Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Jádro

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 56

Sekvence lidského genomu

04:33

Sekvence lidského genomu

John Craig Venter, americký genetik a podnikatel, uveřejnil 4. září roku 2007 96 % své genetické informace. Proč je to tak významné? Série objevů, které vedly k tomuto uveřejnění, trvala a vyvíjela se celou řadu let. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Altruismus

04:12

Altruismus

S altruismem si vědci lámou hlavu desítky let. Je to věc podivná. Proč někomu pomáhat, dávat mu potravu nebo za něj riskovat, když si tím snižuji svou vlastní biologickou zdatnost? Tím mají biologové na mysli počet vlastních potomků. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Vegetativní emoce

04:10

Vegetativní emoce

Představte si hladového člověka, který má psa a má ho moc rád. Psa přejede auto. Hladový člověk obvykle mrtvého psa neupeče a nesní. Když se ho zeptáte, proč to neudělá, když má takový hlad, řekne vám, že to není správné. A zeptáte-li se ho, proč to není správné, řekne, že to tak nějak cítí, a ukáže si mezi srdce a žaludek. Odborníci těmto pocitům říkají vegetativní emoce. Ve své mikroeseji o tom hovoří František Koukolík.

Neurovědy

04:20

Neurovědy

Vedle ekonomie studuje rozhodování skoro stejně dlouho i psychologie. A v posledních letech se k nim přidaly kognitivní a afektivní neurověda. Ta první zkoumá poznávací funkce člověka, ta druhá naši emotivitu. V posledních 15 letech dostaly obě tyto neurovědy do rukou fantastické nástroje – to jsou funkční zobrazovací metody mozku. Ukazují, co, kde a jak se nám v hlavě děje při nějakém typu zátěže. Například při ekonomickém rozhodování. A tak se zrodila neuroekonomika.

Synestézie

04:27

Synestézie

Věta: „Šarlatová barva je jako zvuk trubky,” kterou z vyprávění slepého muže zaznamenal John Locke roku 1690, je první popis získané synestézie. Při synestézii oslovuje podnět jeden smyslový systém, ale prožitek podnětu probíhá ve smyslovém systému jiném. Může jít o důsledek onemocnění.

Virová onemocnění

04:29

Virová onemocnění

Některé virové choroby doprovázejí lidstvo od nepaměti. Příkladem je vzteklina, žlutá zimnice nebo pravé neštovice. Získávali jsme je a získáváme od zvířat. Například pravé neštovice, hrůza hrůz, byly původně chorobou velbloudů. Odhaduje se, že vyhubily asi 70 % obyvatelstva Ameriky, když je tam zavlekli kolonizátoři. Že viry vůbec existují, zjistil roku 1892 Ukrajinec Dimitrij Ivanovskij. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Umělý genom

04:30

Umělý genom

Jedna z vůbec nejmenších volně žijících bakterií, která se dá pěstovat v laboratoři, se jmenuje Mycoplasma genitale. Její dědičnou informaci tvoří pouhých 582 970 párů písmen DNA a vědcům se podařilo tento relativně malý genom vyrobit uměle.

Definice života

04:49

Definice života

Biologie je, jak známo, věda o životě. A neřekli byste, jak těžké je život definovat. Definic je strašná spousta, všechny jsou sporné. Jedna z rozšířených definic říká, že je to chemický systém, který se udržuje sám a je schopen darwinovské evoluce. Tuhle definici užívá NASA, Americká vesmírná agentura. Pravděpodobně myslí na život ve vesmíru. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Mozkové moduly

04:19

Mozkové moduly

Evoluční psychologové si lidský mozek představují jako švýcarský armádní nůž. Ten má řadu různých nástrojů – třeba pilníčky, šroubováčky, kleštičky... Takové nástroje slouží k řešení jednotlivých problémů. Vývojovým nástrojům lidského mozku říkají evoluční psychologové moduly. Také slouží k řešení problémů, s nimiž se naši předci setkávali často a opakovaně. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Evoluce a ekonomika

04:45

Evoluce a ekonomika

Ekonomové se pokoušejí vysvětlit, co je lidské bohatství a odkud se berou takové drastické rozdíly. Novým vysvětlením má být „evonomika“. To je nové slovo, složenina ze slova evoluce, myšleno biologická evoluce, a ze slova ekonomika. Tvůrci této nové teorie mají za to, že biologická evoluce a ekonomika sice vypadají odlišně, avšak mají společného jmenovatele. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Jak vzniklo líbání

04:38

Jak vzniklo líbání

Jak líbání vzniklo? Líbání se zdá být tou nejjednodušší věcí na světě. Dokud k němu nepustíte vědce. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Altruismus: Biologický vývoj člověka

04:52

Altruismus: Biologický vývoj člověka

Od nepaměti učí všechny náboženské systémy lidi, kým mají být a jak se mají chovat. Od stejné nepaměti lidé tyto příkazy překračují a zákazy nerespektují. Včetně samotných představitelů církví. Jaký je rozdíl mezi psychologickým a biologickým altruismem? Lidé nejsou čistí sobci, většinou jim altruismus není cizí.

Načíst další videa
Probíhá načítání