02:09
Československo bylo od svého vzniku mnohonárodnostním státem. Žili zde Češi, Slováci, Němci, Maďaři a další menšiny. Časem se ovšem začaly projevovat autonomistické tendence jednotlivých národů, zejména sudetských Němců a Slováků.
Události na newyorské burze v roce 1929 československá společnost nevnímala jako problém, který se jí týká. Velmi brzy se však dopady přenesly do sousedního Německa a následně do Československa. Navzdory všeobecně rozšířenému přesvědčení o lesku první republiky. Do začátku druhé světové války se československé hospodářství z krize nevzpamatovalo.
Volný čas, nová veličina času, která vznikla díky nově uzákoněné osmihodinové pracovní době a novým pomocníkům v domácnosti. Lidé se stěhovali za prací do měst a chtěli se po práci bavit. Kvetl společenský život. Vznikaly plovárny, jezdilo se na letní byty, docházelo k masivní ženské emancipaci, na tu dobu nebývalé.
Československá republika nevznikla v roce 1918 najednou, ale postupně se rodila z domácího poválečného chaosu. Její hranice v dalších měsících a letech určovalo poválečné mírové uspořádání, její jednotlivé části se postupně připojovaly. S procesem byly spojeny mnohé problémy. Podívejte se na obraz poválečného budování první republiky.
Po první světové válce nastal rozkvět sportu, který se stal součástí masové kultury. Lidé měli více volného času díky obrovským společenským změnám a technickému pokroku. Vedle Sokola vznikaly i jiné tělovýchovné organizace. Nejpopulárnějším sportem byl ale jednoznačně fotbal.
V pasáži je stručně vysvětlena Marmaggiho aféra, tedy největší diplomatický konflikt mezi první republikou a Vatikánem. Jádrem sporu se stala účast představitelů státu na oslavách výročí smrti Jana Husa.
Václav Havel a Lech Wałęsa neodmyslitelně patří k symbolům pádu komunismu ve střední Evropě. Co tyto dva státníky spojovalo a co je rozdělovalo? V čem se lišily jejich charaktery i veřejná činnost? O tom nám více prozradí zástupci české a polské historické vědy v pořadu Historie.cs.
Emanuel Moravec je za protektorátu, v roce 1942, kdy se video odehrává, na vrcholu své moci. Je ministrem školství a národní osvěty a zakládá Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Jak ukazuje rozhovor s tajemníkem Karlem Hermannem Frankem, pro chatrné zdraví prezidenta Emila Háchy se možná otevírá i cesta k jeho nahrazení.
Jestli někdo byl ikonou československé hudby (nejen) v 70. a 80. letech, pak určitě Karel Gott. Jeho postavení mu umožňovalo koncertování nejen v sovětském bloku, ale i na západě. Jeden z jeho největších hitů je píseň Karla Svobody a Zdeňka Borovce Jdi za štěstím. Hit se stal ústřední písní pohádky Jak se budí princezny, ale málokdo ví, že byla složena pro festival v Japonsku v roce 1977, kde ji také Gott zazpíval v angličtině jako Go in Search of Happiness. Podívejte se na unikátní záběry z dobového dokumentu.
Už koncem třicátých let 20. století mělo nacistické Německo problém s nedostatkem zaměstnanců. Po vzniku protektorátu tak z českých zemí odcházeli první pracovníci na pomoc Říši s tím, že si vydělají peníze a vrátí se. Po začátku druhé světové války dostala tato pomoc formu nucené práce, nuceného nasazení. Jen z území Protektorátu Čechy a Morava se jednalo o více než půl miliónu osob, které byly nasazovány nejen v Německu, ale i na našem území. Podívejte se na jeden příklad, továrnu na letecké motory v Semilech.
12 754
716
4 325
1 206
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.