Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Jádro

#

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 57

Davové chování

04:30

Davové chování

Většina z nás dobře odlišuje veřejnost od davu. Veřejnost je shromáždění víceméně příčetných jedinců dobře kontrolujících své myšlení, cítění i chování. Psychologický dav je naproti tomu něco docela jiného. Jeho vlastnosti se odlišují od vlastností jedinců, kteří dav tvoří. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Lidské myšlení

04:52

Lidské myšlení

Milovník zvířat, který by nevěřil, že zvířata myslí, pravděpodobně neexistuje. Otázkou je, co se myslí pojmem myšlení. Pro současnou neurovědu začíná být pojem myšlení zastaralý. Myšlení totiž není jediný proces, ale jejich soubor. Myšlení souvisí s činností dalších poznávacích funkcí, například orientovanou pozorností, pamětí, rozhodováním a řešením problémů, komunikací. U lidí tedy souvisí s jazykem, vědomím, schopností vcítit se do druhých neboli empatií, tvorbou a užíváním nástrojů.

Hudba a mozek

04:42

Hudba a mozek

Není jasné kdy, jak, a hlavně proč hudba vznikla. Někteří vědci mají za to, že jde o vedlejší produkt evoluce, podobně jako je čtení a psaní. Ale jiní jsou přesvědčeni, že hudba s tancem předcházely vzniku řeči a jazyka a pomáhaly vznikající lidské skupiny udržet pohromadě. Například mohly pomáhat mladým zdatným mužům získávat mladé zdatné ženy. Jaké části mozku jsou zodpovědné za vnímání hudby? To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Lidský pot a sexualita

04:30

Lidský pot a sexualita

Profesor Julius Komárek, vynikající zoolog, fotograf a pedagog, prý před více než šedesáti lety radil svým studentkám, aby volily jen takového muže, jehož pot jim příjemně voní. Vypadalo to jako pověra, ale po několika desítkách let se zjistilo, že má vědecké vysvětlení. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Výrazy tváře

04:23

Výrazy tváře

Mylné čtení citového výrazu ve tváři označujeme jako Othellův omyl. Díváme-li se na lidskou tvář a rozlišujeme-li její citový výraz, zapíná se v mozku zvláštní systém. Jestliže ho něco poškodí, přestaneme lidské tváře poznávat, včetně své vlastní v zrcadle. Umění číst lidské tváře je velmi staré a představuje denní chleba celníků, lékařů, psychologů, vyšetřovatelů, soudců i hráčů – šachových i těch pokerových. Proč by se jinak říkalo „poker face“ nehybné tváři, za kterou nemáte poznat, zda její nositel má všechny trumfy, nebo jen předstírá.

Spánek a činnost mozku

04:35

Spánek a činnost mozku

Asi třetinu života prospíme. Spánek je tedy něco velmi, velmi důležitého. Pokusná zvířata, kterým se zabrání ve spánku, přežívají zhruba dva až tři týdny. Naše usínání, probouzení a setrvávání ve spánku řídí prastaré mapy, jejichž kořeny sahají až ke vzniku života. Činnost těchto map souvisí s tikáním našich mozkových biologických hodin, které určují náš přibližně 24 hodinový denní cyklus. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Synestézie

04:27

Synestézie

Věta: „Šarlatová barva je jako zvuk trubky,” kterou z vyprávění slepého muže zaznamenal John Locke roku 1690, je první popis získané synestézie. Při synestézii oslovuje podnět jeden smyslový systém, ale prožitek podnětu probíhá ve smyslovém systému jiném. Může jít o důsledek onemocnění.

Dostupnost vody

04:41

Dostupnost vody

Voda tvoří většinu povrchu naší planety. A o její koloběh se stará sluníčko společně s rostlinami. Jestliže je vody takový dostatek, proč se tedy stále častěji ozývají hlasy, které varují před jejím nedostatkem? Tak velkým, že by mohl odsunout do ústraní nedostatek ropy a stát se příčinou válek? To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Doteky: O vlivu na děti

04:13

Doteky: O vlivu na děti

O vidění a slyšení toho víme poměrně hodně. Daleko méně víme o dotecích. Málo hlazení dospělí bývají smutní. Pro nejmenší děti jsou doteky základní informace o tom, kdo je jejich maminka. Jsou nejzákladnějším signálem, který malému dítěti říká, že je v přístavu, jenž ho chrání před nebezpečím vnějšího světa. Zajímavé téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Evoluce a ekonomika

04:45

Evoluce a ekonomika

Ekonomové se pokoušejí vysvětlit, co je lidské bohatství a odkud se berou takové drastické rozdíly. Novým vysvětlením má být „evonomika“. To je nové slovo, složenina ze slova evoluce, myšleno biologická evoluce, a ze slova ekonomika. Tvůrci této nové teorie mají za to, že biologická evoluce a ekonomika sice vypadají odlišně, avšak mají společného jmenovatele. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Vznik života a DNA

02:20

Vznik života a DNA

Jak vznikl život? To je otázka, kterou si lidé kladou od nepaměti. Jako červená niť se táhne všemi mýty o stvoření, pohádkami, až k dnešním podobám náboženství. Otázku, co je to život, si v roce 1944 položil fyzik Erwin Schrödinger. Podařilo se mu odhadnout vlastnosti genetického kódu. Jak se dívají na vznik života fyzikové dnes? To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Kmenové buňky

04:04

Kmenové buňky

Výzkum kmenových buněk je naděje pro lidi s přerušenou páteřní míchou a také možnost, jak bojovat i s dalšími nemocemi. Výhodou těchto buněk je, že se mohou vyvinout v buňky různých tkání a orgánů. Tím mohou nahradit poškozené orgány a tkáně a vést k léčbě či dokonce vyléčení vážných onemocnění. Na možnosti získávání kmenových buněk i na rizika s kmenovými buňkami spojená upozorňuje František Koukolík.

Načíst další videa
Probíhá načítání