02:09
Československo bylo od svého vzniku mnohonárodnostním státem. Žili zde Češi, Slováci, Němci, Maďaři a další menšiny. Časem se ovšem začaly projevovat autonomistické tendence jednotlivých národů, zejména sudetských Němců a Slováků.
Volný čas, nová veličina času, která vznikla díky nově uzákoněné osmihodinové pracovní době a novým pomocníkům v domácnosti. Lidé se stěhovali za prací do měst a chtěli se po práci bavit. Kvetl společenský život. Vznikaly plovárny, jezdilo se na letní byty, docházelo k masivní ženské emancipaci, na tu dobu nebývalé.
Události na newyorské burze v roce 1929 československá společnost nevnímala jako problém, který se jí týká. Velmi brzy se však dopady přenesly do sousedního Německa a následně do Československa. Navzdory všeobecně rozšířenému přesvědčení o lesku první republiky. Do začátku druhé světové války se československé hospodářství z krize nevzpamatovalo.
V pasáži je stručně vysvětlena Marmaggiho aféra, tedy největší diplomatický konflikt mezi první republikou a Vatikánem. Jádrem sporu se stala účast představitelů státu na oslavách výročí smrti Jana Husa.
Otakar Jaroš byl důstojník československé armády, který je často spojován zejména s bitvou u Sokolova. Z jakých pocházel poměrů? Jaký vliv na jeho kariéru mělo to, že byl sokolem a skautem? A jak přišel ke své velitelské funkci v tak mladém věku? O tom, že šlo částečně i o dobové okolnosti, se dozvíte ve videu z pořadu Historie.cs.
Ukázka obsahuje dvě dobové reportáže z počátku léta 1945 věnující se poválečné obnově. První z nich sleduje desítky žen, které jako brigádnice ručně nebo motykami odplevelují řepná pole. Komentář zdůrazňuje, že jen díky dobrovolníkům se toho roku podaří zajistit úrodu. Druhá navazující reportáž informuje o brigádě práce Svazu české mládeže, která odklízí trosky a podílí se na obnově poválečné Prahy. Zdroj: Národní filmový archiv.
Odsun německého obyvatelstva po roce 1945 znamenal výrazné změny i v poválečném průmyslu. Nejenže byli odsunuti kvalifikovaní zaměstnanci, ale i původní němečtí majitelé mnohých podniků. Další změnou byla vůle po znárodnění průmyslu. Podívejte se na sondu do poválečného průmyslu na pozadí příběhu českobudějovické tužkárny Koh-i-noor Hardtmuth, který zpracovali autoři dokumentárního cyklu Industrie (2021).
Stručné shrnutí důvodů vykonstruovaného procesu s Rudolfem Slánským včetně dobových fotografií a hraných ukázek z cyklu České století.
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.