Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Hvězdičky

Animovaný pořad k výročí založení Československé republiky. Významné osobností našich dějin, jsou dětským divákům představeny prostřednictvím příběhů z jejich dětství a dospívání.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Karel Kryl
04:52

Karel Kryl

Animovaný snímek vás seznámí s osobností Karla Kryla, který od mládí nenáviděl bezpráví a miloval svoji kytaru, bez které neudělal ani krok. Poslechněte si, co ho inspirovalo při psaní jeho písní, ve kterých kritizoval společenské poměry a politický režim. Znáte jeho nejznámější písně?

Tomáš Garrique Masaryk
04:33

Tomáš Garrique Masaryk

Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.

Milada Horáková
04:30

Milada Horáková

Milada se narodila za vlády císaře Franze Josefa a na gymnázium začala chodit během první světové války, kdy se nebála zúčastnit zakázaného protiválečného pochodu. Stejně odvážně se postavila i k dalším životním zkouškám. Podívejte se na animaci příběhu o tom, jak bojovala pro spravedlnost, svobodu a lásku.

Jan Kubiš
04:30

Jan Kubiš

Jan se už na škole rozhodl stát vojákem a chránit tak své blízké. Před začátkem druhé světové války utekl do Francie, kde se přidal k cizinecké legii, aby mohl bojovat proti nacismu. Tam se seznámil s Jozefem. Podívejte se na animovaný příběh o nejtěžším úkolu jejich života – operaci Anthropoid.

Jan Werich a Jiří Voskovec
04:51

Jan Werich a Jiří Voskovec

Jeníkovi se jeho spolužáci vysmívali, ale jen do té chvíle než potkal Jiříka. Potom už se smáli spolu a smích se stal jejich největší zbraní. Poslechni si jejich vyprávění o tom, jak se dá i s obrem bojovat prostřednictvím humoru.

Milena Jesenská
04:47

Milena Jesenská

Milena Jesenská byla energická, citlivá a dobrosrdečná žena. Od dětství ráda psala a chtěla pomáhat druhým. Poslechněte si její vyprávění o tom, jak se stala uznávanou novinářkou a překladatelkou. Věděli jste, že právě ona přeložila do češtiny dílo spisovatele Franze Kafky? Bojovala i proti komunismu a nacismu a byla vězněna v koncentračním táboře. Za statečnost získala významná ocenění. To všechno se dozvíte v animovaném snímku.

Přemysl Pitter
04:51

Přemysl Pitter

Přemysl se od malička staral o všechny živé tvory ve svém okolí. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal zachráncem opuštěných dětí.

Ema Destinnová
04:48

Ema Destinnová

Ema měla od narození dobrodružnou povahu a hlavu plnou bláznivých nápadů. Poslechni si její vyprávění o tom, jak se i přes neúspěchy nevzdala a dosáhla toho, co chtěla.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

4 náměty

Pracovní listy

18 pracovních listů Další listy

Milada Horáková: Život a práce Milady Horákové

Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ a SŠ k námětu do výuky Milada Horáková, který je součástí vybrané kapitoly Politické procesy 50. let. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut

Pracovní list: Přemysl Pitter

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří, jak dobře znají Přemysla Pittera. Co všechno během svého života dokázal a mnohem víc se dozvíte ve videu!

Pracovní list: Karel a Josef Čapkovi

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří, jak dobře znají bratry Karla a Josefa Čapkovi. Co všechno během svého života dokázali a mnohem víc se dozvíte ve videu!

Pracovní list: Státní znak

Probíhá načítání