11:28
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Objasnění pojmu insignie, jejich funkce a pojednání o genezi sporu o insignie Univerzity Karlovy. Dále je představen spor na pozadí národnostní situace v tehdejší Československé republice.
Na konci 2. světové války vznikly tzv. revoluční gardy, tedy ozbrojené jednotky, které se měly podílet na obnovení pořádku, a to zejména v pohraničí. Vznik revolučních gard a jejich činnost nám blíže popíší historici v pořadu Historie.cs.
Britská spisovatelka a teatroložka Barbara Day vypráví o své práci za totality v Československu a o tom, jak uskutečňovala semináře v Praze a Brně, jichž se účastnili odborníci z Anglie. V rozhovoru s Markem Ebenem hovoří o pohledu na Československo za okupace a popisuje, jak nyní vnímá českou společnost.
Pro miliony lidí znamená 11. listopad 1918 nový začátek. Mír změnil Evropu v laboratoř, kde se objevují nové myšlenky, naděje a společenské projekty. Tady vzniká živá, protichůdná a vzrušující epocha, geneze světa, ve kterém dnes žijeme.
Jak zaznamenaly kamery státnickou návštěvu prezidenta Novotného na Slovensku? Podívejte se na archivní záběry z roku 1963.
11 752
630
3 577
1 053
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.