Nagana se sjeli ti nejlepší světoví hráči. V prestižní konkurenci se český tým probojoval do finále a stanul v něm – tak trochu symbolicky – proti Rusku. Finálový zápas sledovaly v přímém přenosu na Staroměstském náměstí tisíce hokejových fandů a po vítězství Čechů propuklo v davu doslova šílenství. Michal Růžička byl u toho a fotil.

Vietnamská komunita ve fotografii

05:45

Vietnamská komunita ve fotografii

Malá sonda do života vietnamské komunity v podání Libuše Rudínské, kterou Vietnamci fascinovali od chvíle, kdy začali po revoluci do Česka přijíždět a žít tady. Rozhodla se je fotit, a protože s nimi trávila mnoho času v práci i v soukromí, poznala je důkladněji než většina z nás. Pro ni jsou to především skromní a pracovití lidé, kteří si zaslouží stejný respekt jako všichni ostatní. Proto ji také rozčiloval typický nešvar z českých tržnic, kdy Češi Vietnamcům běžně tykali.

Protesty během zasedání MMF v Praze ve fotografii

06:34

Protesty během zasedání MMF v Praze ve fotografii

V roce 2000 hostila Praha zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Pro mnoho zejména mladých lidí to byla příležitost k vyjádření protestu proti globalizaci a rostoucí moci nadnárodního kapitálu. Skupina nejradikálnějších aktivistů obsadila část ulic u Vyšehradu a došlo k násilnému střetu s policií. Ušetřeni nezůstali ani novináři, což na vlastní kůži zažil i fotoreportér Jaroslav Kučera. Povedlo se mu ale pořídit fotku, která zvítězila v soutěži Czech Press Photo.

Krize České televize ve fotografii

06:37

Krize České televize ve fotografii

Krize České televize na začátku nového tisíciletí byla motivována především politicky. V lednu 2001 vyvrcholila stávkou redaktorů zpravodajství, kteří odmítli opustit budovu ČT. Ve hře byla hlavně nestrannost vysílaných pořadů. Jaroslav Jiřička byl při tom a vše fotograficky zdokumentoval. Paradoxně ty nejlepší fotky vznikly omylem, když do přístroje založil už nafocený kinofilm a nafotil ho ještě jednou. Na snímcích se tak překrývají dva obrazy, které však trefně vystihují panující atmosféru.

Načíst další videa
Probíhá načítání