Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Planeta Věda

Svět vědy do nejmenších detailů - od vesmíru až po buňky. Pořad se zaměřuje na přírodní vědy a nabízí informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Lesy mírného pásu v ČR: Zásahy člověka
04:56

Lesy mírného pásu v ČR: Zásahy člověka

Pořad hledá odpovědi na otázky: Existují u nás ještě vůbec původní lesy? Jak byla pozměněna původní druhová skladba lesa na našem území? Jak se v ČR daří přibližovat druhovou skladbu lesa původní přirozené skladbě?

Smrt hvězdy
02:40

Smrt hvězdy

Když hvězdě dojde palivo a skončí termojaderné reakce, hvězda zemře. Někdy pak dochází ke vzniku černé díry.

Hledání černých děr
03:17

Hledání černých děr

Který vědec byl jedním z průkopníků myšlenky o existenci černých děr ve vesmíru? Jak můžeme dnes černé díry zkoumat?

První muž ve vesmíru
02:10

První muž ve vesmíru

12. dubna 1961 obletěl první člověk Zemi. Byl to ruský kosmonaut Jurij Gagarin, který tak otevřel lidstvu dveře do vesmíru. Ukázka přibližuje jeho misi.

Zvířata v kosmu
02:15

Zvířata v kosmu

Než se první lidé odvážili vydat na vesmírné mise, vyslali tam nejprve několik psů a opic. Tímto způsobem totiž lidé testovali vliv pobytu ve vesmírném prostoru na živý organismus.

Hubbleův teleskop
04:33

Hubbleův teleskop

Popis a funkce virtuálního 3D modelu Hubbleova teleskopu. Jak se pohybuje ve vesmíru a jaká pozorování umožnil. Stal se oknem do vesmíru. Umožnil náhled hluboko do Mléčné dráhy a nový pohled na evoluci vesmíru. Významný experiment, kdy během několika týdnů byl pozorován jeden malý kousek oblohy, umožnil vidět až 3000 galaxií. Poprvé v historii dokázal nafotit okolí černé díry.

Kvantová kryptografie: Ochrana tajných dat
20:40

Kvantová kryptografie: Ochrana tajných dat

Ve světě internetových obchodů, bankovních převodů a rychlých počítačů jsou tajná data stále v ohrožení. Vědci se proto rozhodli pro přesnost informací a zabezpečení tajných dat využít kvantovou fyziku, konkrétně kvantovou kryptografii. Ta využívá základní částice světla a vlastnosti fotonů.

O jaderné energetice
09:23

O jaderné energetice

Jaderná energetika a výzkumy, které souvisí s hledáním bezpečného a dostupného zdroje energie pro 21. století. Černobylská tragédie přinesla velký útlum jaderné energetiky. Jsou dnešní jaderné elektrárny bezpečné? Z čeho se skládá, jak vlastně funguje jaderný reaktor a výroba energie z jádra?

Zobrazit další videa
Probíhá načítání