Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Konspirace 89

Rychlé zhroucení režimu v listopadu 1989 vedlo ke vzniku mnoha alternativních výkladů událostí. Šlo o spontánní sled událostí, nebo za sametovou revolucí stály temné síly od StB po KGB či dokonce CIA? Dokument A. Sedláčkové zkoumá teorie i mýty z pohledu aktuálních poznatků.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

7 videí
Konspirační teorie '89: Pád komunistických režimů
07:52

Konspirační teorie '89: Pád komunistických režimů

Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Podle jedné z nich byly jen důsledkem dohody o novém uspořádání světa mezi USA a SSSR. Sovětský svaz byl ekonomicky v troskách a jeho problémy navíc umocňovaly závody ve zbrojení. Vyměnil proto nadvládu nad státy střední Evropy za slib, že NATO nebude posouvat své hranice dál na východ. Další teorie říká, že v ČSSR stáli za pádem komunismu sami komunisté – režim byl na pokraji zhroucení a ve straně se začal odehrávat boj o moc.

Konspirační teorie '89: Zmanipulovaný 17. listopad?
12:04

Konspirační teorie '89: Zmanipulovaný 17. listopad?

Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Asi nejvíc jich koluje kolem samotné demonstrace 17. listopadu. Stále tak zůstávají nevyjasněny některé otázky, např. jestli byla revoluce předem připravena, zda byl dav studentů cíleně manipulován, nebo kdo dal rozkaz k zákroku na Národní třídě, při němž bylo zraněno několik set lidí. Pozdější vyšetřování nic neobjasnilo, protože záznamy a nahrávky se ztratily a s důkazy bylo manipulováno.

Konspirační teorie '89: Agent provokatér?
03:25

Konspirační teorie '89: Agent provokatér?

Události kolem listopadu 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Významným okamžikem sametové revoluce bylo údajné úmrtí studenta Šmída při policejním zásahu na Národní třídě. Rozšíření této informace působilo jako rozbuška, která spustila revoluční vlnu. Ukázalo se však, že roli mrtvého studenta sehrál agent StB Ludvík Zifčák. Kdo ho úkoloval a do jaké míry bylo vše připraveno, na to stále neexistuje jednotný názor.

Konspirační teorie '89: Havel a komunisté
07:01

Konspirační teorie '89: Havel a komunisté

Události kolem listopadu 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Nově založené hnutí Občanské fórum mělo za úkol komunikovat s mocí. Mnohým je ale nepochopitelné, proč režim nezakročil, a proto tvrdí, že Václav Havel jakožto vedoucí postava revoluce měl s komunisty dohodu a jen díky ní se režim zhroutil. V každém případě je Havlovou zásluhou, že předání moci bylo pokojné. Heslem „nejsme jako oni“ v podstatě zajistil, aby ve společnosti nezavládla touha po odvetě a lynčování, kterého se komunisté báli.

Konspirační teorie '89: Naplánovaný tah?
07:09

Konspirační teorie '89: Naplánovaný tah?

Události kolem listopadu 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Podle jedné z nich byl převrat uskutečněn na základě dohody mezi Václavem Havlem a tajnou sovětskou policií. Ještě zajímavější je teorie o propojení KGB a Prognostického ústavu. Rusové údajně prostřednictvím jeho zaměstnanců plánovali proniknout do nových mocenských struktur. Důkazem má být např. obsazování klíčových pozic v čele státu lidmi z Prognostického ústavu nebo pozdější postoj Václava Klause či Miloše Zemana k Rusku.

Konspirační teorie '89: Zvolení Havla
06:57

Konspirační teorie '89: Zvolení Havla

Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Pochopitelně se jim nevyhnula ani volba prvního polistopadového prezidenta. Podnětem ke konspiračním úvahám byla především soukromá schůzka Václava Havla a představitele komunistického režimu Mariána Čalfy. Je pravda, že po ní byl Havel zvolen prezidentem jednomyslně všemi poslanci tehdejšího Federálního shromáždění. A je pravda, že komunistická strana nebyla nikdy zakázána. Co se však na schůzce opravdu odehrálo, nikdo neví.

Konspirační teorie '89: Revoluce a ekonomika
04:21

Konspirační teorie '89: Revoluce a ekonomika

Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Jedna z nich souvisí s penězi: Revoluci prý připravili pragmatici z StB a KSČ, kteří plánovali vzít ekonomiku do svých rukou. Nová vláda ekonomy samozřejmě potřebovala, a protože v Občanském fóru byli převážně umělci, dostali se do vysokých funkcí např. lidé z Prognostického ústavu. Ze společenské změny však finančně vytěžili všichni, kdo už se v systému pohybovali a uměli se rychle přeorientovat na nové podmínky.

Náměty k výuce

1 námět

Pracovní listy

8 pracovních listů Další listy

Pád komunistických režimů: Pracovní list

Pracovní list pro žáky střední školy. Prohlubuje znalosti spojené východním blokem, Sovětským svazem a pádem komunistických režimů ve střední a východní Evropě.

Pád komunistických režimů: Metodický list

Metodický komentář pro učitele střední školy. Jde o doplňkový materiál k pracovnímu listu Pád komunistických režimů.

Zmanipulovaný 17. listopad: Pracovní list

Pracovní list pro žáky střední školy. Prohlubuje znalosti o tématu sametové revoluce a pojednává také o různých konspiračních teoriích, které jsou s událostí spojeny.

Zmanipulovaný 17. listopad: Metodický list

Metodický komentář pro učitele střední školy. Jde o doplňkový materiál k pracovnímu listu Zmanipulovaný 17. listopad.
Probíhá načítání