02:09
Československo bylo od svého vzniku mnohonárodnostním státem. Žili zde Češi, Slováci, Němci, Maďaři a další menšiny. Časem se ovšem začaly projevovat autonomistické tendence jednotlivých národů, zejména sudetských Němců a Slováků.
Volný čas, nová veličina času, která vznikla díky nově uzákoněné osmihodinové pracovní době a novým pomocníkům v domácnosti. Lidé se stěhovali za prací do měst a chtěli se po práci bavit. Kvetl společenský život. Vznikaly plovárny, jezdilo se na letní byty, docházelo k masivní ženské emancipaci, na tu dobu nebývalé.
Události na newyorské burze v roce 1929 československá společnost nevnímala jako problém, který se jí týká. Velmi brzy se však dopady přenesly do sousedního Německa a následně do Československa. Navzdory všeobecně rozšířenému přesvědčení o lesku první republiky. Do začátku druhé světové války se československé hospodářství z krize nevzpamatovalo.
Československá republika nevznikla v roce 1918 najednou, ale postupně se rodila z domácího poválečného chaosu. Její hranice v dalších měsících a letech určovalo poválečné mírové uspořádání, její jednotlivé části se postupně připojovaly. S procesem byly spojeny mnohé problémy. Podívejte se na obraz poválečného budování první republiky.
Jak má vypadat dostupné bydlení pro chudší vrstvy? To byla velká otázka i pro architekty první republiky. Existovaly různé koncepty. Magistráty velkých měst stavěly většinou řádky domů v zeleni a Tomáš Baťa ve Zlíně levné rodinné domy pro své dělníky.
V pasáži je stručně vysvětlena Marmaggiho aféra, tedy největší diplomatický konflikt mezi první republikou a Vatikánem. Jádrem sporu se stala účast představitelů státu na oslavách výročí smrti Jana Husa.
Dne 16. ledna 1969 se na protest proti vývoji ve společnosti po srpnu 1968 upálil student Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach. Chtěl tak vyburcovat československou veřejnost. Dokument reflektuje ohlas veřejnosti na tento zoufalý čin a přibližuje okolnosti kolem Palachova pohřbu.
Jméno českého sochaře Franty Bělského zná patrně jen odborná veřejnost. Proto jsou možná překvapením informace, že bojoval za druhé světové války, že vytvořil sochu Winstona Churchilla ve Fultonu, kde v roce 1946 poprvé Churchill použil termín železná opona. A také že vytvořil sochu královny matky, prince Philipa a že vrcholem jeho tvorby byla podobizna královny Alžběty II. Mimochodem, vytvořil i sochu malého prince Williama, budoucího anglického krále.
Artur Radvanský se kvůli svému židovskému původu dostal jako sedmnáctiletý v roce 1939 do koncentračního tábora v Buchenwaldu. Postupně prošel dalšími pěti koncentračními tábory včetně Osvětimi, kde pracoval jako Mengeleho sluha. V ukázce vzpomíná na podmínky tábora v Buchenwaldu.
Dokumentární cyklus Zmařené naděje zkoumá dramatickou éru 20. a 30. let. Osmidílná série přináší osudy mužů, žen a dětí z Francie, Německa, Itálie, Velké Británie, Rakouska, Švédska, Polska a Sovětského svazu pomocí deníků, dopisů a pamětí.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.