Maxík a jeho ohniví kamarádi vás naučí, jak uvařit jednoduché recepty.
Víte, že pravěcí lidé běhali po naší zemi několik milionů let? Víte, jak dlouho využíváme oheň, elektřinu? Víte, že si pračlověk neuměl vyrobit nic skleněného, kovového? Ukážeme si vývoje od pravěkých lidí až po zemědělce a odpovíme si na spoustu dalších otázek.
Pórek milují lidé všude na světě už tisíce let, protože je jemnější než cibule a hodí se k masu, do polévek i pomazánek. Jak dlouho už ho jíme? Pórek obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, pro které si ho oblíbil i římský císař Nero. A víte, proč? A která část pórku je nejzdravější?
Historie pudinku je opravdu zajímavá a nečekaná. Co má společného pudink s masem, se dozvíte v tomto videu. A jak to bylo s pudinkem na královských stolech?
Nejrozšířenějším sladidlem po celém světě je med, a to už tisíce let. Tipněte si, k čemu ho používala Kleopatra nebo staří Číňané? A víte, že jsme bývali medovou velmocí? A že s trochou medu hned, zesládne vám svět? Spousta dalších informací vás čeká v tomto díle.
Víte, co je to vlastně smoothie? A jak dlouho už smoothie lidé připravují? To a spoustu dalších informací se dozvíte v tomto díle.
Historie žvýkaček je opravdu pestrá, žvýkáme už přes 9000 let. Co žvýkali staří Řekové a proč? A co severoameričtí Indiáni? Jaké bylo složení žvýkaček v různé době v různých částech světa a jak vznikly ty dnešní, se dozvíte v tomto díle.
Celer byl pěstován jako vzácná rostlina tisíce let. V Egyptě se těšil mimořádné úctě. Byl využíván nejen pro léčivé účinky, ale také byl využíván jako smuteční rostlina. Jenže pak lidé poznali spousty dalších výhod téhle rostliny a dnes se třeba v Řecku celer považuje za rostlinu štěstí. S historií celeru se seznámíte v tomto díle.
Lízátka vznikla vlastně náhodou spojenou s medem. Ale ještě to chvilku trvalo, než se dočkala své dnešní podoby. Jsou receptem na pohodu, protože uvolňují napětí a stres, díky základnímu lidskému reflexu, sání. Další zajímavé informace o lízátkách vám představí toto video.
Máte rádi lasagne? Co myslíte, jsou lasagne opravdu z Itálie? Podívejte se, co všechno o lasagních víme. A co si o tom všem myslí historikové? Kolik je receptů na jejich přípravu?
Lociku setou známe už z vyobrazení v chrámech a hrobkách faraonů. A co to má společného se salátem? Egypťané vzývali vlastního boha salátu! A císař Augustus mu nechal postavit sochu. Kolumbus ho přivezl do Ameriky. Tohle a mnohem víc se dozvíte v tomto videu.
Quinoa, neboli tradiční jihoamerická plodina česky zvaná merlík chilský, roste na zemi už pěkně dlouho. Ale dlouho ji lidé nebrali moc vážně. Pak se o jí začalo mluvit jako o superpotravině, a tak se doslala na výsluní. Zvlášť mezi celiatiky. Vysvětlíme vám proč.
Jak je to s těmi sýry? Jíme sýr plesnivý nebo plísňový? A jak vlastně někoho napadlo jíst tento sýr? Došlo k tomu prý ve francouzské vesnici jménem Camembert. A zbytek je historie, kterou vám ukážeme v tomto videu.
13 220
742
4 510
1 241
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.