Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Planeta Věda

Svět vědy do nejmenších detailů - od vesmíru až po buňky. Pořad se zaměřuje na přírodní vědy a nabízí informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Lesy mírného pásu v ČR: Zásahy člověka
04:56

Lesy mírného pásu v ČR: Zásahy člověka

Pořad hledá odpovědi na otázky: Existují u nás ještě vůbec původní lesy? Jak byla pozměněna původní druhová skladba lesa na našem území? Jak se v ČR daří přibližovat druhovou skladbu lesa původní přirozené skladbě?

Smrt hvězdy
02:40

Smrt hvězdy

Když hvězdě dojde palivo a skončí termojaderné reakce, hvězda zemře. Někdy pak dochází ke vzniku černé díry.

Hledání černých děr
03:17

Hledání černých děr

Který vědec byl jedním z průkopníků myšlenky o existenci černých děr ve vesmíru? Jak můžeme dnes černé díry zkoumat?

První muž ve vesmíru
02:10

První muž ve vesmíru

12. dubna 1961 obletěl první člověk Zemi. Byl to ruský kosmonaut Jurij Gagarin, který tak otevřel lidstvu dveře do vesmíru. Ukázka přibližuje jeho misi.

Zvířata v kosmu
02:15

Zvířata v kosmu

Než se první lidé odvážili vydat na vesmírné mise, vyslali tam nejprve několik psů a opic. Tímto způsobem totiž lidé testovali vliv pobytu ve vesmírném prostoru na živý organismus.

Kvantová kryptografie: Ochrana tajných dat
20:40

Kvantová kryptografie: Ochrana tajných dat

Ve světě internetových obchodů, bankovních převodů a rychlých počítačů jsou tajná data stále v ohrožení. Vědci se proto rozhodli pro přesnost informací a zabezpečení tajných dat využít kvantovou fyziku, konkrétně kvantovou kryptografii. Ta využívá základní částice světla a vlastnosti fotonů.

O jaderné energetice
09:23

O jaderné energetice

Jaderná energetika a výzkumy, které souvisí s hledáním bezpečného a dostupného zdroje energie pro 21. století. Černobylská tragédie přinesla velký útlum jaderné energetiky. Jsou dnešní jaderné elektrárny bezpečné? Z čeho se skládá, jak vlastně funguje jaderný reaktor a výroba energie z jádra?

Atomy
07:35

Atomy

Zkoumání metody umožňující chemickou identifikaci jednotlivých atomů na povrchu pevných látek. Vědci se při zkoumání nanočástic neobejdou bez speciálních mikroskopů, protože na atomy už běžné čočky nestačí. Světelná vlna je totiž pro atomární svět příliš velká.

Zobrazit další videa
Probíhá načítání