Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Průšvihy první republiky

#

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 7

Dozvuky insigniády

02:58

Dozvuky insigniády

V pasáži je představen závěr sporu o insignie Univerzity Karlovy, který výrazným způsobem přispěl ke konci pokojného soužití Čechů a Němců ve společném státě.

Insigniáda

11:28

Insigniáda

Objasnění pojmu insignie, jejich funkce a pojednání o genezi sporu o insignie Univerzity Karlovy. Dále je představen spor na pozadí národnostní situace v tehdejší Československé republice.

Vztah T. G. Masaryka k církvi

02:07

Vztah T. G. Masaryka k církvi

Pasáž osvětluje vztah prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka ke katolické církvi.

Marmaggiho aféra

02:08

Marmaggiho aféra

V pasáži je stručně vysvětlena Marmaggiho aféra, tedy největší diplomatický konflikt mezi první republikou a Vatikánem. Jádrem sporu se stala účast představitelů státu na oslavách výročí smrti Jana Husa.

Rudolf Gajda

04:11

Rudolf Gajda

V ukázce je představen Rudolf Gajda, legionář, který se po vzniku Československa postupně dostal do vedoucích pozic československé armády, až nakonec skončil jako vedoucí postava českého fašismu.

Český fašismus

02:01

Český fašismus

V pasáži je objasněn pojem český fašismus, jeho kořeny, přívrženci, základní myšlenky a stručná historie v období první republiky.

Jiří Stříbrný

04:15

Jiří Stříbrný

Pasáž seznamuje s osobností jednoho z mužů 28. října, Jiřího Stříbrného, který byl mimo jiné významným politikem už za dob monarchie. Za svého života byl i několikrát vězněn, což mu ale pomohlo dostat se do role mučedníka a získat tak silnější vliv.

Probíhá načítání